Celebryta od sekcji zwłok, inżynier przekonany o eksplozji, były doradca Putina. Oto zagraniczni doradcy komisji smoleńskiej

04.02.2016 18:32
Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

Nowej komisji, która zbada przyczyny katastrofy smoleńskiej ma doradzać 4 zagranicznych ekspertów. Wszyscy już wcześniej wypowiadali się na temat katastrofy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Czterech zagranicznych doradców podkomisji to:

1. Prof. Michael Baden

Michael Baden to światowej sławy specjalista w dziedzinie medycyny sądowej z USA, a także patolog-celebryta, który po kilku dekadach sukcesów w pracy dla państwowych instytucji został prywatnym konsultantem w zakresie patologii sądowej.

Uczestniczył w ponownym wyjaśnianiu okoliczności śmierci prezydenta Kennedy'ego oraz Martina Luther Kinga.

Prowadził programy na HBO (seria dokumentalna "Sekcja zwłok" w latach 1994-2008), w ramach których omawiał głośne śmierci (w wyjaśnianiu niektórych sam wcześniej uczestniczył).

Ostatnio udzielał się w głośnej sprawie zabicia Michaela Browna.

Już wcześniej chciał włączyć się w sprawę katastrofy smoleńskiej, ale prokuratura wojskowa - jak donosiły media - nie dopuściła go do badania szczątków ofiar.

Portal wPolityce.pl cytował wypowiedź profesora dla "Gazety Polskiej Codziennie" o możliwym wybuchu na pokładzie prezydenckiego tupolewa.

2. Frank Taylor

Brytyjski ekspert lotniczy, który wytykał błędy w raportach komisji Millera i MAK na temat katastrofy smoleńskiej. Apelował o wznowienie śledztwa. Jego wypowiedzi dla brukselskiego dziennika "The Brussels Times", m.in. o "niezwykłych zniszczeniach samolotu", cytowały prawicowe portale.

"Jeśli weźmiemy pod uwagę pominięte przez śledczych elementy oraz podejmiemy się wyjaśnienia jak dotąd niewyjaśnionych faktów, to konkluzja co do przyczyn katastrofy smoleńskiej może być zupełnie inna" - przytaczał słowa Tylora portal na wPolityce.pl.

3. Glenn Joergenssen

Duński pilot i inżynier, który już wcześniej współpracował z zespołem Macierewicza ds. wyjaśniania katastrofy.

- Po pięciu latach od katastrofy bardzo wiele elementów składa się w jedną całość, ukazując ze szczegółami obraz spójny i wyraźny. Wiemy, z wielu niezależnych badań i ekspertyz, dokumentów i raportów, jedną rzecz na pewno: samolot rozpadł się w powietrzu w wyniku eksplozji - mówił na antenie TV Republika.

W 2015 roku wziął ślub z Ewą Stankiewicz, prezeską stowarzyszenia Solidarni 2010, reżyserką, dziennikarką związaną z prawicowymi mediami.

4. Andriej Iłłarionow

Andriej Iłłarionow - ekonomista z Rosji, doradca rządowy w latach 90. oraz doradca prezydenta Putina w latach 2000-2005. Odszedł, krytykując władze za autorytarne zapędy. Od tego czasu przeciwnik Putina i rosyjskiej polityki zagranicznej, wspierał opozycję.

W 2010 roku inicjator listu otwartego rosyjskich intelektualistów, w którym ostrzegał przed naiwnością Polski w sprawie wyjaśniania katastrofy w Smoleńsku.

W 2014 roku w "Dzień Dobry" TVN przekonywał, że przyczyna katastrofy wciąż jest nieznana. Powoływał się na działalności zespołu Macierewicza, forsując tezę, że brzoza nie złamałaby skrzydła samolotu, a upadek z niewielkiej wysokości nie spowodowałby tej skali zniszczeń i tej liczby ofiar.

NOWA KOMISJA DO SPRAW SMOLEŃSKA - KTO WSZEDŁ W JEJ SKŁAD? CZYTAJ WIĘCEJ.





Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (290)
Zaloguj się
 • karasek432

  Oceniono 85 razy 73

  Antek napędza gospodarkę bo wzrośnie produkcja parówek na ekspertyzy.

 • fly79

  Oceniono 82 razy 70

  szanowna komisjo, wsiądźcie do drugiego topolowa i przeprowadźcie eksperyment. jeżeli nie jest możliwe zniszczenie skrzydła po uderzeniu w brzozę, to spokojnie wylądujecie i napiszecie raport zgodny z prawdą.

 • Black Swan

  Oceniono 184 razy 70

  "Michael Baden to patolog-celebryta"

  bądźcie przyzwoici i powiedzcie ludziom, że celebrytą stał sie tylko z powodu popularności swojego programu telewizyjnego, w którym opowiada o śledztwach w których brał udział...Czyli; celebrytą został po jest profesjonalistą w tym co robi a nie z powodu np zdjęcia majtek na jakieś imprezie czy przyprawieniu sobie syntetycznych jajec...
  Poza tym; jest chyba jedynym człowiekiem na świecie, który brał udział w badaniu zwłok ofiar ponad 70 katastrof lotniczych... Nikt nie ma większego niż on doświadczenia w tej materii..

  Prokuratura odmawiając progf Badenowi dostępu do sekcji zwłok, zgwałciła prawa człowieka bo każdy z nas ma prawo do takiej czynności delegować swojego pełnomocnika... Prokuratura zamiast zgodnie z prawem uznać pełnomocnictwo to zaprosiła do sekcji zwłok członków rodzin zmarłych w katastrofie...
  Zastanówcie się; po co członkowie rodziny mieliby patrzeć jak kroją ich bliskich? By sobie traumę powiększyć? Przecież przeciętny człowiek nic nie wie o badaniu zwłok a nawet więcej; nic nie chce mieć z tym wspólnego... Dlaczego prokuratura odmówiła uznania pełnomocnictwa prof Badenowi? jakie były przyczyny na które się powołali?

 • ta.deusz

  Oceniono 149 razy 69

  KTO ROBI SPRAWNĄ MANIPULACJĘ ZE SMOLEŃSKIEM?

  1) Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego:
  - dr Maciej Lasek: Publikacje - 0, Cytowania - 0, H-index - 0.
  - Prof. Ryszard Krystek: Publikacje - 0, Cytowania - 0, H-index - 0.
  - dr Sławomir Michalak: Publikacje - 0, Cytowania - 0, H-index - 0.
  - dr Stanisław Żurkowski: Publikacje - 0, Cytowania - 0, H-index - 0.

  2) Współpracownicy Zespołu Parlamentarnego:
  - Prof. Wiesław Binienda: Publikacje - 95, Cytowania - 455, H-index - 10.
  - Prof. Jacek Rońda: Publikacje - 15, Cytowania - 69, H-index - 4.
  - Dr Gregory Szuladziński: Publikacje - 18, Cytowania - 7, H-index - 1.
  - Prof. Kazimierz Nowaczyk: Publikacje - 29, Cytowania - 855, H-index - 13.
  Jeśli dodać do tego, że żaden z członków obecnej komisji Laska nie był na miejscu katastrofy w Smoleńsku, ani nie badał wraku to ten obraz staje się jeszcze bardziej ponury. Twierdzenie dr. inż. Laska, że "wiedza ekspertów zespołu parlamentarnego jest co najmniej dyskusyjna" jest co najmniej dyskusyjne. Delikatnie pisząc. Wygląda to raczej zabawnie, gdy czołowy ekspert KBWLLP, który przez 16 ostatnich lat naukowej kariery nie był w stanie opublikować nawet jednego artykułu w jakimkolwiek czasopiśmie ISI próbuje pouczać na czym ma polegać naukowość specjalistów, którzy takie artykuły publikują regularnie.

 • emsi2020

  Oceniono 86 razy 38

  Eksperci, których łączy jedno - przekonanie, że był to zamach a nie wypadek. Obiektywna i niezależna komisja... To karykatura komisji!

 • qsx111

  Oceniono 87 razy 35

  W Polsce nie potrzeba sieci baz NATO, tylko jednego, dobrze pilnowanego szpitala psychiatrycznego.

 • jurek4491

  Oceniono 52 razy 30

  A dla czego PiSda nie powoła komisji międzynarodowej o której darli RYJA przez 5 lat jak byli w opozycji .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje