Ambasador Rosji spotkał się z Waszczykowskim. Po co? "Złożył życzenia noworoczne. Spotkanie trwało kilka minut"

04.02.2016 11:10
Witold Waszczykowski

Witold Waszczykowski (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

- Spotkanie z ambasadorem Rosji trwało kilka minut, Siergiej Andriejew przyszedł jedynie złożyć życzenia noworoczne - powiedział po czwartkowej rozmowie szef MSZ Witold Waszczykowski. Zaznaczył, że podczas spotkania on sam wspomniał o konieczności rozwiązania konfliktu ws. przewozów drogowych.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Spotkanie szefa polskiej dyplomacji z rosyjskim ambasadorem odbyło się w czwartek przed południem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych na prośbę ambasadora.

Szef MSZ powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że rozmowa i całe spotkanie z ambasadorem trwało około trzech-czterech minut. - Pan ambasador przyszedł tylko złożyć życzenia, więc ja wykorzystałem to, że przyszedł, żeby przypomnieć mu, że trwają rozmowy na temat transportu i żeby zakończyły się one pozytywnie, ponieważ obie strony na tym tracą - powiedział Waszczykowski.

Pytany, czy podczas rozmowy poruszono temat ewentualnych wizyt na szczeblu państwowym, odparł, że "ambasador nie podjął takiego tematu i nie przyszedł z żadną propozycją". - Przyszedł złożyć życzenia noworoczne. Podziękowałem i również życzyłem najlepszego w Nowym Roku - dodał.

Szef MSZ powiedział, że "pan ambasador nie widział potrzeby rozmowy na żaden inny temat, także rozmowy o katastrofie smoleńskiej czy zwrocie wraku Tu-154M". Pytany, czy ambasador tak właśnie się wyraził, że nie widzi potrzeby rozmowy na inne tematy, Waszczykowski zaprzeczył i wyjaśnił, że "ambasador nie podniósł żadnego z tematów, które my podnieśliśmy w Moskwie".

Trudne relacje z Rosją

Dwa tygodnie temu w Moskwie odbyło się spotkanie z udziałem wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji, Marka Ziółkowskiego i Władimira Titowa.

Dopytywany minister zaznaczył, że "nie zostało ustalone, czy będą kolejne spotkania na szczeblu wiceministrów". "To ja wysłałem delegację do Moskwy; ze strony rosyjskiej, jak widać, nie ma żadnych dalszych kroków" - dodał Waszczykowsk.

W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa od poniedziałku toczyły się rozmowy na temat zasad wykonywania przewozów drogowych do Federacji Rosyjskiej oraz ustalenia liczby zezwoleń na 2016 r.

W środę uczestniczyli w nich wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit oraz rosyjski wiceminister transportu Nikołaj Asauł. W środę wieczorem wiceszef MIB Jerzy Szmit powiedział po spotkaniu z rosyjskim odpowiednikiem, że nie udało się osiągnąć porozumienia ws. zezwoleń transportowych na wjazd do Rosji. Jak mówił, warunki zaproponowane przez Rosjan były nie do przyjęcia. Na razie nie ma terminu kolejnego spotkania.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (185)
Ambasador Rosji spotkał się z Waszczykowskim. Po co? "Złożył życzenia noworoczne. Spotkanie trwało kilka minut"
Zaloguj się
 • bro2001

  Oceniono 4 razy 4

  Sprawa jest zagadkowa!
  Tego rodzaju wizyty bywaja wlasnie najwazniejsze jesli chodzi o dyplomacje Rosji.
  Albo chodzi o jakis przelomowy ruch ze strony Rosji, o ktorym zadna ze stron oficjalnie nie pisnie, albo o upokarzajacy gest wobec rozmowcy na poziomie pokazania srodkowego palca (oczywiscie w jezyku dyplomatycznym).

 • misiu-1

  Oceniono 41 razy 39

  Ambasador przyszedł na własną prośbę w lutym złożyć życzenia noworoczne? Trzy minuty trwało? Szukajcie pluskwy.

 • blue911

  0

  A mogl Waszczyk uratowac Polske przez zaglada nuklearna, a tego nie zrobil.....Zapamietamy!

 • blue911

  Oceniono 3 razy 1

  Ten blazen na obcych uslugach poswieca na rozmowe z sasiadujacym mocarstwem (!) 4 minuty! Przypomne,ze swist stoi na pograniczu III wojny swiatowej I Rosja byla zawsze jednym z najwazniejszych partnerow handliwych Polski. Ten fircykoeaty matol niczego nie pojmuje! Ale on I tak dlugo ministrem nie bedzie....

 • fragles102

  Oceniono 3 razy -1

  przyszedł zobaczyc czy ma tam swoich agentów
  i zobaczył że jest sam i czym prędzej wyszedł

 • Oceniono 1 raz 1

  przyszedł, postraszył i poszedł, a potem śmiał się w twarze dziennikarzom

 • realistas

  Oceniono 4 razy 2

  Takie mamy ministerstwo. Nie ma o czym rozmawiać.

 • rycerz_mowiacy_ni_ni

  Oceniono 2 razy 0

  Ambasador przekazał nowe wytyczne od Szefa na Kremlu dla "polskiego" rządu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje