Pegida wkracza do Polski. Ksenofobiczna niemiecka organizacja zapowiada demonstrację we Wrocławiu

02.02.2016 22:37
Protesty skrajnie ksenofobicznej i antyislamskiej organizacji PEGIDA

Protesty skrajnie ksenofobicznej i antyislamskiej organizacji PEGIDA (WOLFGANG RATTAY / REUTERS / REUTERS)

Polski odłam antyislamskiej i ksenofobicznej Pegidy w najbliższą sobotę organizuje demonstrację we Wrocławiu. W manifestacji może wziąć udział kilkaset osób, w tym także polscy narodowcy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Najwidoczniej antyislamska Pegida (Patriotyczni Europejczycy Przeciwni Islamizacji Zachodu) zyskuje zwolenników na wschodzie Unii Europejskiej" - pisze "Frankfurter Rundschau" (FR) w związku z zapowiedzianą na sobotę (6.02.2016) demonstracją we Wrocławiu.

Dziennik powołuje się na rzeczniczkę Centrali Zarządzania Kryzysowego Wrocławia. W tym samym dniu podobne protesty mają się odbyć w 14 miastach w Europie. Przedstawiciele Pegidy zawarli porozumienie z antyislamskimi organizacjami w innych krajach Unii Europejskiej, m.in. w Holandii, Austrii i Czechach - pisze gazeta.

Antyislamska organizacja współpracuje z polskimi narodowcami

W Polsce Pegida współpracuje ze skrajnie prawicowym Ruchem Narodowym (RN). Politycy RN zasiadają od października 2015 w Sejmie, gdzie dostali się z list "umiarkowanie prawicowego, populistycznego" ugrupowania Kukiz'15 - informuje szczegółowo "Frankfurter Rudschau".

Dziennik wskazuje, że, "podczas, gdy RN także 6 lutego planuje demonstrację w Warszawie i zachęca do udziału w niej, organizatorzy demonstracji we Wrocławiu zachowują anonimowość".

Pegida Polska ma jednak profil na Facebooku, obserwowany przez ok. 17 tys. osób, ale - jak zaznacza FR - nie ma konkretnej osoby kontaktowej. Dziennik powołując się na rzeczniczkę Centrali Zarządzania Kryzysowego pisze, że w demonstracji może wziąć udział ok. 200 osób.

"Wrocław bastionem skrajnej prawicy w Polsce"

"Lecz prawdopodobnie liczba uczestników może być o wiele wyższa - Wrocław bowiem nieprzypadkowo został wybrany na miejsce protestów. Miasto uchodzi już od dłuższego czasu za bastion prawicowej sceny w Polsce i był w ub. miesiącach miejscem manifestacji przeciwko uchodźcom i muzułmanom" - pisze frankfurcka gazeta.

FR informuje też, że we Wrocławiu działa ugrupowanie Narodowe Odrodzenie Polski (NOP) "bardziej zdominowane przez skinheadów i neonazistów niż w jakimkolwiek innym mieście Polski".

Także Oddział Brygady Dolnośląskiej ONR "jest aktywny w tym silnym gospodarczo, liczącym 640 tys. mieszkańców mieście". Podczas jednej z demonstracji przeciwko uchodźcom na wrocławskim rynku spalono kukłę Żyda, przypomina gazeta.

Zaś jeden z ważnych działaczy RN Robert Winnicki, dzisiaj poseł i szef warszawskiego oddziału RN, pochodzi z tego regionu - informuje FR - i powołując się na rozmowę z szefem wrocławskiego oddziału Ruchu Narodowego pisze, że partia nie weźmie udziału we wrocławskiej demonstracji.

''Deutsche Welle''

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (592)
Zaloguj się
 • homo-homini-lupus

  Oceniono 169 razy 139

  Uwielbiam Pegidę za jej antyislamską ksenofobię.
  A islamu nie cierpię jeszcze bardziej niż katolicyzmu.
  I wcale się tego nie wstydzę

 • Leszek Pazderski

  Oceniono 179 razy 139

  A na czyje demonstracje ma niby chodzic te 80% Polakow, ktorzy nie chca muzulmanskich imigrantow ? I coz w tym zlego ? Chyba w 1989 walczylismy m.in. o to by ludzie mogli na ulicy manifestowac ze im sie cos nie podoba ?

 • wuetend

  Oceniono 151 razy 129

  Antyislamska, czyli - nie bójmy się tego słowa! - antysemicka.............

 • totmes72

  Oceniono 201 razy 115

  Czy wy zwolennicy imigrantów islamskich naprawdę wierzycie, ze oni się zintegrują? Naprawdę widzicie jakieś korzyści z napływu islamistów czy tak tylko stukacie bezmyślnie w klawiaturę. Czy naprawdę nie widzicie tego co oni wyprawiają w Europie? Podoba wam się to? Czy wy feministki chcecie być macane przez Arabów i okradane w tłumie jak to się działo w niemieckich miastach? Czy naprawdę tego chcecie czy piszecie to za pieniądze? No nie, nie można być aż tak głupim. Jeśli tak to jednak Lis miał rację ludzie nie są głupi , są dużo głupsi niż myślałem.

 • colonelturnip

  Oceniono 290 razy 110

  cóż. Dopuściliśmy do rozprzestrzenienia się ideologii komunistycznej. Stąd różne Michniki, Baumany i inni bojownicy o wolność i demokrację pluli na Polskę od lat. Nie pozwólmy, by wspomagali ich inni bojownicy o wolność i demokrację spod znaku półksiężyca i gwiazdy śmierci. Jesteśmy Polakami, Dobro Polski jest naszym dobrem. Wrogowie Polski są naszymi wrogami. To proste.

 • jakis_gosc01

  Oceniono 557 razy 107

  Ta demonstracja ma się odbyć w wielu europejskich miastach, nie tylko we Wrocławiu. U nas też między innymi w Warszawie, a poza tym ma się odbyć w Tallinie, Pradze, Bratysławie, Birmingham, oraz Amsterdamie. O tym oczywiście w propagandowych mediach cisza, a ma to być ogólnoeuropejski sprzeciw wobec polityce przyjmowania tzw "uchodźców".

 • colonelturnip

  Oceniono 374 razy 106

  Świetnie. Wreszcie jest płaszczyzna porozumienia z Niemcami. Delegalizacja islamu na terenie Rzeczpospolitej i Rzeszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane