Cameron: Wielka Brytania przekaże na rzecz Syrii 1,74 mld dolarów. Szydło: Polska da 3 mln euro

04.02.2016 07:32
David Cameron

David Cameron (TIM IRELAND/AP)

1. Szydło zadeklarowała, że Polska wpłaci 3 mln euro na rzecz wsparcia dla Syrii
2. Dodała, że Polska oręduje, "by problemy rozwiązywać tam, gdzie się rodzą"
3. Wielka Brytania na pomoc przekaże 1, 74 mld dolarów

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Polska premier przyjechała do Londynu, aby wziąć udział w całodniowej konferencji "Wspierając Syrię i region", na której przedstawiciele ponad 70 państw i organizacji międzynarodowych (m.in. sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk) będą dyskutować o możliwie najskuteczniejszej odpowiedzi na wyzwania, które stawia kryzys humanitarny w Syrii i państwach sąsiednich.

Zapowiedź polskiego wsparcia finansowego dla Syrii padła podczas ekskluzywnego wywiadu premier z polskojęzycznymi mediami w Wielkiej Brytanii.

Cameron: "potrzebujemy większej ilości pieniędzy i potrzebujemy ich teraz"

Tymczasem brytyjski rząd przekaże dodatkowe 1,74 USD (1,2 mld GBP) na pomoc dla ofiar konfliktu syryjskiego - czytamy w komunikacie biura brytyjskiego premiera Davida Camerona.

- Aby odpowiedzieć na ten kryzys, potrzebujemy większej ilości pieniędzy i potrzebujemy ich teraz - powiedział cytowany w komunikacie Cameron.

Zaznaczył, że środki te zostaną wydane w latach 2016-2020. - Zjednoczone Królestwo już przeznaczyło 1,12 mld funtów dla tego regionu. Sprawia to, że kraj jest wśród wszystkich państw świata drugim najszczodrzejszym darczyńcą dla ofiar tego kryzysu - podkreślił Cameron.

Konieczny "nowy model pomocy humanitarnej"

Jednak agencja AFP pisze, że zdaniem brytyjskiego premiera pieniądze to nie wszystko. - Zważywszy na setki tysięcy ludzi, którzy ryzykują swoim życiem, przeprawiając się przez Morze Egejskie czy Bałkany, nadszedł teraz czas przyjęcia nowej wizji - mówił Cameron. Ta nowa wizja - oparta na edukacji i "tworzeniu miejsc pracy" w krajach sąsiednich przyjmujących uchodźców (m.in. Libanie czy Turcji) - "może zmienić region i stworzyć nowy model pomocy humanitarnej" - uważa brytyjski premier.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (136)
Zaloguj się
 • atmt

  Oceniono 29 razy 23

  Polska powinna dać 0 euro. I ani centa więcej. To nie Polska zaczęła ten cały syf w Afryce i Bliskim Wschodzie, to nie Polska spowodowała, że muzułmańskie dziadostwo wypełzło w tych krajach i rozlazło się po Europie. To nie Polska twierdziła, że przyjmie wszystkich, bez wyjątku i wszyscy otrzymają pomoc.

 • 31.februarius

  Oceniono 39 razy 17

  "1. Szydło zadeklarowała, że Polska wpłaci 3 mln euro na rzecz wsparcia dla Syrii
  2. Dodała, że polski rząd oręduje, "by problemy rozwiązywać tam, gdzie się rodzą" 3. Wielka Brytania na pomoc przekaże 1, 74 mld dolarów"

  Nigdzie nie potrafię się doczytać, ile wysupła państwo, które te problemy (współ)spłodziło ...

 • darpodinio

  Oceniono 37 razy 11

  Redakcja GW zastanawia się jak tu niekorzystnie przedstawić Szydło podczas wizyt w Norwegii i Francji. Ani grama informacji na ten temat na portalu. Z pomocą takiego "dziennikarstwa", PiS za niedługo będzie miał 50% poparcia. Za chwile zaatakują mnie płatne trolle z GW ;-)

 • smok61

  Oceniono 26 razy 10

  Jedną z głównych sił , która napędza poparcie dla i Pisu i Szydłowej jest Gazeta Wyborcza.
  Piszecie , że dzięki Szydło Polska wyda z kasy państwowej wielokrotnie mniej niż W.Brytania...
  No i czego oczekujecie?
  Że się oburzymy ?

 • biesczad1

  Oceniono 9 razy 9

  3 mln to i tak dużo jak na kraj będący w ruinie...

 • grzes07

  Oceniono 24 razy 8

  wbijcie sobie cwoki z wybiorczej ze to nie Polska tylko Wielka Brytnia obok USA to glowni sprawcy chaosu jaki tam panuje, ich rece sa splamione krwia milionow niewinnych osob ktorzy poniesli smierc w wyniku agresji na te kraje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje