Skąd rząd weźmie 20 mln na uczelnię Rydzyka? Gowin: "Ministerstwo nauki nie może dać tych pieniędzy"

03.02.2016 14:22
Resort nauki nie da 20 mln na szkołę Rydzyka

Resort nauki nie da 20 mln na szkołę Rydzyka (Agencja Gazeta)

1. Ministerstwo nauki nie da 20 mln na uczelnię Rydzyka
2. Gowin: "Nie pozwala na to prawo"
3. Toruńska szkoła może się starać o granty

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Minister nauki Jarosław Gowin, zapytany w środę przez dziennikarzy, czy uczelnia ojca Tadeusza Rydzyka dostanie 20 mln zł dotacji z budżetu ministerstwa, zdementował te pogłoski.

- Nie ma takiej możliwości prawnej, żeby ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego finansowało uczelnie prywatne - przyznał Gowin. - Każda uczelnia, w tym także uczelnia prywatna, może startować w konkursach grantowych. Tu oczywiście droga jest otwarta, ale te konkursy będą rozstrzygane według obiektywnych kryteriów - dodał.

Gowin zapewnił również, że oczekiwania ojca Rydzyka są "zasadne" i "rozsądne", a "uczelnia toruńska będzie traktowana dokładnie tak samo, jak wszystkie inne uczelnie" w postępowaniu grantowym.

Skąd wziąć 20 mln?

Batalia o 20 mln dla szkoły Rydzyka trwa od zeszłego tygodnia. W niedzielę poseł PiS Jacek Sasin zapowiedział w Radiu Zet, że będzie wskazany mechanizm, który zgodnie z prawem, pozwoli na wsparcie szkoły.

W zeszły czwartek PiS zgłosił do budżetu na 2016 r. poprawkę przeznaczającą 20 mln zł z wydatków na kulturę, w tym teatry, na tę uczelnię. Ostatecznie Sejm jej nie głosował, bo w została wycofana.

Z kolei w piątek premier Beata Szydło zapowiedziała, że poprawka do budżetu pojawi się w Senacie. - Klub będzie zgłaszał poprawki w Senacie. Taka poprawka ma się pojawić. Jeśli będzie poprawką, która jest przygotowana zgodnie z zasadami finansów i prawem, nie widzę powodów, dlaczego nie miałaby być przyjęta - podkreśliła Szydło.

Rydzyk dementuje i dziękuje

Dyrektor Radia Maryja nawiązał do sprawy w liście pt. "Niech wszystkie podmioty będą traktowane godnie", opublikowanym na stronie rozgłośni w zeszły piątek wieczorem, gdy Sejm głosował poprawki do tegorocznego budżetu.

- W związku z krążącymi informacjami czy może dezinformacją o 20 mln zł dla szkoły w Toruniu (...) pragnę wyjaśnić, że nie zwracałem się do nikogo o takie wsparcie dla uczelni" - napisał.

Wyraził jednocześnie wdzięczność i podziękował "ludziom, którzy troszczą się o naszą uczelnię, także posłom Rzeczpospolitej".

Po wyjaśnieniach Gowina wciąż otwarte pozostaje jednak pytanie, skąd rząd weźmie pieniądze na uczelnię toruńskiego redemptorysty.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy szkoła o. Rydzyka powinna otrzymać 20 mln zł z budżetu państwa?
Zobacz także
Komentarze (181)
Zaloguj się
 • razb1947

  Oceniono 38 razy 32

  Pieniądze na szkoły zasadnicze zawodowe przeznaczać bo brak fachowców na których czekają firmy budowlane i dlatego nie rozwijają się i przez to jest wysokie bezrobocie.

 • nietyp

  Oceniono 35 razy 31

  Skąd weźmie??? Pytanie jest debilne... Od nas weźmie... Zawsze tak robili, to czemu teraz miałoby być inacze???

 • ragefox

  Oceniono 109 razy 31

  wPolityce.pl.

  - Państwu polskiemu powinno zależeć, by powstał tam jeszcze silniejszy ośrodek naukowy, kulturotwórczy i medialny. Tym bardziej, że coraz częściej staje pytanie, czy na Katolicki Uniwersytet Lubelski na pewno i zawsze można liczyć w tej wojnie o kształt cywilizacji. Choć oczywiście jest tam nadal wielu odważnych i dzielnych profesorów, często goszczących także na naszych łamach. Mam nadzieję, że obecny rząd znajdzie sposób, by to wielkie, tak polskie i tak ważne dzieło ojca Tadeusza Rydzyka właściwie i godnie wesprzeć. Po latach szykan i jednoczesnego wydawania setek milionów złotych na najbardziej nawet dziwaczne lewackie bzdury, od studiów gender przez pluszakowe media po obrazoburcze spektakle, jest to, cytując, oczywista oczywistość.

 • jestem_z_pisu

  Oceniono 48 razy 20

  W styczniu 27 mln na geotermię LuxVeritas
  W lutym 20 mln na uczelnię w Toruniu
  W marcu 18 mln nowy oddział w Krakowie
  W kwietniu 32 mln na renowację
  W maju 23 mln na rozwój sieci na uczelni
  W czerwcu 26 mln na rozbudowę istniejącej infrastruktury
  W lipcu 18 mln rozwiązania mające na celu rozwój
  W sierpniu 25 mln na unowocześnienie rozbudowywanej infrastruktury
  We wrześniu 36 mln na kontynuację renowacji i rozwoju sieci na uczeniach
  W październiku 26 mln na oddział w Warszawie
  W listopadzie 34 mln na kontynuację unowocześnienia rozbudowywanej infrastruktury
  W grudniu 42 mln na renowację kontynuacji rozwoju unowocześnianej sieci

 • deryl01

  Oceniono 23 razy 19

  Niech najglebsze Pieklo pochlonie piss i rydzykowe posiadlosci wziete z mafijnych machloji.

 • antekpociecha

  Oceniono 45 razy 17

  No proszę oni nie wiedzą jak złamać prawo aby dać najbogatszemu na jego zbytki.
  Gdy tymczasem naród zbiera z pomocą Jurka Owsiaka na sprzęt ratujący życie nie tylko dzieci ale tych złośliwych starców wspierających tego (***). W tym kraju jest tyle biedy i naprawdę potrzebujących ale oni potrzebni będą znowu za cztery lata

 • jakub53

  Oceniono 42 razy 16

  Gowin - czy raczej krakowski goowin, co ty pacanie opowiadasz? Zesrasz sie zeby durnemu klerykowi dac 20 baniek z polskich podatkow. Nadzieja jest tylko jedna, za pare chwil juz cie nie bedzie:) No moze te 20 baniek zabranych z kultury i dozywiania dzieci w szkolach da sie jeszcze jakos odkrecic, smieciuro krakowska...

 • fakiba

  Oceniono 63 razy 15

  Szydło mówi że w senacie pojawi się poprawka przygotowana zgodnie z prawem , zapomniała dodać , że z pisim prawem które najpierw w nocy przegłosują , a nad ranem Duda podpisze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje