Skąd rząd weźmie 20 mln na uczelnię Rydzyka? Gowin: "Ministerstwo nauki nie może dać tych pieniędzy"

03.02.2016 14:22
Resort nauki nie da 20 mln na szkołę Rydzyka

Resort nauki nie da 20 mln na szkołę Rydzyka (Agencja Gazeta)

1. Ministerstwo nauki nie da 20 mln na uczelnię Rydzyka
2. Gowin: "Nie pozwala na to prawo"
3. Toruńska szkoła może się starać o granty

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Minister nauki Jarosław Gowin, zapytany w środę przez dziennikarzy, czy uczelnia ojca Tadeusza Rydzyka dostanie 20 mln zł dotacji z budżetu ministerstwa, zdementował te pogłoski.

- Nie ma takiej możliwości prawnej, żeby ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego finansowało uczelnie prywatne - przyznał Gowin. - Każda uczelnia, w tym także uczelnia prywatna, może startować w konkursach grantowych. Tu oczywiście droga jest otwarta, ale te konkursy będą rozstrzygane według obiektywnych kryteriów - dodał.

Gowin zapewnił również, że oczekiwania ojca Rydzyka są "zasadne" i "rozsądne", a "uczelnia toruńska będzie traktowana dokładnie tak samo, jak wszystkie inne uczelnie" w postępowaniu grantowym.

Skąd wziąć 20 mln?

Batalia o 20 mln dla szkoły Rydzyka trwa od zeszłego tygodnia. W niedzielę poseł PiS Jacek Sasin zapowiedział w Radiu Zet, że będzie wskazany mechanizm, który zgodnie z prawem, pozwoli na wsparcie szkoły.

W zeszły czwartek PiS zgłosił do budżetu na 2016 r. poprawkę przeznaczającą 20 mln zł z wydatków na kulturę, w tym teatry, na tę uczelnię. Ostatecznie Sejm jej nie głosował, bo w została wycofana.

Z kolei w piątek premier Beata Szydło zapowiedziała, że poprawka do budżetu pojawi się w Senacie. - Klub będzie zgłaszał poprawki w Senacie. Taka poprawka ma się pojawić. Jeśli będzie poprawką, która jest przygotowana zgodnie z zasadami finansów i prawem, nie widzę powodów, dlaczego nie miałaby być przyjęta - podkreśliła Szydło.

Rydzyk dementuje i dziękuje

Dyrektor Radia Maryja nawiązał do sprawy w liście pt. "Niech wszystkie podmioty będą traktowane godnie", opublikowanym na stronie rozgłośni w zeszły piątek wieczorem, gdy Sejm głosował poprawki do tegorocznego budżetu.

- W związku z krążącymi informacjami czy może dezinformacją o 20 mln zł dla szkoły w Toruniu (...) pragnę wyjaśnić, że nie zwracałem się do nikogo o takie wsparcie dla uczelni" - napisał.

Wyraził jednocześnie wdzięczność i podziękował "ludziom, którzy troszczą się o naszą uczelnię, także posłom Rzeczpospolitej".

Po wyjaśnieniach Gowina wciąż otwarte pozostaje jednak pytanie, skąd rząd weźmie pieniądze na uczelnię toruńskiego redemptorysty.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy szkoła o. Rydzyka powinna otrzymać 20 mln zł z budżetu państwa?
Zobacz także
Komentarze (181)
Skąd rząd weźmie 20 mln na uczelnię Rydzyka? Gowin: "Ministerstwo nauki nie może dać tych pieniędzy"
Zaloguj się
 • junkamm

  Oceniono 2 razy 2

  a gdzie są tys dolarów rydzk ze stoczni? możesz bublicznie sie wytłumaczyć . jak przyjdzie nowa władza i to już szybko odasz rydzyk nie tylko te sto tys ale i wszystkie pieniądze.

 • junkamm

  Oceniono 2 razy 2

  ciekawe czy rydzkowi tak pan bóg podpowiada . bierz ile sie dało . nie zważaj na biednych głodnych schorowanych . wazniejszy jestes ty . chrzecijanstwo i katolictwo wymaga poświeceń i ofiar ..

 • junkamm

  Oceniono 2 razy 2

  juz nie moge patrzec na tą morde rydzyka . widze w nim bogatego bardzo chciwego grzesznika . jak on śmie brac pieniądze z budżetu i zabierac biednym schorowanym . miejmy nadzieje że ten katolik w piekle sie niepozbiera . i wszyscy ci katolicy co okłamali i okradli naród polski zagładzając naród .

 • d_ost

  Oceniono 1 raz 1

  Na pomoc w Syrii rząd chce dać, pożal się Boże, ok.14 mln zł. A to przecież jest w ich mniemaniu obrona kraju przed imigrantami. A na rydzyka i jego prywatne biznesy 50 mln . cóż, po czynach ich poznacie.

 • radek_sziwa

  Oceniono 1 raz 1

  " ale te konkursy będą rozstrzygane według obiektywnych kryteriów" Jaaaaaasne ;)

 • ane_nydansker

  Oceniono 1 raz -1

  halohalo....relacja na zywo z ankiety....tak..4%(w tym moj glos testowy...)..nie...96%....
  CZY WAS POGELO FOROOMIANIE TEGO PORTALU???? :)))) NIECH DADZA! A PREDKO!!! NIECH SZYDELKO Z KOLESIAMI COS TAM SFALANDYZUJE A DUDZIACZEK SZYBCIUTKO PODPISZE!!!! I NIECH DOLOZA JESZCZE 20! moze wreszcie coponiektore ciolki cos zrozumiom w co kraj wpindolili.... :))))

 • antoniferdynand

  Oceniono 2 razy -2

  Jedni kopsnęli łapówkę TVN w postaci 680 mln. dotacji na Stadion Legii (mimo że w prostej linii 1 km. dalej planowany był już Stadion Narodowy) a inni 20 mln. czy 27 mln. na Radio Maryja opakowane w szkołę czy odwierty geotermalne. W jednym i drugim przypadku chodziło o przychylność mediów w dotarciu do swojej grupy docelowej. Wszystko poszło czy pójdzie z mojej kieszeni. Oczywiście perspektywa w tym przypadku będzie taka, że zależnie od orientacji politycznej jedna inwestycja/dotacja będzie słuszna aa inna wręcz przeciwni. Dla mnie obie to niezłe wałki

 • wyciety

  Oceniono 3 razy 3

  Jakie fajne zdjecie Rydzyka,na szczescie ojdyr nie smierdzi cebula i czosnkiem.

 • bonanza12

  Oceniono 8 razy 4

  a skąd rząd wziął pieniądze na budowę żydów polskich ?
  tego było chyba ze 300 baniek,
  i za co teraz muzeum żydów polskich się utrzymuje ?
  bo chyba nie z biletów ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje