Trzęsienie ziemi na Tajwanie: są zabici i ranni. Runął 17-piętrowy wieżowiec

06.02.2016 09:07
Trzęsienie ziemi na Tajwanie

Trzęsienie ziemi na Tajwanie (WALLY SANTANA/AP)

1. Do pięciu wzrosła liczba ofiar piątkowego trzęsienia ziemi na Tajwanie
2. Trzęsienie miało siłę 6,4 w skali Richtera
3. Doszło do niego na południu Tajwanu w mieście Tainan

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w Tainan podały, że rannych jest 155 osób, ale ich liczba może być dwukrotnie wyższa.

W Tainan, w pobliżu którego znajdowało się epicentrum, zawaliło się kilka budynków - w tym 17-piętrowy wieżowiec zamieszkiwany przez 240 osób. Pod gruzami zginęło pięć osób, w tym dziesięciomiesięczna dziewczynka, Lokalna telewizja w Tainan poinformowała, że z budynku uratowano w sumie 221 mieszkańców. Pod zwałami gruzu wciąż znajdują się ludzie. Służby ratunkowe przeszukują budynek. Sieć wodociągowa i gazowa w mieście są poważnie uszkodzone - podaje agencja Associated Press powołując się na służby miejskie.

W mieście Gaoxiong na południowym zachodzie Tajwanu zawaliły się cztery niewysokie budynki. Służby ratownicze oswobodziły spod gruzów 30 osób.

Amerykańskie Centrum monitorowania tsunami na Pacyfiku (Pacific Tsunami Warning Center) opublikowało specjalny komunikat, w którym podkreśla, że nie spodziewa się tsunami w tym regionie jako konsekwencji trzęsienia.

Pomoc z ChRL?

Chińska Republika Ludowa zaoferowała pomoc w prowadzeniu akcji ratowniczej w Tainan. Tajpej i Pekin pozostają w stałym kontakcie telefonicznym. Nawiązano go niemal natychmiast po odnotowaniu wstrząsów.

Tajwan znajduje się na styku dwóch wielkich płyt tektonicznych, w związku z czym wyspa jest regularnie nawiedzana przez trzęsienia.

W 1999 r. doszło do trzęsienia o sile 7,6 w skali Richtera, które spowodowało śmierć 2,4 tys. osób. Ostatnie przed piątkowym trzęsienie ziemi miało miejscu w czerwcu 2013. Życie straciło wówczas cztery osoby. Doszło do licznych obsunięć gruntu i zawaleń budynków.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (10)
Trzęsienie ziemi na Tajwanie: są zabici i ranni. Runął 17-piętrowy wieżowiec
Zaloguj się
 • janadamf

  0

  17-pietrowy? A to ci dopiero drapacz chmur.

 • administrator_naczelny

  Oceniono 5 razy 1

  Coś mi się zdaje, że kierowca czerwonego samochodu otrzyma mandat za złe parkowanie.
  W Polsce Straż Miejska by jeszcze blokadę na koło założyła.

 • muik

  Oceniono 6 razy 4

  "Ostatnie przed piątkowym trzęsienie ziemi miało miejscu w czerwcu 2013."
  Co to za bzdury? Trzesienia ziemi (tak, te wyczuwalne) są kilka razy do roku, w czerwcu 2013 było takie którym przejeli się Tajwańczycy czyli musiało być mocniejsze. Mieszkałam na Tajwanie i Tajwańczycy nie reagują na trzęsienia ziemi lżejsze niż 6 stopnii bo są przyzwyczajeni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje