Nie będzie pokoju w Syrii? Rozmowy w Genewie w klinczu. Ławrow: "Rosja nie zakończy bombardowań"

03.02.2016 11:34
Zrujnowany Damaszek, stolica Syrii

Zrujnowany Damaszek, stolica Syrii (Uncredited / AP / AP)

1. W Genewie trwają rozmowy pokojowe ws. Syrii
2. USA: Rosja musi wstrzymać bombardowania na czas rozmów
3. Szef MSZ Rosji: "Ataki będą trwały, dopóki nie pokonamy terrorystów"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W Genewie toczą się kruche rozmowy pokojowe w sprawie Syrii. W środę w czasie konferencji prasowej w stolicy Omanu, Maskacie, szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow wypowiedział się na temat rosyjskich nalotów na cele w Syrii.

- Rosja nie wstrzyma ataków, dopóki ostatecznie nie zostaną tam pokonane zbrojne grupy terrorystyczne - powiedziała Ławrow. Podkreślił, że ataki rosyjskiego lotnictwa nie ustaną, dopóki nie zostaną rozbite organizacje takie jak Państwo Islamskie czy Front al-Nusra, czyli syryjskie odgałęzienie Al-Kaidy.

USA apelują o zaprzestanie bombardowań

We wtorek sekretarz stanu USA John Kerry wyraził opinię, że Rosja powinna po rozpoczęciu prowadzonych pod egidą ONZ rozmów pokojowych o Syrii wstrzymać bombardowania w tym kraju.

W środę Ławrow powiedział również, że wprowadzenie rozejmu będzie trudne, dopóki granica syryjsko-turecka nie będzie zabezpieczona przed przemytem i ruchami bojowników. Dodał, że kwestia ta będzie omawiana na spotkaniu Grupy Wsparcia dla Syrii, która zbierze się w Monachium 11 lutego.

W Genewie toczą się rozmowy mające na celu zakończenie konfliktu w Syrii, który trwa już prawie pięć lat i pochłonął życie 260 tys. ludzi. Specjalny wysłannik ONZ Staffan de Mistura podkreślił we wtorek, że należy uczynić wszystko, by nie dopuścić do załamania się rozmów, ponieważ wówczas dla Syrii "nie będzie już nadziei". W Genewie delegacje syryjskie - rządowa i opozycja - nie spotkają się bezpośrednio.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (50)
Nie będzie pokoju w Syrii? Rozmowy w Genewie w klinczu. Ławrow: "Rosja nie zakończy bombardowań"
Zaloguj się
 • kacap_z_moskvy

  Oceniono 3 razy 3

  Turcja dzisiaj zlamala umowe o otwaartym niebie, a wy jakies glupoty na temat rokowan piszecie... Te rozmowy beda niczym, jak juztro okaze sie ze tureckie wojska juz sa w Syrii. A sa. Kurdowie to twierdza. Plus sa juz wideo ostrzalu turkami syryjskich wojsk rzadowych, zeby dac uczec swoim terrorystam...
  Ti Turcja i saudyjsko-amerykansko-turecka oppozycja sa winni, ze wciaz sa tylko na poczatku rozmow. Bo inna czesc oppozycji juz sie dogadala wczesniej o zawieszeniu broni z Damaszkiem, plus kurdowie, ktorych na ultimatum Turcji nie puszczili na rozmowy, a wlasnie nacieraja wraz z syryjska armija s drugiej strony wzdluz granicy z Turcja. Niedlugo, a przetna dostawy broni do terrorystow z ISIS, i ropy i narzedzia czlowieka dla przeczepow co jak rzeka plynie przez Turcje daliej.

 • razb1947

  Oceniono 14 razy 8

  ruskie samoloty mają bardzo krótki zasięg i bardzo słabe uzbrojenie i nic w tej Syrii nie zrobią.

 • dpalac

  Oceniono 9 razy -9

  zaciekli wrogowie usa szanownie tutaj piszacy - wasze komenty mozna porownac do szczekania samych tych ekstremistow z isis i innych bandyckich ugrupowan. Jesli jestescie z polski, to policzcie sobie ile krzywd narobili wam tzw. "hamerykanie", a ile inne mocarstwa

 • tow.lenin.przyjaciel.czlowieka

  Oceniono 7 razy 7

  Rosja jak zwykle w awangardzie Rozumu, Pokoju i Postępu - brawo!

  :)

 • mufka.13

  Oceniono 9 razy 7

  No, nie ma lepszego argumentu do rozmów niż skuteczność. Wlaśnie "syryjskie" lotnictwo zabiło jakiegoś szefa Al-Qaidy i wreszcie można z nim rzeczowo porozmawiać o pokoju...

 • 1234qwerty

  Oceniono 16 razy 10

  Tłuc te ścierwa do skutku. To są wytwory demokracji hamerykańskiej. Wreszcie ktoś im się dobrał do dupy na poważnie i już są efekty i lament tzw obrońców demokracji.

 • joanna_can

  Oceniono 10 razy 8

  Podstawowym warunkiem pokoju jest dla Rosji zlikwidowanie tureckiego przemytu, ktory w efekcie wspiera organizacje terrorystyczne.
  Przelozenie akcentu na inne warunki, jest ze strony PAP-u (czy gazety) zwykla manipulacja.

 • 31.februarius

  Oceniono 23 razy 15

  "1. W Genewie trwają rozmowy pokojowe ws. Syrii
  2. USA: Rosja musi wstrzymać bombardowania na czas rozmów
  3. Szef MSZ Rosji: "Ataki będą trwały, dopóki nie pokonamy terrorystów"

  Kto za pkt.3, kciuk w górę, kto za 2, o 180 stopni!

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 37 razy 3

  Ostatnia rzecz na jakiej zależy Kremlowi to pokój w Syrii. Za torpedowanie procesu pokojowego Moskwie należą się kolejne sankcje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje