Cameron: Wielka Brytania przekaże na rzecz Syrii 1,74 mld dolarów. Szydło: Polska da 3 mln euro

04.02.2016 07:32
David Cameron

David Cameron (TIM IRELAND/AP)

1. Szydło zadeklarowała, że Polska wpłaci 3 mln euro na rzecz wsparcia dla Syrii
2. Dodała, że Polska oręduje, "by problemy rozwiązywać tam, gdzie się rodzą"
3. Wielka Brytania na pomoc przekaże 1, 74 mld dolarów

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Polska premier przyjechała do Londynu, aby wziąć udział w całodniowej konferencji "Wspierając Syrię i region", na której przedstawiciele ponad 70 państw i organizacji międzynarodowych (m.in. sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk) będą dyskutować o możliwie najskuteczniejszej odpowiedzi na wyzwania, które stawia kryzys humanitarny w Syrii i państwach sąsiednich.

Zapowiedź polskiego wsparcia finansowego dla Syrii padła podczas ekskluzywnego wywiadu premier z polskojęzycznymi mediami w Wielkiej Brytanii.

Cameron: "potrzebujemy większej ilości pieniędzy i potrzebujemy ich teraz"

Tymczasem brytyjski rząd przekaże dodatkowe 1,74 USD (1,2 mld GBP) na pomoc dla ofiar konfliktu syryjskiego - czytamy w komunikacie biura brytyjskiego premiera Davida Camerona.

- Aby odpowiedzieć na ten kryzys, potrzebujemy większej ilości pieniędzy i potrzebujemy ich teraz - powiedział cytowany w komunikacie Cameron.

Zaznaczył, że środki te zostaną wydane w latach 2016-2020. - Zjednoczone Królestwo już przeznaczyło 1,12 mld funtów dla tego regionu. Sprawia to, że kraj jest wśród wszystkich państw świata drugim najszczodrzejszym darczyńcą dla ofiar tego kryzysu - podkreślił Cameron.

Konieczny "nowy model pomocy humanitarnej"

Jednak agencja AFP pisze, że zdaniem brytyjskiego premiera pieniądze to nie wszystko. - Zważywszy na setki tysięcy ludzi, którzy ryzykują swoim życiem, przeprawiając się przez Morze Egejskie czy Bałkany, nadszedł teraz czas przyjęcia nowej wizji - mówił Cameron. Ta nowa wizja - oparta na edukacji i "tworzeniu miejsc pracy" w krajach sąsiednich przyjmujących uchodźców (m.in. Libanie czy Turcji) - "może zmienić region i stworzyć nowy model pomocy humanitarnej" - uważa brytyjski premier.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (136)
Cameron: Wielka Brytania przekaże na rzecz Syrii 1,74 mld dolarów. Szydło: Polska da 3 mln euro
Zaloguj się
 • ivergon

  0

  Powinniśmy dać nawet 100 milionów, tyle, że za to opłacić eksport do Libanu i Turcji jabłek dla uchodźców, i wieprzowiny dla uchodźców chrześcijan.

 • dublet

  Oceniono 1 raz 1

  To nie Europa Zachodnia wpędziła Polskę w biedę, to nie UE okupowała Polskę! Dlatego UE nie powinna polakom dawać ani jednego Euro! Niech Polacy sami się wezmą do roboty zamiast się modlić i czekać na mannę!

 • awers777

  Oceniono 1 raz 1

  3 miliony to żart szowinistów,rasistów i ksenofobów z Polski. Oj, Unia zapamięta sobie jak współpracowaliśmy z krajami Unii w rozwiązywaniu problemów dotykających cała Unię. Pokaże nam gdzie raki zimują jak do naszych granic zwalą sie uchodźcy ze wchodu, zAzji, a pewnie i z Afryki. Jeśli ktoś myśli, że skończą sie migracje uchodźców i emigrantów ekonomicznych to jest głupcym. Tylko wspólnie kraje Unii mogą zmierzyć sie z czekającymi nas problemami

 • zyks

  Oceniono 2 razy 2

  Waszczyk: ho, ho, ho! My jesteśmy ważnym sojusznikiem W. Brytanii. Ale muszą z nami rozmawiać jak równy z równym! No i w ogóle wstajemy z kolan, jesteśmy potęgą. Cameron daje1,74 mld.$, Waszczyk daje 3,0 mln E. :)))

 • mate29

  Oceniono 1 raz -1

  Wystarczy jak USA ,Wielka Brytania,Francja przestanie wspierać terrorystów !
  Legalnie wybrany prezydent Syrii Baszar El-Assad przepędzi terrorystów na toyotach do Turcji i zapanuje pokój.Imigranci sami zaczną wracać do swojego kraju !

 • rikol

  Oceniono 1 raz 1

  Nie widze powodu, żeby Polska dawała cokolwiek Syrii. Polska nie miała tam kolonii.

 • herbalworld

  Oceniono 4 razy 4

  Cameron jedną ręką wysyła pomoc, a drugą bomby.Bez agresji USA i WLK.Brytanii, Syria nie potrzebowała żadnej pomocy

 • herbalworld

  Oceniono 4 razy 2

  Czy Polska ma jakieś interesy w Syrii?Niedawno daliśmy Ukrainie miliard euro, dokładniej wymieniliśmy złotówki na bezwartościowe hrywny, aby wspomóc ukraińską walutę.Dawniej Polska na rozkaz z Waszyngtonu angażowała się w Iraku i Afganistanie.Dla nas ważniejsza jest Ukraina niż Syria.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje