W Polsce nowa komisja smoleńska. Co na to Rosja?

04.02.2016 16:45
Przykładowe zdjęcie z oględzin uszkodzeń płatowca samolotu Tu-154M 101 przez polskich specjalistów w miejscu składowania na płycie lotniska Smoleńsk Siewiernyj.

Przykładowe zdjęcie z oględzin uszkodzeń płatowca samolotu Tu-154M 101 przez polskich specjalistów w miejscu składowania na płycie lotniska Smoleńsk Siewiernyj. (Fot. KBWLLP)

1. Zacharowa: badanie katastrofy to suwerenne prawo Polski
2. MSZ Rosji: z naszego punktu widzenia przyczyny są wyjaśnione

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- To suwerenne prawo Polski, narodu polskiego, znać tę prawdę i jej szukać. Oczywiście, chce się mieć nadzieję, że nie jest to związane z polityką. To słaba nadzieja, ale ona jest - powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

- Jeśli mają pytania, które zostały niewyjaśnione, to powinni sami sobie na nie odpowiedzieć - stwierdziła rzeczniczka. - Z naszego punktu widzenia przyczyny (katastrofy) są wyjaśnione. W Rosji także było organizowane śledztwo w sprawie tej katastrofy. Było ono jawne, stale mówiono o nim publicznie, publikowane były odpowiednie dane, prowadzone były konferencje prasowe - wymieniała przedstawicielka MSZ.

Zacharowa: ze strony Rosji była prawdziwa przyjaźń

- Chcę przypomnieć, że strona rosyjska poszła na bezprecedensowe środki otwartości i - wtedy, w te straszne minuty samej katastrofy i po katastrofie - przejawiła wszelką, nie zwyczajnie dobrą wolę, a rzeczywiście prawdziwą przyjaźń, którą chciała utrzymywać w ogóle w codziennej naszej rutynie (przy współpracy) z polskim państwem - mówiła Zacharowa.

Wyraziła ocenę, że "władze rosyjskie (...) poprzez praktyczne kroki udowodniły, że rozpatrują to nieszczęście jako własne (...) i bardziej od innych są zainteresowane wyjaśnieniem przyczyn".

Wrak nadal w Rosji

Po katastrofie, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku, szczątki samolotu wciąż znajdują się w Rosji.

Strona rosyjska od deklaruje przekazanie wraku i czarnych skrzynek tupolewa stronie polskiej, ale dopiero po zakończeniu swojego postępowania w sprawie katastrofy.

Śledztwo to zostało przedłużone do 10 marca 2016 roku - poinformowała pod koniec października zeszłego roku Naczelna Prokuratura Wojskowa, która otrzymała taką informację od rosyjskiego Komitetu Śledczego.

Nowa komisja smoleńska

Szef MON Antoni Macierewicz podpisał w czwartek dokumenty umożliwiające wznowienie badania katastrofy smoleńskiej. Tragedię będzie badać powołana do tego podkomisja przy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Zespół ma zacząć pracę z początkiem marca.

OTO NOWA KOMISJA SMOLEŃSKA - CZYTAJ WIĘCEJ.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (245)
W Polsce nowa komisja smoleńska. Co na to Rosja?
Zaloguj się
 • blski

  0

  Rosjanie nie moga zwrocic tego zlomu dopoki nie zakonczy sie dochodzenie w sprawie tej katastrofy. To Rosjanie sa strona ktora to dochodzenie prowadzi a wszystkie inne moga tylko wysuwac swoje sugestie i pytania. Strona Polska, ze zrozumialych wzgledow, jest tym dochodzeniem zaiteresowana i jakiekolwiek watpliwosci Rosjanie biora pod uwage i to jest powodem dla ktorego trwa ono tak dlugo i nie widac jego konca.
  Kazdy kto spojrzy na ta katastrofe racjonalnie nie ma watpliwosci co bylo jej przyczyna, ale sa wsrod nas tacy ktorzy od poczatku uwierzyli w zamach/sabotarz/konspiracje i jezeli ktorys z ich wymyslow zostanie obalony natychmiast pojawia sie kilka innych.
  Mlodym kudziom polecam zainteresowanie sie ta katastrofa i niezaleznie od tego czy zamierzaja byc dziennikarzami czy inzynierami wyspecjalizowanie sie w sprawach dotyczacych tego wypadku zapewni im dobrze platne zatrudnienie i maze nawet slawe do emerytury. Bedziecie mogli napisac wiele ksiazek, zrobic doktoraty niewykluczone, ze powstanie instytut naukowy zajmujacy sie badaniami tej sprawy w ktorym znajda zatrudnienie nastepne pokolenia.
  "Smolensk zawsze zywy"

 • stachkaz47

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem PEWNY w 100% ,że ta komisja udowodni ZAMACH .
  I po co jadaczyć tyle.

 • zelenyles

  0

  wiadomo z góry jakie będą wyniki badań tej komisji, takie jakie wymyślił już dawno Antonio i tyle !

 • maaac

  0

  Co Rosja? Oficjalnie nic, nieoficjalnie sowietskoje igristoje leje się strumieniami. Ich agenci wpływu i pożyteczni idioci będą wykonywać w Polsce "dobrą zmianę".
  Wszyscy wiemy jak się opinia publiczna liczy ze słowami wariata. No a że może przypadkiem coś z sensem powiedzieć? Jak Polska będzie miała dzięki obecnym władzom status niepełnosprawnego umysłowo to kto będzie słuchał naszych głosów przestrzegających przed tym co się na Ukrainie dzieje?
  Ostatecznie nie za darmo te same trolle plują na "ukrofaszystów" i na KOD.

 • edusequim

  0

  Rosja laske kladzie na ta komisje i maciore

 • ht

  0

  Rosja ma to gdzieś. Wraku i tak nie odda .

 • noelkabat

  Oceniono 2 razy 0

  Dlaczego Maciarewicz pojechal pociagiem, a Wodzusiek-Kaczor swoim zwyczajem ( jak w czasach Solidarnosci) znow sie zadekowal gdzies - jak zawsze wyslal Braciszka...

 • pela_46

  Oceniono 2 razy 0

  a dslaczego maciora pojechał pociągiem? Wiedział coś?

 • cedet

  Oceniono 2 razy 0

  Ależ sołtysowo, to wszystko zostało WYJAŚNIONE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje