Ziobro w "FAZ" ws. imigracji: "Bliżej nam do Budapesztu niż do Berlina"

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta)

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w wywiadzie dla sobotniego wydania "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wytknął niemieckim politykom brak "historycznej wrażliwości" wobec Polski i "agresywne wypowiedzi". Jak powiedział, on sam nigdy nie użyłby tak ostrych słów, mówiąc o Niemczech.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W rozmowie z warszawskim korespondentem "FAZ" Konradem Schullerem Ziobro ustosunkował się do niedawnych, krytycznych wobec rządu PiS wypowiedzi niemieckich polityków. - Chodzi o wrażliwość historyczną. W minionych miesiącach doszło do agresywnych wypowiedzi - powiedział minister sprawiedliwości.

Przypomniał m.in. słowa przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, polityka niemieckiej SPD Martina Schulza, który porównał Polskę do Rosji Władimira Putina i mówił o zamachu stanu w Polsce.

- To nie był zamach stanu, to były demokratyczne wybory - podkreślił minister sprawiedliwości.

"1 sierpnia jest tutaj jak w Hiroszimie"

- Jesteśmy w Warszawie. 1 sierpnia, w rocznicę Powstania Warszawskiego z 1944 roku jest tutaj tak, jak w Hiroszimie. Całe miasto stoi i oddaje hołd 200 tys. Polaków, którzy zostali wtedy zamordowani na rozkaz Hitlera - powiedział Ziobro. - Ze względu na ogromne straty, których doznaliśmy od hitlerowskich Niemiec, jesteśmy bardzo wrażliwi, gdy ktoś usiłuje nam coś narzucić - wyjaśnił minister.

Zwrócił uwagę, że strona niemiecka mówiła o "rzekomym zagrożeniu wolności słowa" w Polsce, gdy "niemieckie media wstrzymywały publikację ważnych informacji o napaściach seksualnych na kobiety w Kolonii". - Czy polscy politycy domagali się sankcji wobec Niemiec? - pyta Ziobro.

Polski polityk powiedział, że podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w 2010 roku trzymał kciuki za niemiecką reprezentację. - Nie zmienia to faktu, że pewne brutalne, agresywne wypowiedzi nas ranią. Ja nigdy nie użyłbym tak ostrych słów (mówiąc) o Niemczech - powiedział Ziobro.

"Zapraszam do Warszawy"

Minister przypomniał, że niemieccy politycy stale powtarzają, iż trudna przeszłość jest dla nich zobowiązaniem. - Zapraszam ich do Warszawy. W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego rozstrzelano tutaj 65 tys. osób cywilnych - podkreślił.

Ziobro zarzucił niemieckim i europejskim politykom, że milczeli, gdy "poprzednia koalicja kierowana przez Donalda Tuska zwolniła 500 dziennikarzy z mediów publicznych". Wspomniał też o rewizji w redakcji tygodnika "Wprost". Polski polityk zwrócił uwagę, że w Europie istnieje wiele różnych systemów mediów publicznych, dlatego "interwencja Brukseli" nie była konieczna.

"Bliżej nam do Budapesztu niż do Berlina"

- Dla niektórych przedstawicieli europejskiej elity nasz rząd jest niewygodny, gdyż jest sceptycznie nastawiony do polityki imigracyjnej pani kanclerz Angeli Merkel - powiedział Ziobro. - Rzeczywiście bliżej nam do Budapesztu niż do Berlina, ale mimo to przejmiemy odpowiedzialność - zapewnił.

Odnosząc się do wznowienia śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej Ziobro podkreślił, że żaden przedstawiciel polskiego rządu nie przesądza tego, czy pod Smoleńskiem rzeczywiście doszło do zamachu. - Jako prokurator generalny mam obowiązek zadbać o rzetelne i obiektywne śledztwo, które da odpowiedź na wszystkie pytania - powiedział minister sprawiedliwości w wywiadzie dla "FAZ".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Zbigniew Ziobro Ponad stu prokuratorów chce przejść na emeryturę. Powodem zmiany szykowane przez Ziobrę?
 • Prezydent Andrzej Duda Szef Komisji Weneckiej u Dudy. Spotkania też z Ziobrą i Rzeplińskim. Chodzi o TK
Komentarze (297)
Ziobro w "FAZ" ws. imigracji: "Bliżej nam do Budapesztu niż do Berlina"
Zaloguj się
 • cedet

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego ta "pięknousta" GLISTA nie wytyka angolom, że nas zdradzili w 1939 i 1944, amerykańcom - JAŁTĘ, Szwedom - potop, a Włochom, że nam przywieźli WŁOSZCZYZNĘ?

 • cedet

  Oceniono 1 raz 1

  Góralu, czy ci nie żal? WRACAJ DO HAL.

 • cedet

  Oceniono 1 raz 1

  ziobro, ty nie jesteś 0, ty jesteś - nieskończoność (pewnie nawet wazeliniarzu nie wiesz co to znaczy- dużo mniej niż 0)

 • noelkabat

  Oceniono 2 razy 2

  Ten sliski facet, nieodpowiedzialny przestepca (bezprawne aresztowanie chirurga, smierc Blidy, afera z prok. Kaczmarkiem) bedzie teraz decydowal o losie obywateli polskich. To jest szuja i nienawistnik podlizuch i dupowlaz...

 • dodatkowo_zwracam

  Oceniono 2 razy 2

  Agent 000 w sluzbie Wladimira.

 • login-xyz

  Oceniono 2 razy 2

  A pan Ziobro pamieta, jak zalal swoj laptopek woda, zeby znisczyc dowody i stanac przed trybunalem stanu? Oczywiscie dzisiejsze dzieci pisiorskie nie pamietaja, bo 8 lat temu mialy 10 albo 12 lat i ogladaly sobie Cartoon Network. :)

 • berek-oberek

  Oceniono 2 razy 2

  Kompletny okrąg z tego ziobra.

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 2 razy 2

  Najzwyczajniej Pan szkli - Panie Ministrze!
  od Budapesztu Pan i Pana PiS-owcy niczego nie wyciągną – Węgrzy stoją gospodarczo-finansowo niewiele lepiej od Polski, są biorcami netto środków unijnych jak i my - tyle, że o wiele mniejszymi, podczas gdy Niemcy sa największym dawcą netto UE i od nich to leca do nas te największe w UE subwencje!
  To beneficjum dla Polski zostało wypracowane nie przez Was, lecz jeszcze przez negocjatorów z czasów PO, zwłaszcza p. Lewandowskiego.
  Ale jak się rządzona przez PiS Polska wyłamie z porządku europejskiego - tak jak Węgry i odmówi przyjęcia stosownej liczby uchodźców wojennych (rzecz jasna nie dotyczy to emigrantów ekonomicznych!), dawców netto szlag trafi I powiedzą: nie ma dla Was Polaków środków - musimy je przeznaczćy na pomoc dla biedniejszych od Was!
  O to Panu chodzi???

 • ap.aries

  Oceniono 3 razy 3

  Magister Z. może teraz wszystko ..... myślę, że szczytuje co pięć minut.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje