Nowy zespół zajmie się katastrofą smoleńską. PAP: w składzie m.in. Binienda i Nowaczyk

04.02.2016 12:25
Smoleńsk, wrak prezydenckiego samolotu TU 154

Smoleńsk, wrak prezydenckiego samolotu TU 154 (FILIP KLIMASZEWSKI)

Podkomisja do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej będzie liczyła 21 członków. Jej szefem zostanie dr inż. Wacław Berczyński, któremu pomogą prof. Kazimierz Nowaczyk i dr inż. Bogdan Gajewski. Komisji doradzać będą też cztery osoby z zagranicy - dowiedziała się PAP w MON.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Członkami podkomisji zostanie 21 osób: Wacław Berczyński (przewodniczący), Wiesław Binienda, Janusz Bujnowski, Wiesław Chrzanowski, Szczepan Cierniak, Marek Dąbrowski, Bogdan Gajewski (sekretarz), Zdzisław Gosiewski, Kazimierz Grono, Ewa Anna Gruszczyńska-Ziółkowska, Marcin Gugulski, Jacek Kołota, Beata Majczyna, Bogdan Nienałtowski, Kazimierz Nowaczyk (zastępca przewodniczącego), Jan Obrębski, Piotr Stepnowski, Grzegorz Szuladziński, Janusz Więckowski, Krystyna Zieniuk i Andrzej Ziółkowski.

Czterech zagranicznych doradców

Podkomisję wspierać będzie czterech zagranicznych doradców. Są to: prof. Michael Baden (specjalista medycyny sądowej z USA), Frank Taylor (inżynier lotniczy z Wielkiej Brytanii, były szef Centrum Bezpieczeństwa Lotnictwa Cranfield College of Aeronautics, konsultant ds. bezpieczeństwa lotniczego), Glenn Joergenssen (inżynier, pilot, biznesmen i wynalazca z Danii, do tej pory współpracownik parlamentarnego zespołu smoleńskiego) i Andriej Iłłarionow (ekonomista z Rosji, były doradca prezydenta Władimira Putina).

Jak zapowiada MON o godz. 12.30 minister Antoni Macierewicz podpisze dokumenty, które umożliwią wznowienie badania katastrofy smoleńskiej. Będzie to nowelizacja rozporządzenia ws. organizacji oraz działania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP) oraz dwie decyzje - ws. powołania w ramach KBWLLP podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej oraz ws. składu tej podkomisji.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy nowa, powołana przez Macierewicza komisja rzetelnie wyjaśni przyczyny katastrofy smoleńskiej?
Zobacz także
Komentarze (458)
Nowy zespół zajmie się katastrofą smoleńską. PAP: w składzie m.in. Binienda i Nowaczyk
Zaloguj się
 • Juliusz Wnuk

  0

  ORLY Macierewicza ostrza dzioby i szpony....("rozdziobia nas kruki i wrony")...

 • ab1-950

  0

  a gdzie ten Roncza i ten bziu-bziu

 • paprotka70

  Oceniono 1 raz 1

  A w miejsce słów "być może" dajemy "z pewnością".

 • zygosz

  Oceniono 1 raz -1

  Teraz leming nam ,odpowie ,gdzie
  przed prawda glowe schowie.
  Przez lat piec byla u Laskach w
  klamstwach ,a teraz gdzie ?
  Napewno juz wiesz ,tam gdzie
  klucze juz do rak nie powroca.

 • Zee Markiewicz

  Oceniono 1 raz 1

  Michael Baden ma 81 lat wiec zapewne musi dorobic do emerytury.........

 • aniechtowas

  Oceniono 1 raz 1

  wracajac do podstaw historii europy w 20/21 wieku:
  h ttp://www.germanvictims.com/2014/03/12/hitler-rede-danzig/

  warto to znac, historia staje sie jasniejsza...

 • Halina Kołda

  Oceniono 1 raz 1

  To już nawet nie jest śmieszne.Ciężkie pieniądze pójdą z kasy państwa-nasze pieniądze-na coś,co z góry wiadome.Kto z zatrudnionych przez Maciarewicza powie jedno słowo przeciw niemu?

 • rtg

  Oceniono 2 razy 0

  Rosjanie na 100% dysponują nagraniem ostatniej rozmowy przez telefon satelitarny. Oni przechwycili telefon na kilkanaście godzin podczas wstępnych oględzin wraku dla przeprowadzenia testu z deszyfracją rozmowy Jarosława z Lechem Kaczyńskich. Te fakty były sygnalizowane w doniesieniach prasowych w 2010 roku w kwietniu. Przechwycili, załatwili co chcieli i telefon zwrócili. Teraz mają atuty w ręku i szantażują gamoni samym faktem utwierdzania, że mają, ci ostatni muszą postępować tak jak chcą posiadacze atutów. Na Tym polega sprawna praca wywiadu. Coś ten Macierewicz to ma problemy z tymi wywiadami. Likwidacja WSI i forma tejże wskazuje na pewną jednoznaczność w postępowaniu obecnego ministra MON w 2005-2007. Wszystko co robił i robi obecnie to ma na celu osłabienie obronności WP. Ostatnio kwestionowane przetargi na śmigłowce przeznaczone do szybkiego reagowania z terenu Polski są dowodem na takie ruchy. Zadrznienia z NATO bez jakiegokolwiek poważnego powodu kwestionowane przez współuczestnika - oficerów Słowackich też jest symptomatyczne. Te dziwne działania ministra MON powinny być dokładnie sprawdzane i mam nadzieję, że są służby w UE i USA które to biorą pod ścisłą kontrolę dalszych ruchów tych panów i polskich służb wywiadu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje