Ochroniarze chwalą się ujęciem "uchodźcy". Tyle, że Syryjczyk przebywał w Polsce legalnie

03.02.2016 19:29
Pracownik firmy Fenix z

Pracownik firmy Fenix z "ujętym" w Zgorzelcu Syryjczykiem (facebook.com/Centrum Szkolenia Specjalnego Fenix)

Pościg za uciekającym, nielegalnym imigrantem, "ujęcie" i przekazanie go Straży Granicznej - tak miał wyglądać "patrol" firmy ochroniarskiej ze Zgorzelca. Jednak w rzeczywistości Syryjczyk miał prawo być w Polsce.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Firma ochroniarsko-szkoleniowa "Centrum Szkolenia Specjalnego Fenix" ze Zgorzelca we wtorek zamieściła na swojej stronie na Facebooku wpis, w którym ogłosiła "ujęcie" Syryjczyka, który - zdaniem pracowników firmy - był uchodźcą, nielegalnie przebywającym w Polsce.

Jak wynika z relacji pracowników, mężczyzna "zaczął uciekać na widok ich patrolu", po czym został "ujęty" i przekazany Straży Granicznej. Z dołączonego zdjęcia wynika, że ochroniarz, który zatrzymał Syryjczyka, miał ze sobą psa oraz pistolet.W późniejszym wpisie na Facebooku nieco zmieniono wersję wydarzeń. Napisano, że Syryjczyk przebywał na terenie chronionym przez firmę Fenix. Ochroniarze postanowili go wylegitymować i dopiero, gdy mężczyzna zobaczył, że idą w jego stronę, zaczął uciekać - wynika z opisu sytuacji.

"To jest POLSKA a nie Niemcy"

Pod postem pojawiły się setki komentarzy - w dużej mierze przychylnych firmie. Po tym wpis został uzupełniony o "wyjaśnienie", z którego wynika, że "ujęty" Syryjczyk nie miał prawa przebywać w Polsce, a także, że "to jest POLSKA a nie Niemcy" (pisownia oryginalna).

"Ujętego" Syryjczyka opisują ironicznie jako "biednego uchodźcę". "Jak komuś się nie podoba i chce bronić 'biednych imigrantów gwałcących w grupach kobiety' wyjazd z kraju, bo my bezczynnie patrzeć na to nie będziemy pajace" - czytamy we wpisie (pisownia oryginalna).

Na komentarz "szarik mu się w d...ę chociaż z raz wgryzł?" firma odpowiedziała, że "niestety nie", bo w takim wypadku "zjedli by nas ci multi-kulti".

Straż Graniczna: Syryjczyk przebywał w Polsce legalnie

Nie wiadomo, na jakiej podstawie pracownicy Fenixa ustalili, że Syryjczyk nie mógł przebywać w Polsce, jednak szybko okazało się, że się mylili. Mężczyzna był w Polsce całkowicie legalnie.

- Pracownicy SG otrzymali informacje, że firma ochroniarska "ujęła" nielegalnego imigranta. Funkcjonariusze udali się na miejsce i przewieźli mężczyznę do placówki SG, gdzie potwierdzili jego tożsamość i autentyczność dokumentów - powiedziała nam mjr SG Irena Skuliniec Rzecznik Prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

- Potwierdzono też fakt, że Syryjczyk przebywał w Niemczech legalnie i miał prawo do przekraczania granicy - wyjaśniła Skuliniec. Podkreśliła, że nie wszyscy z przybywających obecnie do Europy uchodźców mogą wyjeżdżać z kraju, do którego ich przyjęto.

Jak podaje lokalny portal zgorzelec.info, Syryjczyk mieszka w Niemczech od ponad roku i "nie ma związku" z masowym napływem migrantów.

Brawurowe akcje metodą na promocję firmy?

Jak można wywnioskować z wpisów na facebookowej stronie firmy Fenix, jej pracownicy już od jakiegoś czasu organizują "patrole" na ulicach Zgorzelca. "Sobota - wieczór od samego początku się zaczyna dwie próby kradzieży, dwóch ćpunów na ulicy załatwia się pod blokiem, i małolaty pod żabką przed północą", opisują jeden z "patroli".

Sobota - wieczór od samego początku się zaczyna dwie próby kradzieży, dwóch ćpunów na ulicy załatwia się pod blokiem, i...

Posted by Centrum Szkolenia Specjalnego Fenix on 10 maja 2015


- W pewnym momencie pojawiły się głosy, że ponosi ich brawura - powiedział nam dziennikarz Jacek Staszczuk z portalu zgorzelec.info.

- Ludzie zaczęli zwracać uwagę na to, co oni robią. Niektórzy uważają, że jest to jakaś próba pokazania się i marketing - stwierdził dziennikarz. - Jest też gros osób, które popierają to, co oni robią - przyznaje.

Grupa Fenixa jest też gorącym tematem na lokalnym forum internetowym. "Te ich 'patrole' to nic innego jak jeżdżenie sobie po mieście od punktu A do punktu B. Sprawdzają ochraniane obiekty, zjeżdżają do bazy, itp. I z tego co wiem to ulica Traugutta nie jest przez nich ochraniana", pisze o sprawie jeden z użytkowników forum.

Burmistrz: Moim zdaniem jest to skandal

- Myślę, że niektórzy naoglądali się za dużo telewizji i postanowili bawić w kowboi nie tam gdzie trzeba. Należy przyjrzeć się licencji tej grupy i sprawdzić, czy to zatrzymanie było w zakresie ich kompetencji - mówi wrocławskiej "Gazecie Wyborczej" burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.

- Moim zdaniem jest to skandal. Nie chciałbym, aby ktoś zatrzymał mnie w ten sposób w innym kraju tylko dlatego, że ja jestem biały, a pozostali mają inny kolor skóry - dodaje.

Sprawą zainteresował się też Maciej Jabłoński z dolnośląskiego oddziału Partii Razem, który - jak pisze na Facebooku - złożył zawiadomienie do prokuratury. "Wobec bezprawnego samosądu należy przypomnieć: do ścigania przestępstw powołana jest policja i inne, odpowiednie służby państwowe" - pisze.

O sprawie przeczytasz także na wroclaw.wyborcza.pl

Napisz do autora artykułu: patryk.strzalkowski@agora.pl

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (425)
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 104 razy 46

  Wypikselujcie tego Szarika ze zdjęcia, bo się zwierzaczek wstydu nażre!

 • villiers

  Oceniono 86 razy 18

  Od razu jak zaczął uciekać ,to było wiadome ,że przebywa legalnie.

  >>>Władze miasta Bornheim, położonego nieopodal Kolonii, wydały zakaz wstępu na pływalnię dla mężczyzn-imigrantów z pobliskiego ośrodka dla uchodźców. Powodem są niedopuszczalne zachowania o podłożu seksualnym wobec kobiet - informuje serwis BBC.<<<

 • smiki48

  Oceniono 55 razy 15

  Panie burmistrzu Gronicz, zapraszam na wycieczkę np. do Marsylii i tam zobaczy pan jaka jest tolerancja muzułmanów wobec innych ludzi. Gwarantuje, ze po pobycie i w tym mieście i paru innych dzielnicach zdominowanych przez muzułmanów zmieni pan zdanie.

 • villiers

  Oceniono 37 razy 15

  Nic w życiu się nie powtarza .
  U góry jest gęba ,na dole nie ma.

 • adam_l27

  Oceniono 27 razy 13

  Należy ograniczyć prawa tych osób: otrzymują azyl i mogą jedynie przebywać na terenie kraju który im tego azylu udzielił.

 • smok61

  Oceniono 21 razy 13

  Panie Syryjczyku.Jak Pan zauważył Polska, to kraj nieprzyjaznych chamów, kiboli i ludzi bardzo przeciwnych Waszej kulturze.
  Jak Pan przyjedzie do Niemiec, proszę się podzielić tą informacją z przyjaciółmi i rodziną.

 • cyniczny.komentator

  Oceniono 44 razy 12

  A co w tym oburzającego? Czasy mamy, jakie mamy. Za granicą masa nieciekawych imigrantów, zagrożenie terrorystyczne spore.
  Patrol ochroniarski zobaczył Araba, który na ich widok zaczął uciekać. Zatrzymali go, przekazali Straży Granicznej i tyle. Nie zrobili nic złego. Nie pobili go, nie zamknęli w piwnicy. Ot podejrzanego osobnika przekazali właściwym służbom, które to po weryfikacji go wypuściły. W czym problem?

 • a.lojewska

  Oceniono 23 razy 11

  Problem jest jeszcze większy. "Właściciel" Fenixa ma postawione zarzuty karne za wyłudzenia, okradanie, podszywanie się pod oficera UOP, etc. zgorzelec.naszemiasto.pl/artykul/gerard-f-odpowie-przed-sadem-rusza-jego-proces,1987146,art,t,id,tm.html.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje