Porozumienie z Londynem uderzy w Polaków? Może dotknąć tych, którzy dopiero wyjadą

02.02.2016 22:17
Donald Tusk i David Cameron

Donald Tusk i David Cameron (GEERT VANDEN WIJNGAERT/AP)

1. Porozumienie zakłada, że świadczenia socjalne dla imigrantów mogą być ograniczone
2. Szef MSZ: to nie wpłynie na Polaków już żyjących w Wlk. Brytanii
3. Szydło spotka się w tej sprawie z Cameronem

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

We wtorek przywódcy państw UE dostali od przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska projekt porozumienia Unii z Londynem. Zakłada on, że kraje UE mogłyby w wyjątkowej sytuacji ograniczyć świadczenia dla nowych imigrantów z innych państw Unii.

Polski minister spraw zagranicznych podkreślił, że przedstawiony przez Tuska dokument "wymaga wnikliwej analizy".

- Jest wiele kwestii, które musimy poznać i policzyć. Natomiast z tego, co wiemy, są to propozycje, które nie będą dotyczyć Polaków już mieszkających w Wielkiej Brytanii; to są propozycje kierowane na przyszłość. W związku z tym ci wszyscy Polacy, którzy w tej w chwili w Wielkiej Brytanii mieszkają, nie będą dotknięci jakimikolwiek restrykcjami - powiedział Waszczykowski na briefingu prasowym w Warszawie po powrocie z Norwegii.

Waszczykowski towarzyszył premier Beacie Szydło podczas wtorkowej wizyty w tym kraju.

Szydło i Kaczyński spotkają się z Cameronem

Szef MSZ podkreślił, że o szczegółach propozycji premier Szydło będzie rozmawiać w piątek w Warszawie z premierem Wielkiej Brytanii Dawidem Cameronem, a także podczas na unijnego szczytu 18-19 lutego.

Waszczykowski dodał, że podczas piątkowej wizyty w Polsce brytyjski premier spotka się też z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Spór o zasiłki

Najtrudniejsze były brytyjskie żądania w sprawie świadczeń socjalnych. Wiele krajów, w tym Polska, obawia się, że te żądania doprowadzą do ograniczenia swobody przepływu osób w Unii.

Zaproponowane rozwiązanie przewiduje ustanowienie "mechanizmu zabezpieczającego", który pozwoli krajom UE na ograniczenie w wyjątkowej sytuacji dostępu do niektórych świadczeń socjalnych dla nowo przybyłych imigrantów z innego państwa unijnego maksymalnie na cztery lata.

Określono, że wyjątkowa sytuacja to taka, w której napływ migrantów zarobkowych przez dłuższy czas obciąża system zabezpieczeń społecznych albo prowadzi do poważnych trudności na rynku pracy czy zakłóceń w funkcjonowaniu służb publicznych.

Kraj UE, który znajdzie się w takim położeniu, będzie mógł poinformować o tym KE i Radę UE. Następnie na wniosek Komisji Rada UE (czyli przedstawiciele państw członkowskich) będzie mogła przyjąć kwalifikowaną większością głosów akt wykonawczy, uprawniający to państwo do ograniczenia świadczeń.

Propozycja ta oznacza, że ewentualna aktywacja tego mechanizmu przez Londyn nie objęłaby imigrantów z Polski czy innych państw UE, którzy już są i pracują w tym kraju, a jedynie nowych przybyszy.

Projekt zakłada też, że KE przedstawi propozycje zmiany unijnych przepisów w sprawie "eksportu zasiłków na dzieci", czyli wypłacania zasiłków imigrantom z innego państwa UE, których dzieci pozostały w ojczyźnie. Zmiana ta ma pozwolić na dopasowanie wysokości zasiłków do standardów życia w kraju pobytu dziecka.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (84)
Zaloguj się
 • razb1947

  Oceniono 17 razy 15

  Cameron powinien pogonić tych parobków z Anglii.

 • laspo77

  Oceniono 22 razy 8

  Europa już szykuje się do wypłacania stałych zasiłków dla 3 mln islamskich imigrantów.
  Stąd brak kasy dla obywateli UE.

 • cucurucu

  Oceniono 9 razy 5

  Caly ten 'deal' z EU to pic na wode bo w sumie nic sie nie zmieni a Cameronowi chodzi ttylko o wzmocnienie swojej pozycji.

 • sselrats

  Oceniono 13 razy 5

  Wszystko dobrze dopoki UK nie wyjdzie z UE i nie zacznie deportowac polskich gastarbajterow.

 • karkawitza47

  Oceniono 4 razy 4

  Angole socjal wypracowali a inni chca z tego korzystac ?

 • proteusz33

  Oceniono 16 razy 4

  W Gazecie wciąż ktoś (lub coś) w kogoś uderza.Nie wiem skąd to upodobanie do terminologii bokserskiej

 • tempus

  Oceniono 14 razy 4

  Brawo Cameron. Wielka Brytania ma szansę dojść do normalności. Co za debilizm płacić zasiłki emigrantom ekonomicznym? Mieszkam w UK blisko 10 lat I nie rozumiem dlaczego mam pracować na zasiłki dla zdrowych ludzi a nie na własną rodzinę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje