"Dobra zmiana" w ekspresowym tempie. Już jutro nowa komisja smoleńska. Tydzień temu był tylko projekt

03.02.2016 13:16
Szef MON Antoni Macierewicz

Szef MON Antoni Macierewicz (Fot. MICHAŁ GROCHOLSKI/ Agencja Gazeta)

1. Szef MON podpisze w czwartek rozporządzenie o nowej komisji smoleńskiej
2. Od teraz minister będzie mógł również poszerzać skład komisji
3. Macierewicz: Trzeba wziąć pod uwagę niezależnych ekspertów

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- W czwartek szef MON Antoni Macierewicz podpisze rozporządzenie w sprawie Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP) oraz dwie decyzje - dotyczącą powołania podkomisji do zbadania katastrofy smoleńskiej oraz jej składu - zapowiedział w środę rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

Jak podało MON, podpisanie dokumentów odbędzie się w obecności rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

TEN PROJEKT POZWOLI MACIEREWICZOWI NA ZBADANIE KATASTROFY. JAK? [WYJAŚNIAMY W 4 PUNKTACH]

Tydzień na "dobrą zmianę"

Antoni Macierewicz już w połowie listopada 2015 roku zapowiadał, że konieczne jest wznowienie prac KBWLLP w sprawie katastrofy smoleńskiej i "wzięcie pod uwagę podczas nowych badań dorobku zespołu parlamentarnego i niezależnych naukowców oraz uwzględnienie ich osobiście jako członków tej komisji".

Niespełna tydzień wystarczył, żeby przeforsować "dobre zmiany" w organizacji i sposobie działania KBWLLP. Opublikowany w zeszły piątek projekt rozporządzenia daje Macierewiczowi możliwość poszerzenia jej składu. Zamiast maksymalnie 30 członków, komisja będzie mogła liczyć 60. Szef MON będzie mógł dokooptować osoby niezbędne do przeprowadzenia czynności badawczych. Inna zmiana to możliwość włączenia do zespołu badawczego nie tylko członków tej komisji, ale i innych osób niezbędnych do przeprowadzenia dochodzenia.

Do tej pory o wznowieniu badania wypadku lub incydentu lotniczego decydował przewodniczący KBWLLP. Zgodnie z rozporządzeniem był nim zawsze szef Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów. To ostatnie również ma się zmienić - szefa komisji będzie powoływał teraz minister obrony.

W projekcie zaproponowano również, by szef MON mógł powołać podkomisję do ponownego zbadania wypadku lub incydentu. Przy czym w skład podkomisji mogą wchodzić jedynie członkowie KBWLLP, natomiast raport z prac podkomisji przedstawiany będzie ministrowi obrony.

Macierewicz: "Więcej pytań niż odpowiedzi"

Nieco wcześniej Macierewicz mówił, że sprawie katastrofy wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi. - Za tę tragedię w pełni odpowiedzialny jest rząd, na czele którego stoi pan Władimir Władimirowicz Putin" - przekonywał Macierewicz w marcu 2015 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Jak mówił wówczas, "to, co się zdarzyło nad Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., nie było wypadkiem, nie było też spowodowane błędami bądź złą wolą pilotów", lecz "była to akcja przygotowana przez długi czas".

Katastrofę smoleńską badała w latach 2010-11 komisja Jerzego Millera. W przedstawionym w lipcu 2011 r. raporcie ustaliła, że przyczyną katastrofy było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, czego konsekwencją było zderzenie samolotu z drzewami, prowadzące do stopniowego niszczenia konstrukcji Tu-154M. Komisja podkreśla, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu.

Sprawdź też sensacyjną książkę Jürgena Rotha "Tajne akta S." >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (479)
Zaloguj się
 • e50504

  Oceniono 107 razy 81

  Ale po co ta komisja? Po co? Przecież wszyscy wiemy, że chcecie ją powołać tylko po to, by za kilka miesięcy napisać że był zamach i że ruskie z Tuskiem strzelali z laserów w samolot, bo Kaczyńskiego nie lubili.

  Po co te cyrki? Ogłoście oficjalnie że był zamach i czekajcie na reakcję świata, zobaczycie co się stanie :D

 • ragefox

  Oceniono 94 razy 80

  Jest nadzieja, że w dobie nadmiaru produkcji, parówki ze sklepów nie znikną.

 • gleen_666

  Oceniono 36 razy 36

  No to mamy nowy kabaret . Brawo !!! To piersza komisja która ma raport końcowy i teraz będzie startować od końca aby dopasować fakty.

 • fakiba

  Oceniono 98 razy 36

  Mam nadzieję że po zmianie rządu , co pewnie niedługo nastąpi , za te zabawy Antka i jego wesołej kompani przygłupów , nowy rząd obciąży ich wszystkimi kosztami tej szopki

 • steve69

  Oceniono 48 razy 36

  Muppet Show czas zacząć! :-P

  .

 • semm1

  Oceniono 37 razy 35

  Panie Antoni, Unia cie olała, USA cię olało, Putin cię olał a ty ciągle szukasz dziury w całym? Jacy eksperci, ci od parówek i puszek?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje