Rosja odmawia. Nie będzie zarzutów dla kontrolerów lotu ze Smoleńska

04.02.2016 12:19
Smoleńsk, wrak prezydenckiego samolotu TU 154

Smoleńsk, wrak prezydenckiego samolotu TU 154 (WOJCIECH OLKUŚNIK)

1. Rosja blokuje postawienie zarzutów kontrolerom
2. Polskie wnioski zostały "zwrócone jako niepodlegające wykonaniu"
3. Podstawą jest Europejska Konwencja o Pomocy Prawnej ws. Karnych

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Strona rosyjska odmówiła doręczenia dwóm kontrolerom ze Smoleńska wezwań dotyczących przedstawienia im zarzutów.

Rosjanie, jak poinformował mjr Marcin Maksjan z NPW, uzasadniając swą decyzję powołali się na europejską konwencję o pomocy prawnej w sprawach karnych z 1959 r., która stanowi m.in., że "można odmówić udzielenia pomocy prawnej, jeżeli strona wezwana uzna, że wykonanie wniosku mogłoby naruszyć suwerenność, bezpieczeństwo, porządek publiczny lub inne podstawowe interesy państwa".

Pismo strony rosyjskiej wpłynęło do WPO 29 stycznia, a jest datowane na 30 grudnia 2015 r.

Śledztwo ws. Smoleńska

Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej jest obecnie przedłużone do 10 kwietnia 2016 r. W końcu marca 2015 r. prokuratura wydała postanowienie o postawieniu zarzutów dwóm kontrolerom lotów ze Smoleńska. Jednemu zarzuca się sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy, a drugiemu - nieumyślne sprowadzenie katastrofy. Formalnie grozi im do ośmiu lat więzienia.

PO decyzji o postawieniu zarzutów kontrolerom polska prokuratura uruchomiła procedurę co do ogłoszenia im postanowień i przesłuchania w charakterze podejrzanych. W ramach międzynarodowych zasad pomocy prawnej WPO zwróciła się 26 marca zeszłego roku do strony rosyjskiej z odezwą o doręczenie kontrolerom wezwań do polskiej prokuratury, na przesłuchanie ich jako podejrzanych.Wniosek ten ponowiono 22 października 2015 r.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy nowa, powołana przez Macierewicza komisja rzetelnie wyjaśni przyczyny katastrofy smoleńskiej?
Zobacz także
Komentarze (125)
Rosja odmawia. Nie będzie zarzutów dla kontrolerów lotu ze Smoleńska
Zaloguj się
 • muzyk_barokowy

  Oceniono 3 razy 3

  Widzę ze zdumieniem, że prawie wszyscy tutaj cierpią na amnezję, mają też problemy z czytaniem ze zrozumieniem i z logicznym myśleniem. Więc zwrócę uwagę na jeden szczegół z artykułu: "W końcu marca 2015 r. prokuratura wydała postanowienie o postawieniu zarzutów dwóm kontrolerom lotów". Przypomnijcie sobie, wszyscy zionący jadem i nienawiścią w stronę PiS, kto wtedy rządził. Nie pamiętacie? To wam przypomnę: Komorowski był prezydentem, a Kopacz premierem. Ale wy już tak jesteście na stałe zaprogramowani, że wszystko kojarzy wam się z PiS, niezależnie od tematu.

 • jerzysm42

  Oceniono 2 razy 0

  Putin lekceważy rozkazy Kaczyńskiego i Macierewicza.

  JAROSŁAWIE ZBAWCO !

  Rzuć Putina na kolana !
  Inaczej twój moherowy lud zacznie wątpić w twoją "WIELKOŚĆ"

 • genocidezionism

  Oceniono 29 razy 17

  Mordercy sowieccy ci kontrolerzy są odpowiedzialni za katastrofę samolotu polskiego Prezydenta RP. Naprowadzili samolot 80 m od pasa do lądowania !!!! Tego nie da się inaczej wyjaśnić. Radar wojskowy naprowadza z takim błędem . To są mordercy ze zdychającego mocarstwa Putina

 • uzdek98

  Oceniono 5 razy 3

  ja jednak lubie tych ruskich.... no i co im teraz zrobicie pisiory... i cala ta wasza zasr...a komisja pelna ekspertow z koziej ...dy ?

 • rgosc7

  Oceniono 4 razy 2

  Skoro były wybuchy, 6 czy osiem (ich liczba stale rośnie) to po co się czepiać kontrolerów czy Arabskiego? Czy była zła czy dobra organizacja lotu to i tak nie miało znaczenia skoro bomby były podłożone (no jeszcze ruscy mogli te bomby dowieźć dronami albo wystrzelić rakiety). Choć logiczna byłaby wersja, że Rosjanie aby mieć pewność, że zamach się uda najpierw sprowadzili samolot do lasu (kontrolerzy, sztuczna mgła, hel) a potem na wszelki wypadek odpalili bomby (nie jedną, bo ta by mogła zawieść tylko ze sześć - tak na wszelki wypadek). Po runięciu samolotu wysłali jeszcze specjalne ekipy by dobili rannych. Przecież to takie logiczne i oczywiste. Po co zatem jakaś komisja?

 • plorg

  Oceniono 6 razy 2

  Skąd na tym forum tylu znawców tematu, ekspertów i naucznych świadków wydarzeń?
  To niebywałe!!!

 • qudaq

  Oceniono 2 razy -2

  Zadziwiające. Po tych wszystkich oskarżeniach Rosji o bezprawie, żądać odszukania dwóch kontrolerow po pieciu latach pilnowania jakiegos zapuszczonego na krańcach świata lotniska w towarzystwie bialego polarnego niedxwiedzia?

 • agnrodis

  Oceniono 6 razy 4

  Dlaczego Macierewicz nie rzada od Ruskich pokazania maszyny do produkcji mgly?

 • agnrodis

  Oceniono 6 razy 2

  Biedne chlopaki! Nie dosc, ze mowili pilotom, ze warunki do ladowania sa tragiczne, proponowali ladowanie w Kijowie i zostali zlekcewazeni, to teraz Macierewicz i spolka, obwinia ich. To brak umiejetnosci i ryzykanctwo polskiej zalogi albo rozkaz Prezydenta (tu z pewnoscia doradzal mu kochany blizniak!!!) doprowadzily do tragedii. Czy to tak trudno ustalic o czym blizniaki rozmawialy tuz przed tragicznym ladowaniem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje