Oblał benzyną i podpalił urzędniczki. Jest wyrok za "okrutną zemstę" na MOPS-ie

03.02.2016 16:50
Sąd w Łodzi skazał mężczyznę, który zabił dwie urzędniczki.

Sąd w Łodzi skazał mężczyznę, który zabił dwie urzędniczki. (Agencja Gazeta)

1. Sąd w Łodzi skazał mężczyznę za zabójstwo urzędniczek MOPS-u
2. Prawdopodobnie była to zemsta za "niewystarczającą" pomoc ośrodka
3. "To zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem" - zawyrokował sąd
4. Mężczyzna został skazany na dożywocie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Łódzki sąd okręgowy skazała na karę dożywocia 64-letniego Lecha G., który oblał benzyną i podpalił dwie urzędniczki ośrodka pomocy społecznej w Makowie koło Skierniewic. Jedna z kobiet zginęła na miejscu, druga zmarła w szpitalu.

Śledczy oskarżyli mężczyznę o zabójstwo obu kobiet ze szczególnym okrucieństwem oraz spowodowanie pożaru, zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób.

Sąd skazał również mężczyznę na 10 lat pozbawienia praw publicznych. Zarządził też zadośćuczynienie na rzecz rodziny w wysokości 500 tys. złotych. Wyrok jest nieprawomocny.

Zbrodni nie pamiętał

Do tragedii doszło w grudniu 2014 roku. Według prokuratury mężczyzna wtargnął na teren Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Makowie przynosząc ze sobą co najmniej trzy plastikowe pojemniki z benzyną. Oblał benzyną urzędniczki pracujące w jednym z pokoi i podpalił je. Dodatkowo zamknął i przytrzymał drzwi w taki sposób, żeby kobiety nie mogły uciec z pomieszczenia.

Po zatrzymaniu Lech G. mówił, że nie pamięta zdarzenia. Twierdził, iż nie potrafi nawet powiedzieć, czy był wtedy w Makowie.

Biegli uznali jednak, że miał tylko nieznacznie ograniczoną poczytalność.

Nie był zadowolony z pomocy społecznej

Na wysokości kary zaważył fakt, że mężczyzna zaplanował zbrodnię z dużym wyprzedzeniem i drobiazgowo zrealizował swój plan.

Tłem zbrodni były relacje pomiędzy oskarżonym a ośrodkiem pomocy społecznej. Lech G. wielokrotnie mówił, że nie jest z tej pomocy zadowolony. Zabójstwo kobiet miało być swoistą zemstą z jego strony.

W trakcie dochodzenia ustalono, że G. to osoba wyjątkowo konfliktowa i mściwa. W zakładzie karnym, w którym przebywa "cieszył się złą opinią".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (161)
Zaloguj się
 • true_lysander

  Oceniono 48 razy 40

  Czyli zabił i w nagrodę dostał to co chciał, czyli darmowy wikt i opierunek do końca życia, Złożymy się na hotel dla niego po 3 tys/miesiąc.... tyle kosztuje utrzymanie więźnia w Polsce.

 • saves

  Oceniono 31 razy 21

  Śmierć w płomieniach to jeden z najstraszliwszych jej rodzajów. Moja znajoma tak zginęła, przedtem wyrzucając syna z okna na parterze. Sama nie dała rady. Dlatego bez względu na to jak wyglądały stosunki pomiędzy urzędniczkami a tym petentem, rodzinom ofiar należy współczuć..

 • cyniczny.komentator

  Oceniono 24 razy 20

  Kara jest niesprawiedliwa. Bandzior całe życie przeżył i ile mu tego dożywocia zostało? 5 lat? 10? A te kobiety młode były z tego co pamiętam. Po 30-kilka lat.
  Powinno się bandytę też spalić żywcem.

 • jnd

  Oceniono 29 razy 19

  Z opisu wynika, ze goscio jest powaznie chory na chrobe mozgu. Zbrodnia i agresywnosc sa tego wynikiem. Jesli nie byl przedtem karany to na 100% to czlowiek chory.

 • shipa

  Oceniono 23 razy 19

  Tragedia.
  Cieszę sie, paradoksalnie, ze sad nie kierował sie polityczna poprawnością, ale wydał w moim przekonaniu wyrok adekwatny do ciężaru przestępstwa. Mam nadzieję, ze wyrok w tej treści sie uprawomocni, nie z powodu msciwości, ale z ryzyka zagrożenia, które ten człowiek mógłby stanowić jeszcze dla innych.

 • nosorozecwlochaty

  Oceniono 18 razy 18

  > Zarządził też zadośćuczynienie na rzecz rodziny w wysokości 500 tys. złotych

  Od starego żula całe życie żyjącego z zasiłków w MOPSIE a teraz osadzonego w więzieniu?

 • dziadekjam

  Oceniono 20 razy 14

  W trakcie dochodzenia ustalono, że G. to osoba wyjątkowo konfliktowa i mściwa. W zakładzie karnym, w którym przebywa "cieszył się złą opinią".
  ===========================================================
  Skoro w pudle "cieszy się złą opinią", to istnieje poważna obawa, że go dyscyplinarnie z pierdla wywalą :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane