W Polsce nowa komisja smoleńska. Co na to Rosja?

04.02.2016 16:45
Przykładowe zdjęcie z oględzin uszkodzeń płatowca samolotu Tu-154M 101 przez polskich specjalistów w miejscu składowania na płycie lotniska Smoleńsk Siewiernyj.

Przykładowe zdjęcie z oględzin uszkodzeń płatowca samolotu Tu-154M 101 przez polskich specjalistów w miejscu składowania na płycie lotniska Smoleńsk Siewiernyj. (Fot. KBWLLP)

1. Zacharowa: badanie katastrofy to suwerenne prawo Polski
2. MSZ Rosji: z naszego punktu widzenia przyczyny są wyjaśnione

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- To suwerenne prawo Polski, narodu polskiego, znać tę prawdę i jej szukać. Oczywiście, chce się mieć nadzieję, że nie jest to związane z polityką. To słaba nadzieja, ale ona jest - powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

- Jeśli mają pytania, które zostały niewyjaśnione, to powinni sami sobie na nie odpowiedzieć - stwierdziła rzeczniczka. - Z naszego punktu widzenia przyczyny (katastrofy) są wyjaśnione. W Rosji także było organizowane śledztwo w sprawie tej katastrofy. Było ono jawne, stale mówiono o nim publicznie, publikowane były odpowiednie dane, prowadzone były konferencje prasowe - wymieniała przedstawicielka MSZ.

Zacharowa: ze strony Rosji była prawdziwa przyjaźń

- Chcę przypomnieć, że strona rosyjska poszła na bezprecedensowe środki otwartości i - wtedy, w te straszne minuty samej katastrofy i po katastrofie - przejawiła wszelką, nie zwyczajnie dobrą wolę, a rzeczywiście prawdziwą przyjaźń, którą chciała utrzymywać w ogóle w codziennej naszej rutynie (przy współpracy) z polskim państwem - mówiła Zacharowa.

Wyraziła ocenę, że "władze rosyjskie (...) poprzez praktyczne kroki udowodniły, że rozpatrują to nieszczęście jako własne (...) i bardziej od innych są zainteresowane wyjaśnieniem przyczyn".

Wrak nadal w Rosji

Po katastrofie, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku, szczątki samolotu wciąż znajdują się w Rosji.

Strona rosyjska od deklaruje przekazanie wraku i czarnych skrzynek tupolewa stronie polskiej, ale dopiero po zakończeniu swojego postępowania w sprawie katastrofy.

Śledztwo to zostało przedłużone do 10 marca 2016 roku - poinformowała pod koniec października zeszłego roku Naczelna Prokuratura Wojskowa, która otrzymała taką informację od rosyjskiego Komitetu Śledczego.

Nowa komisja smoleńska

Szef MON Antoni Macierewicz podpisał w czwartek dokumenty umożliwiające wznowienie badania katastrofy smoleńskiej. Tragedię będzie badać powołana do tego podkomisja przy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Zespół ma zacząć pracę z początkiem marca.

OTO NOWA KOMISJA SMOLEŃSKA - CZYTAJ WIĘCEJ.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (245)
Zaloguj się
 • ragefox

  Oceniono 96 razy 54

  Co na to Rosja?
  ++++++++++++++++++++
  A co niedźwiedź jak go mucha obstrzy ?

 • jnd

  Oceniono 90 razy 52

  skoro dla rosjan wszystko jest jasne i znajaprzyczyne i kto winien, to dlaczego nie zwracaja wraku, ciekawe jakie sledztwo prowadza? bo chyba nie sledza kontrolerow lotniska?

 • 31.februarius

  Oceniono 102 razy 52

  "- Chcę przypomnieć, że strona rosyjska poszła na bezprecedensowe środki otwartości i - wtedy, w te straszne minuty samej katastrofy i po katastrofie - przejawiła wszelką, nie zwyczajnie dobrą wolę, a rzeczywiście prawdziwą przyjaźń, którą chciała utrzymywać w ogóle w codziennej naszej rutynie (przy współpracy) z polskim państwem - mówiła Zacharowa."

  Lulu, te tłumaczenie jest do buló!

 • imprezagt2

  Oceniono 142 razy 52

  Halo halo!!

  Niezłą WTOPA Rosji.

  Z jednej strony mówią ze "WSZYSTKO juz wyjasnione"

  a z drugiej

  "nie oddajemy wraku BO SLEDZTWO TRWA".

  Pięknie klamia. Jak z Katyniem.

 • smok61

  Oceniono 66 razy 52

  Uległem klimatowi i osobiście badam katastrofę smoleńską.
  Już czwarte piwo i czwarta zniszczona puszka...
  Właśnie zadzwoniłem do fachowców i powołałem komisję.
  Komisja po zaprzysiężeniu udała się po dalszy materiał badawczy.

 • wrb.gazeta

  Oceniono 175 razy 51

  Tusk, wracasz?
  Trzeba złożyć wyjaśnienia. Ktoś za to kipnie.
  PS. w kiciu nie schylaj się po mydło, nie lubią tam zdrajców narodu.

 • wnuczek_akowca

  Oceniono 90 razy 36

  Lech Kaczyński PRZED katastrofą w Smoleńsku: polityczny trup, któremu groził Trybunał Stanu za sprzedaż Gruzji broni pochodzącej z żelaznej rezerwy na wypadek wojny, na początku kwietnia 2010 roku sondaże dawały mu w porywach 20% poparcia

  Lech Kaczyński PO katastrofie w Smoleńsku: męczennik zamordowany w Rosji i pochowany na Wawelu, grając na emocjach Polaków wywołanych katastrofą Jarosław Kaczyński omal nie został prezydentem w 2010 roku, do dzisiaj zresztą PiS wykorzystuje smoleńskie trumny w walce politycznej...

  Komu NAJBARDZIEJ zależało na śmierci Lecha Kaczyńskiego ???

 • chi-neng

  Oceniono 73 razy 31

  "Chcę przypomnieć, że strona rosyjska poszła na bezprecedensowe środki otwartości i - wtedy, w te straszne minuty samej katastrofy i po katastrofie - przejawiła wszelką, nie zwyczajnie dobrą wolę, a rzeczywiście prawdziwą przyjaźń, którą chciała utrzymywać w ogóle w codziennej naszej rutynie (przy współpracy) z polskim państwem".
  -----
  Odniose sie tylko do tego, bo doskonale pamietam moje wrazenia z tych pierwszych chwil i dni do pogrzebu. Duzo z tego okresu pamietam, bo to byl moj pierwszy ( i jedyny do tej pory) kontakt z forum.

  Konkretnie, do momentu, gdy sprofanowano zalobe i przetransformowano ja na rozgrywki polityczne. Zaczely sie te rozgrywki juz tuz przed wyborami prezydenta Polski, w ktorych kandydowal brat Lecha - JK.

  Nawiazujac do tego co mowi Zacharowa, to zgadzam sie z tym, ze relacje wtedy z Rosja byly poprawne i faktycznie widac bylo te dobra wole. Temu nie mozna zaprzeczyc.
  Relacje z Rosja zaczely sie psuc od katastrofy, od momentu, gdy PiS zaczal oskarzac Rosje i polskie wladze o zabojstwo, zamach, morderstwo 96 osob.

  I potem byly tylko coraz gorsze.

 • jurek4491

  Oceniono 72 razy 26

  Krzyk PiSdzielców i prawicowych mediów o wrak jest wciskaniem kitu niegramotnym , im dłużej nie mamy wraku tum bardziej można utwierdzać motłoch że do zamachu doszło .
  PiS przez 5 lat darł RYJA że jak dojdą do władzy to powołają komisję międzynarodową , DOSZLI i gdzie ta komisja .
  Nigdy nie powołają takiej komisji , cytuję jednego z profesorów który uczestniczył we wszystkich Konferencjach Smoleńskich ;

  " PiS nigdy nie zgodzi się na komisję międzynarodową bo by ich rozniosła "
  Jeżeli wrak byłby w kraju eksperci zachodni w dwa tygodnie wykluczyliby jakiekolwiek wybuchy i PiSdzielce bardzo dobrze o tym wiedzą że tak by się stało .
  Podłością ze strony PiSdzielców jest oskarżać o zamach bogu ducha winnych ludzi takich jak : Komorowski , Tusk, Sikorski i Arabski .
  Nagrania z kokpitu ponad wszelką wątpliwość wyjaśniają że do katastrofy doszło w wyniku presji i nacisków na załogę , zostali zmuszeni do lądowania w trudnych warunkach atmosferycznych .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje