Ochroniarze chwalą się ujęciem "uchodźcy". Tyle, że Syryjczyk przebywał w Polsce legalnie

Pracownik firmy Fenix z

Pracownik firmy Fenix z "ujętym" w Zgorzelcu Syryjczykiem (facebook.com/Centrum Szkolenia Specjalnego Fenix)

Pościg za uciekającym, nielegalnym imigrantem, "ujęcie" i przekazanie go Straży Granicznej - tak miał wyglądać "patrol" firmy ochroniarskiej ze Zgorzelca. Jednak w rzeczywistości Syryjczyk miał prawo być w Polsce.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Firma ochroniarsko-szkoleniowa "Centrum Szkolenia Specjalnego Fenix" ze Zgorzelca we wtorek zamieściła na swojej stronie na Facebooku wpis, w którym ogłosiła "ujęcie" Syryjczyka, który - zdaniem pracowników firmy - był uchodźcą, nielegalnie przebywającym w Polsce.

Jak wynika z relacji pracowników, mężczyzna "zaczął uciekać na widok ich patrolu", po czym został "ujęty" i przekazany Straży Granicznej. Z dołączonego zdjęcia wynika, że ochroniarz, który zatrzymał Syryjczyka, miał ze sobą psa oraz pistolet.W późniejszym wpisie na Facebooku nieco zmieniono wersję wydarzeń. Napisano, że Syryjczyk przebywał na terenie chronionym przez firmę Fenix. Ochroniarze postanowili go wylegitymować i dopiero, gdy mężczyzna zobaczył, że idą w jego stronę, zaczął uciekać - wynika z opisu sytuacji.

"To jest POLSKA a nie Niemcy"

Pod postem pojawiły się setki komentarzy - w dużej mierze przychylnych firmie. Po tym wpis został uzupełniony o "wyjaśnienie", z którego wynika, że "ujęty" Syryjczyk nie miał prawa przebywać w Polsce, a także, że "to jest POLSKA a nie Niemcy" (pisownia oryginalna).

"Ujętego" Syryjczyka opisują ironicznie jako "biednego uchodźcę". "Jak komuś się nie podoba i chce bronić 'biednych imigrantów gwałcących w grupach kobiety' wyjazd z kraju, bo my bezczynnie patrzeć na to nie będziemy pajace" - czytamy we wpisie (pisownia oryginalna).

Na komentarz "szarik mu się w d...ę chociaż z raz wgryzł?" firma odpowiedziała, że "niestety nie", bo w takim wypadku "zjedli by nas ci multi-kulti".

Straż Graniczna: Syryjczyk przebywał w Polsce legalnie

Nie wiadomo, na jakiej podstawie pracownicy Fenixa ustalili, że Syryjczyk nie mógł przebywać w Polsce, jednak szybko okazało się, że się mylili. Mężczyzna był w Polsce całkowicie legalnie.

- Pracownicy SG otrzymali informacje, że firma ochroniarska "ujęła" nielegalnego imigranta. Funkcjonariusze udali się na miejsce i przewieźli mężczyznę do placówki SG, gdzie potwierdzili jego tożsamość i autentyczność dokumentów - powiedziała nam mjr SG Irena Skuliniec Rzecznik Prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

- Potwierdzono też fakt, że Syryjczyk przebywał w Niemczech legalnie i miał prawo do przekraczania granicy - wyjaśniła Skuliniec. Podkreśliła, że nie wszyscy z przybywających obecnie do Europy uchodźców mogą wyjeżdżać z kraju, do którego ich przyjęto.

Jak podaje lokalny portal zgorzelec.info, Syryjczyk mieszka w Niemczech od ponad roku i "nie ma związku" z masowym napływem migrantów.

Brawurowe akcje metodą na promocję firmy?

Jak można wywnioskować z wpisów na facebookowej stronie firmy Fenix, jej pracownicy już od jakiegoś czasu organizują "patrole" na ulicach Zgorzelca. "Sobota - wieczór od samego początku się zaczyna dwie próby kradzieży, dwóch ćpunów na ulicy załatwia się pod blokiem, i małolaty pod żabką przed północą", opisują jeden z "patroli".

Sobota - wieczór od samego początku się zaczyna dwie próby kradzieży, dwóch ćpunów na ulicy załatwia się pod blokiem, i...

Posted by Centrum Szkolenia Specjalnego Fenix on 10 maja 2015


- W pewnym momencie pojawiły się głosy, że ponosi ich brawura - powiedział nam dziennikarz Jacek Staszczuk z portalu zgorzelec.info.

- Ludzie zaczęli zwracać uwagę na to, co oni robią. Niektórzy uważają, że jest to jakaś próba pokazania się i marketing - stwierdził dziennikarz. - Jest też gros osób, które popierają to, co oni robią - przyznaje.

Grupa Fenixa jest też gorącym tematem na lokalnym forum internetowym. "Te ich 'patrole' to nic innego jak jeżdżenie sobie po mieście od punktu A do punktu B. Sprawdzają ochraniane obiekty, zjeżdżają do bazy, itp. I z tego co wiem to ulica Traugutta nie jest przez nich ochraniana", pisze o sprawie jeden z użytkowników forum.

Burmistrz: Moim zdaniem jest to skandal

- Myślę, że niektórzy naoglądali się za dużo telewizji i postanowili bawić w kowboi nie tam gdzie trzeba. Należy przyjrzeć się licencji tej grupy i sprawdzić, czy to zatrzymanie było w zakresie ich kompetencji - mówi wrocławskiej "Gazecie Wyborczej" burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.

- Moim zdaniem jest to skandal. Nie chciałbym, aby ktoś zatrzymał mnie w ten sposób w innym kraju tylko dlatego, że ja jestem biały, a pozostali mają inny kolor skóry - dodaje.

Sprawą zainteresował się też Maciej Jabłoński z dolnośląskiego oddziału Partii Razem, który - jak pisze na Facebooku - złożył zawiadomienie do prokuratury. "Wobec bezprawnego samosądu należy przypomnieć: do ścigania przestępstw powołana jest policja i inne, odpowiednie służby państwowe" - pisze.

O sprawie przeczytasz także na wroclaw.wyborcza.pl

Napisz do autora artykułu: patryk.strzalkowski@agora.pl

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Mariusz Pudzianowski Radio ZET: Prokuratura sprawdzi, czy Pudzianowski groził uchodźcom na Facebooku
 • Policja Strażacy ugasili pożar i znaleźli zwłoki z odciętą głową. Brutalna zbrodnia na Żoliborzu
Komentarze (425)
Ochroniarze chwalą się ujęciem "uchodźcy". Tyle, że Syryjczyk przebywał w Polsce legalnie
Zaloguj się
 • ptr0

  Oceniono 1 raz 1

  Był w Niemczech i przyjechał do Polski? Chyba mu się Niemki nie spodobały....

 • leninnus

  Oceniono 1 raz 1

  zakazać wszystkiego !! i donosić do prokuratury !! najlepiej niech każdy redaktor GW zostanie konfidentem i donosi na niepoprawne politycznie myśli obywateli. Optymalnie - bezpośrednio do Bruxeli. Komentarzy też zakazać, podobnie jak wszystkiego zakazać co nie jest multi kulti. Niech nie będzie niczego innego.

 • 1group

  Oceniono 2 razy 2

  Nie "legalnie" panie dziennikarzu.Legalnie to mogą obywatele państw grupy Schengen,a ten osobnik,by do nas wjechać musiałby mieć wizę.

 • krystin9

  Oceniono 3 razy -3

  Oscar Wilde napisał kiedyś, że Słowianie są za cywilizowanymi społeczeństwami dobre 200 lat w tyle. Coś w tym jest, że nikt nas nie lubi.

 • awers777

  Oceniono 4 razy -2

  No cóż, po komentarzach widać, ze rasizm, ksenofobia i "chrześcijańskie miłosierdzie" dla potrzebujących jest z zdecydowanej większości w Polsce. Papież Franciszek "cieszy" sie, że Polska jest krajem prawdziwych chrześcijan.
  Są interpretacje zagłady biblijnej Sodomy i Gomory - Bóg pokarał mieszkańców za złe, niegodne traktowanie przyjezdnych. Jeśli pokarałby Polskę to kamień na kamieniu nie zostanie

 • awers777

  Oceniono 4 razy -2

  Ochroniarz wygląda jak zbój, do którego lepiej nie podchodzić.
  Ale zachowanie typowo katolicko-narodowe, do bólu.
  rasizm i ksenofobia, wyznawca ojczulka rydzyka i bosackiego, tudzież "wielkiego Polaka"Kukiza

 • konto1851

  Oceniono 3 razy 3

  Brawo chłopaki ! Im mniej przedstawicieli "religii miłości" w Polsce tym lepiej ! To nie jest żaden rasizm - tu nie chodzi o rasę, tylko o zagrożenie inwazją średniowiecznej kultury, w której status kobiety tylko nieznacznie przewyższa status kozy. Ciekawe czym kultura muzułmańska mogłaby nas ubogadzić ... może nieznanym nam wcześniej zwyczajem grupowego obmacywania kobiet ?

 • Mirosław Pole

  Oceniono 2 razy -2

  To jest tak marna firemka założona przez cwaniaczków,którym już nie wystarcza reklama polegającą na ściemie dla mieszkańców Słubic,Żar i okolicznych wiosek.Postanowili rozreklamować się dalej i użyli do tego jakiegoś żula.To jeden z właścicieli tej firemki,który pewnie dał gościowi na obiad i zrobił show na Polskę.
  Jak ktoś chce napisać krytyczne uwagi na fb o tej firemce,to od razu go blokują,a negatywny wpis usuwają natychmiast.
  Dlaczego piszę w ten sposób?
  Bo właśnie przez takich chłoptasiów , ochroniarzy w Polsce postrzega się jak bandę debili nie dowartościowanych,którzy posiadanie broni uważa za przedłużenie męskości.
  Oglądnijcie ich stronę,a sami dojdziecie do wniosku,że to frajerzy, którzy noszą mundury z demobilu,ale tylko właściciele,aby robić wrażenie na gawiedzi.Obwieszą się plastikowymi replikami broni,m.in.na imprezach masowych,nakładają hełmy i zwykły kowalski ma się na ich widok sikać w gacie.Oni doposażenie,a reszta,to dziewczynki i chłopcy albo emeryci,tak wygląda prawdziwa ochrona tej firmy.
  Jak zobaczycie ich pojazdy -ratownictwo taktyczne,no to już trzeba być nie źle pogiętym.Tutaj albo maja kompleks,albo psycholog jest potrzebny.Wzięli w leasing 4 renówki,ale numeracje dali od 21 wzwyż,aby obywatel myślał,że ma z dużą i poważną firma do czynienia.
  A wszystko kończy się,na tym schorowanym cieciu,który u nich dorabia.
  A właściciele? Wklejają swoje zdjęcia,jak byli w wojsku na misji i uważają,że dobrym chwytem jest pokazywanie,że chronią mienie za pomocą wozu opancerzonego z karabinem maszynowym.
  Żenada i ściema,która przewyższa wszystkie inne firmy .
  Podejrzewam,że z tym Syryjczykiem,to tez była ustawka,bo sam współwłaściciel niby zatrzymał go? Pies w kagańcu,pewnie łagodny burek,właściciel otyły i my mamy wierzyć,żes ty gościu osobiscie dogonił tego szczupłego człowieka,który podszyty strachem,spieprzał by tak szybko,że zatrzymałby się za Odrą.
  Dla mnie to ustawka medialna tej firemki,bo pewnie bokami juz robi.

 • Oceniono 5 razy 5

  Przede wszystkim - To , było w Zgorzelcu mieście przy granicznym , więc zrozumiałe jest , że trzeba mieć przy sobie dokumenty . Niech SZKOPY tym swoim najeźdźcom to wytłumaczą , że przechodząc granicę TRZEBA MIEĆ DOKUMENTY . W Niemczech dokładnie GOERLITZ , za brak dokumentów , jest kara 25 euro . W Polsce nic za to nie grozi , ale wezwanie policji , do sprawdzenia tożsamości to już są koszta . Więc , krótko zwięźle i na temat , nałożyć kary za brak dokumentów . Dla mnie , każdy najeźdźca przechodząc granicę z Polską w Polsce , jest nielegalne .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje