To miasto było oblężone przez trzy lata. Dziś wygląda jak Warszawa po wojnie

03.02.2016 10:57
Miasto Homs

Miasto Homs (YouTube.com/Alexandr Pushin)

Homs było trzecim co do wielkości miastem w Syrii. Nie miało jednak szczęścia - w czasie wojny domowej było centrum rewolucji, przyczółkiem opozycji walczącej z reżimem Baszara al-Asada.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wiosną 2011 roku w Syrii zaczęły wybuchać masowe demonstracje niezadowolonego społeczeństwa. Gdy zaprotestowało Homs, już następnego dnia wojsko zaczęło odcinać miasto. Zimą rozpoczęto krwawą masakrę miasta - przeprowadzano bombardowania i ostrzał snajperski, strzelano do cywilów, prawdopodobnie rozpuszczano też środki trujące.Oblężenie miasta trwało trzy lata. W grudniu ubiegłego roku rebelianci opuścili miasto, po tym jak ONZ udało się doprowadzić do zawieszenia broni. Reżim mógł ogłosić sukces tuż przed wyborami prezydenckimi.

Przeczytaj historię mieszkanki Homs uwięzionej w domu przez 700 dni >>>

Rosyjska propaganda

Film został opublikowany przez źródło związane z Kremlem. Propagandowy przez miał być jasny - to rebelianci zniszczyli Homs. Ogromna większość zniszczeń to jednak dzieło reżimu. Wojsko rosyjskie również bombardowało rejon Homs, choć nie jest on zajęty przez tzw. Państwo Islamskie.

Russia Works opublikowało również film z drona przelatującego nad Damaszkiem. Stolica Syrii również została w ogromnym stopniu zniszczona.Według ONZ w konflikcie syryjskim zginęło 250 tysięcy osób, ponad połowa ludności kraju została przesiedlona, a miliony uciekły do sąsiednich krajów i Europu.

O mieście Homs przeczytaj też w mistrzowskim reportażu Jonathana Littella >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (144)
Zaloguj się
 • e50504

  Oceniono 51 razy 21

  Kocham was, Trybuno Ludu. Zamiast artykułu o kompletnej porażce "opozycji demokratycznej" (bo to właśnie ma miejsce), wy piszecie o ruskiej propagandzie i Warszawie po wojnie.

  Kocham was, jesteście największym kabaretem w całym polskim internecie xD

 • kermit.dolomit

  Oceniono 39 razy 15

  Wylęgarnia terrorystów Asad powinien ich wszystkich wytłuc

 • tenare

  Oceniono 31 razy 13

  Miasto HOMS, podobnie jak Aleppo, Idlib, Daraa, Hama i część Damaszku było twierdzą Frontu Jabhat al-Nusra, tj. największego ścierwa islamskiego na Bliskim Wschodzie.
  Wydźwięk tego artykułu propagandowego jest taki, że to zły "reżim" syryjski oblegał w Homs dobrych "powstańców", równając przy tym z ziemią całe miasto Homs, sugerując nawet prawdopodobne użycie przez siepaczy Assada broni chemicznej.
  Syryjskie wojska miały czekać, aż Jabhat al-Nusra wymorduje wszystkich mieszkańców Homs?

 • ulanzalasem

  Oceniono 24 razy 12

  Irak, Syria, Ukraina...w Irak wpakowano:

  "Wojna w Iraku kosztowała Stany Zjednoczone ponad dwa biliony dolarów - wynika z raportu przygotowanego przez Brown University,"

  Tak Rosja też gra jak inni, w tym angażuje się militarnie, poprzez swoje służby i robi to często żeby coś zademonstrować. Amerykanie mają więcej środków i działają często bardziej dyskretnie, potrafią więcej załatwić poprzez tajne akcje, przekupstwo, korupcję czy dogadanie się z kimś co do zmiany rządów ;) Przeważnie robią to żeby osłabić rywali, dobrać się do złóż, móc czerpać zyski z danego rynku. Przy okazji czasami sytuacja w danym miejscu może się poprawić, ale głównie dzięki temu co i tak wypracują sobie ludzi lokalnie, własną pracą.
  Na razie na Ukrainie mamy zamianę jednej bandy na drugą, druga oficjalnie ma teraz zachowywać się lepiej, ale jak doszli do swoich majątków ? Identycznie jak siły popierające Putina. Ktoś chce nam wmówić, że warte miliony, często setki milionów majątki ludzi, którzy opowiedzieli się za Majdanem powstały inaczej niż "tej złej strony" ?
  Syria...tak Asad to tzw. "tyran", to dla wielu drugi Husajn i jest w tym sporo prawdy. Tylko, że co mamy dzięki kłamliwemu atakowi USA na Irak ? 2 bln w błoto, państwo w rozsypce, armia Iracka wyszkolona i uzbrojona przez Amerykanów uciekła na widok bojowników z ISIS w Toyotach...
  Mamy Turcję, która miała dostać 2 mld za pilnowanie granic i nie przepuszczanie tabunów imigrantów (bo to nie tylko uchodźcy). Teraz 3 mld,a może i 5 mld - bo dlaczego by nie ? Ta Turcja, która zamiast walczyć z ISIS walczy z Kurdami, którzy to robią więcej w walce z ISIS niż sama Turcja. Do tego świadomie i celowo przepuszczają morderców z ISIS przez swoje granice, którzy handlują ropą, a nawet sami ją kupują!
  A może porozmawiamy o Libii ?! :D Wiosna arabska to dojście do władzy nie demokracji, ale religijnych radykałów czy wojna domowa różnych grup. Za Kadafiego był przynajmniej spokój, nie wiem czy teraz niektórzy nie żałują tego co się stało. "Zachód" ponownie się przysłużył...
  Więc działania Stanów Zjednoczonych trzeba oceniać realnie, a nie w kontekście naiwnego patrzenia na bajeczki wypowiadane przez prezydenta USA (bez różnicy z której partii) czy jakiegoś generała. Zobaczmy na Niemcy, tutaj sankcje, a Nord Stream 2 ma powstać, niemieckie firmy handlują z Rosją. Politykę trzeba oceniać poprzez analizę faktów, zdarzeń ze wszystkich stron, a bajeczki weryfikować. Nie ma tylko jednej dobrej czy tylko jednej złej strony.

 • dirxml

  Oceniono 19 razy 11

  Syryjska armia przy wsparciu oddziałów ludowych odcięła główne drogi zaopatrzenia terrorystów, prowadzące z Turcji na północ Aleppo - poinformowało agencję RIA Novosti źródło związane z oddziałami ludowymii.

  „Armia i nasi ludzie (oddziały ludowe) odcięli trasy Maer-Andan i Aazaz-Aleppo. Tym sposobem bojownikom została odcięta droga dostawy amunicji i posiłków z Turcji do północnych rejonów Aleppo" — powiedział informator agencji.
  Według danych syryjskich wojskowych, ofensywa trwa na północ od miasta Aleppo w kierunku tureckiej granicy. Walki toczą się na przedmieściach obleganych od prawie trzech lat miast Nubel i az-Zachra. We wtorek zostały wyzwolone dwie miejscowości znajdujące się na tym kierunku. Pod ostrzałem syryjskiej artylerii znalazło się miasto Retian, gdzie mieści się duża ostoja terrorystów.

 • 31.februarius

  Oceniono 26 razy 10

  "Russia Works opublikowało również film z drona przelatującego nad Damaszkiem. Stolica Syrii również została w ogromnym stopniu zniszczona."

  Że przez Baszara al-Asada i kacapów, to chyba nie trzeba dodawać?!

  Wikciu, dajesz radę!

 • m33h0w

  Oceniono 20 razy 10

  Niech podziękują Anglikom - niedawno były minister spraw zagranicznych Francji przyznał, że arabska wiosna w Syrii była planowana już 2009 właśnie w Wlk Brytanii.

 • wrb.gazeta

  Oceniono 44 razy 10

  Tak może wyglądać każdy mniejszy kraj który nie spodoba się imperiom USA-UE-Izrael, albo taki który ma zasoby surowców naturalnych.
  Irak, Libia, a Iran nagle stał się przyjacielem bo zaczął współpracować z USA w celu obniżenia cen ropy by uderzyć w Rosje. hipokryzja.

 • dziadekjam

  Oceniono 28 razy 10

  "To miasto było oblężone przez trzy lata. Dziś wygląda jak Warszawa po wojnie"
  ==========================================================
  W obu przypadkach "inicjatywa twórcza" wyszła ze strony "kulturalnego zachodu".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje