Ambasador Rosji spotkał się z Waszczykowskim. Po co? "Złożył życzenia noworoczne. Spotkanie trwało kilka minut"

04.02.2016 11:10
Witold Waszczykowski

Witold Waszczykowski (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

- Spotkanie z ambasadorem Rosji trwało kilka minut, Siergiej Andriejew przyszedł jedynie złożyć życzenia noworoczne - powiedział po czwartkowej rozmowie szef MSZ Witold Waszczykowski. Zaznaczył, że podczas spotkania on sam wspomniał o konieczności rozwiązania konfliktu ws. przewozów drogowych.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Spotkanie szefa polskiej dyplomacji z rosyjskim ambasadorem odbyło się w czwartek przed południem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych na prośbę ambasadora.

Szef MSZ powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że rozmowa i całe spotkanie z ambasadorem trwało około trzech-czterech minut. - Pan ambasador przyszedł tylko złożyć życzenia, więc ja wykorzystałem to, że przyszedł, żeby przypomnieć mu, że trwają rozmowy na temat transportu i żeby zakończyły się one pozytywnie, ponieważ obie strony na tym tracą - powiedział Waszczykowski.

Pytany, czy podczas rozmowy poruszono temat ewentualnych wizyt na szczeblu państwowym, odparł, że "ambasador nie podjął takiego tematu i nie przyszedł z żadną propozycją". - Przyszedł złożyć życzenia noworoczne. Podziękowałem i również życzyłem najlepszego w Nowym Roku - dodał.

Szef MSZ powiedział, że "pan ambasador nie widział potrzeby rozmowy na żaden inny temat, także rozmowy o katastrofie smoleńskiej czy zwrocie wraku Tu-154M". Pytany, czy ambasador tak właśnie się wyraził, że nie widzi potrzeby rozmowy na inne tematy, Waszczykowski zaprzeczył i wyjaśnił, że "ambasador nie podniósł żadnego z tematów, które my podnieśliśmy w Moskwie".

Trudne relacje z Rosją

Dwa tygodnie temu w Moskwie odbyło się spotkanie z udziałem wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji, Marka Ziółkowskiego i Władimira Titowa.

Dopytywany minister zaznaczył, że "nie zostało ustalone, czy będą kolejne spotkania na szczeblu wiceministrów". "To ja wysłałem delegację do Moskwy; ze strony rosyjskiej, jak widać, nie ma żadnych dalszych kroków" - dodał Waszczykowsk.

W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa od poniedziałku toczyły się rozmowy na temat zasad wykonywania przewozów drogowych do Federacji Rosyjskiej oraz ustalenia liczby zezwoleń na 2016 r.

W środę uczestniczyli w nich wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit oraz rosyjski wiceminister transportu Nikołaj Asauł. W środę wieczorem wiceszef MIB Jerzy Szmit powiedział po spotkaniu z rosyjskim odpowiednikiem, że nie udało się osiągnąć porozumienia ws. zezwoleń transportowych na wjazd do Rosji. Jak mówił, warunki zaproponowane przez Rosjan były nie do przyjęcia. Na razie nie ma terminu kolejnego spotkania.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (185)
Zaloguj się
 • villiers

  Oceniono 62 razy 56

  4 luty
  >>Ambasador Rosji spotkał się z Waszczykowskim. Po co? Złożył mu życzenia noworoczne. <<<

  Q...a. Tak późno z Sylwestra to jeszcze nigdy nie wracałem.

 • misiu-1

  Oceniono 41 razy 39

  Ambasador przyszedł na własną prośbę w lutym złożyć życzenia noworoczne? Trzy minuty trwało? Szukajcie pluskwy.

 • smok61

  Oceniono 45 razy 39

  W końcu sprawdziłem kiedy ten nowy rok się w Rosji zaczyna.
  No bo ta ich rewolucja jakoś w kalendarzu przesunięta o miesiąc...
  Myślałem , że to sprawa tych kalendarzy , juliański , gregoriański..
  Ale nie...
  Ruscy obchodzą nowy rok jak wszyscy 1 stycznia.
  Rozumiem ruski ambasador zakpił z ministra wszechczasów

 • Black Swan

  Oceniono 109 razy 39

  w sprawie transportu nie warto podejmować jakichś większych zobowiązań bo ta dziedzina przemysłu to wymierający gatunek... Za kilka lat widok kierowcy prowadzącego tira będzie tym samym czym widok białego jednorożca bo kierowców zastąpią autonomiczne pojazdy... Nie warto więc dla przyszłego zysku właścicieli kilku firm transportowych podejmować większych obciążeń dla całego narodu...
  Poza tym; to Rosjanie mają większy problem bo ominięcie Polski jest kosztowne z racji naszego geograficznego położenia więc wystarczy tylko zakazać wjazdu ruskim tirom na teren Polski i jak będą musieli zapieprzać naokoło naszego państwa to im szybko rozum wróci..

 • vibhisana

  Oceniono 61 razy 21

  Ambasador Rosji ośmieszył naszego PiS-owskiego durnia! Waszczykowski napalony na rozmowy o odblokowaniu tranzytu do Rosji otrzymał ... życzenia świąteczne! PiS-owska "dobra zmiana" w polityce zagranicznej :-)

 • astronombosy

  Oceniono 18 razy 18

  Ale ściema. W PiS-ie myślą, że wszyscy w tym kraju to naiwni idioci, którym można takie bzdury opowiadać? Polityka w wykonaniu tych oszołomów, to jedna wielka farsa i kpina!!!!

 • wmc-33

  Oceniono 42 razy 16

  A zapytałeś Waszcz, na który rok były te życzenia? Chyba Ruski sobie z ciebie jaja robił.

 • ostjan

  Oceniono 34 razy 16

  Chętnie przeczytałbym te życzenia. Rosjanie są mistrzami dyplomacji i ważne sprawy załatwiają dyskretnie.

 • obatelrichard

  Oceniono 19 razy 15

  Ambasador Rosji został wezwany do złożenia życzeń noworocznych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje