Niemiecki generał w "Die Welt": Większa obecność NATO na wschodzie nie jest konieczna

04.02.2016 06:30
Manewry NATO

Manewry NATO (Fot. KRZYSZTOF MILLER/ Agencja Gazeta)

1. Niemiecki generał Hans-Lothar Domroese udzielił wywiadu "Die Welt"
2. Generał wyraził zrozumienie dla postulatu zwiększenia obecności NATO
3. Twierdzi jednak, że z wojskowego punktu widzenia nie jest to konieczne.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Apele Bałtów i Polaków o większą obecność NATO są, jeżeli spojrzeć na nie tak po ludzku, zrozumiałe, jednak z wojskowo-taktycznego punktu widzenia nie jest to konieczne - powiedział Domroese w wywiadzie, który ukazał się w czwartkowym wydaniu "Die Welt".

- Częste manewry w systemie rotacyjnym w połączeniu z rozmieszczonymi na Wschodzie ośmioma placówkami sztabowymi, z których każda liczy około 50 wielonarodowych żołnierzy, plus dobrze uzbrojone liczące 40 tys. żołnierzy Siły Szybkiego Reagowania (NATO Response Force) wraz z superszybką szpicą, która pojawi się w miejscu konfliktu w ciągu maksymalnie pięciu dni, a także narodowe siły na miejscu są gwarancją skutecznego odstraszania - wyjaśnił niemiecki generał.

"Wysyłam wojsko tam, gdzie powstaje niebezpieczeństwo"

Zdaniem Domroese odstraszanie Moskwy będzie dużo skuteczniejsze, jeśli NATO będzie dysponować "wyposażonymi w nowoczesny sprzęt jednostkami zdolnymi do szybkiego przemieszczania się", niż gdyby doszło do "ogólnego zwiększenia obecności wojskowej" na Wschodzie i w Krajach Bałtyckich. - Nikt przecież nie wie, gdzie może dojść do potencjalnego ataku. Nie możemy trzymać większych odwodów tam, gdzie być może w ogóle nie będą potrzebne - wyjaśnił. - Wysyłam wojsko tam, gdzie powstaje niebezpieczeństwo - to jest nasza dewiza - zaznaczył generał.

Domroese zaznaczył, że Sojuszowi brak jest obecnie nowoczesnego sprzętu. Dlatego nie powinno się go przesuwać na Wschód. - Nowoczesny sprzęt, który mamy na wyposażeniu, powinien w miarę możliwości pozostać tam, gdzie są żołnierze. W razie potrzeby powinien być wysłany razem z wojskiem (w miejsce akcji) - wyjaśnił niemiecki wojskowy. - Musimy to przećwiczyć, to kosztuje - wtrącił.

"Rosja wielką machiną wojskową"

Domroese powiedział w wywiadzie dla "Die Welt", że bardzo niepokoi go postawa Rosji. - Rosja jest wielką machiną wojskową. Moskwa dysponuje najnowocześniejszymi czołgami, okrętami i samolotami. Jest też zdolna do mobilizacji wielu tysięcy żołnierzy w krótkim czasie - wyjaśnił.

- Musimy zwiększyć odstraszanie, a równocześnie musimy z Rosją rozmawiać - powiedział generał.

Domroese jest szefem dowództwa NATO w holenderskim Brunssum. Z ramienia Sojuszu zajmuje się planowaniem działań Sił Szybkiego Reagowania.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Komentarze (297)
Zaloguj się
 • right33

  Oceniono 87 razy 41

  Niemcy dalej uważają naszą niepodległość jako stan przejściowy, podobnie jak Rosja. Tylko bazy NATO mogą nam w dać większą swobodę. Choć także nie jest to najlepsze rozwiązanie.

 • shadowthrone

  Oceniono 52 razy 36

  No a z naszego punktu widzenie większa pomoc dla niemiec w sprawie uchodźców tez nie jest konieczna. Życzymy po prostu sukcesów.

 • typowy_seba2

  Oceniono 33 razy 31

  owszem.. teraz wojsko powinno wkroczyc do Niemiec, ze wzgledu na to co tam sie dzieje

 • mocno_kwasny

  Oceniono 35 razy 25

  Tylko USA moze nam pomoc Niemcy sprzedaja nas bez skrupolow za rope i gaz

 • karasek432

  Oceniono 40 razy 20

  Zamiast czaić się na Rosję przerzucić wojska do Syrii i skończyć z terroryzmem.

 • 31.februarius

  Oceniono 41 razy 17

  "Częste manewry w systemie rotacyjnym w połączeniu z rozmieszczonymi na Wschodzie ośmioma placówkami sztabowymi, z których każda liczy około 50 wielonarodowych żołnierzy, plus dobrze uzbrojone liczące 40 tys. żołnierzy Siły Szybkiego Reagowania (NATO Response Force) wraz z superszybką szpicą, która pojawi się w miejscu konfliktu w ciągu maksymalnie pięciu dni, a także narodowe siły na miejscu są gwarancją skutecznego odstraszania - wyjaśnił niemiecki generał."

  SSS w pięć dni!
  Łomajngod!

 • d4002

  Oceniono 22 razy 16

  co na to idole Wyborczej, KODu, PO i Petru, czyli różni politycy niemieccy?

 • wigd

  Oceniono 45 razy 15

  Po tej wypowiedzi nie wiadomo o co chodzi Niemcom...napewno wiadomo,że nie chodzi o bezpieczństwo Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje