Syryjska opozycja zrywa rozmowy. "Jeśli dojdzie do fiaska, dla Syrii nie będzie już nadziei"

02.02.2016 21:55
Zniszczony Damaszek

Zniszczony Damaszek (BASSAM KHABIEH/REUTERS)

Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura ostrzegł we wtorek, że całkowite załamanie rozmów pokojowych w Genewie "zawsze jest możliwe", ale należy podjąć wszelkie wysiłki, aby zakończyć trwający prawie pięć lat konflikt w Syrii.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Jeśli dojdzie do fiaska i tym razem, po dwukrotnych próbach w Genewie, dla Syrii nie będzie już nadziei. Musimy uczynić absolutnie wszystko, aby nie było fiaska - podkreślił w wywiadzie ze szwajcarską telewizją RTS de Mistura.

Zaznaczył, że w ciągu dwóch lat "pojawiło się wiele nowych elementów", które wpłynęły na sytuację w tym ogarniętym wojną kraju.

Odmówili spotkania na znak protestu

Wcześniej biuro wysłannika poinformowało, że na wtorek nie ma on już zaplanowanych żadnych spotkań. Dyplomata miał rozmawiać późnym popołudniem w Genewie z grupującym syryjską opozycję Wysokim Komitetem Negocjacyjnym (HNC).

Jak poinformowała agencja AFP, syryjska opozycja zdecydowała, że nie weźmie udziału w zaplanowanym spotkaniu z wysłannikiem ONZ, żeby zaprotestować przeciwko pogarszającej się sytuacji w Syrii.

W telewizyjnym wywiadzie de Mistura zapowiedział, że w środę spotka się z "różnymi delegacjami", ale nie sprecyzował, jakimi.

Dodał, że zarówno Rosja, jak i Stany Zjednoczone są zainteresowane zakończeniem konfliktu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (47)
Zaloguj się
 • smiki48

  Oceniono 54 razy 40

  gdyby nie wielkie pieniądze jakie dostaje opozycja z różnych, często niejasnych źródeł, to ten konflikt dawno byłby zakończony. Amerykanom udało się z Majdanem i cały czas liczą, że również uda się w Syrii.

 • shipa

  Oceniono 42 razy 38

  Skoro ,,syryjskiej opozycji" tak bardzo zalezy na rozwiązaniu konfliktu, że nawet 4 liter nie zamierzają ruszyć na negocjacje, to jak zamierzają rozwiązać problem? Kolejnym protestem czy tak modnym ostatnio dekorowaniem profilu na fejsbuku?

  Kto z negocjatorow bedzie miał dość odwagi, by powiedzieć glosno, jaki z tego postepowania wynika przekaz?

 • laspo77

  Oceniono 48 razy 38

  W Syrii wybudowano elektrownie i zakłady przemysłowe, wybudowano ludziom domy, zlaicyzowano państwo. Wtedy tzw. ''syryjska opozycja" zapragnęła przejąć władzę.
  Po czterech latach od rewolty 2/3 kraju jest w ruinie a z Syrii uciekły 4 mln ludzi. W walkach zginęło 250 tys. osób a połowę terytorium Syrii zajmuje Państwo Islamskie.
  A oni jeszcze straszą. To bezczelność.

 • razb1947

  Oceniono 40 razy 36

  Dać im dużo broni i amonicji jednym i drugim jak się wybiją to będzie dopiero spokój.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 33 razy 23

  Tak naprawdę chyba wszystko rozbija się o jedno...
  i chyba jest mniej skomplikowane niż nam się wydaję.
  Najważniejsze, aby w danym kraju był proamerykański rząd, wtedy ten kraj jest "fajny", a jeśli nie......

 • 1group

  Oceniono 29 razy 17

  "Obrońca demokracji",murzyn z Białego Domu,kazał swoim marionetkom zerwać rozmowy.Mogliby może przerwać wojne w Syrii,ale to murzynowi nie pasuje.

 • kuraikurisutofa

  Oceniono 26 razy 14

  Nadzieja dla Syrii jest tylko jedna - Rosja (i Iran). Jeśli tylko NATO, a szczególnie Ameryka, odpieprzą się od Syrii to juz za rok cały ten piękny kraj będzie celebrował koniec wojny i Syryjczycy zaczną odbudowywać swój kraj.

 • Przemysław Nowak

  Oceniono 26 razy 12

  To będzie okrutne, ksenofobiczne i w ogóle niepoprawne politycznie, ale jak się się, kurna, cieszę, że nie jesteśmy atrakcyjni dla uchodźców... Ja im współczuję, wiem, że po części nasz zachodni świat rozjebał im domy, ale ja nie chcę żyć obok ludzi, którym nie wolno sr... dupą na południe, ale wolno molestować cudze żony i córki...

 • love_russia

  Oceniono 23 razy 9

  "syryjska opozycja zdecydowała, że nie weźmie udziału w zaplanowanym spotkaniu z wysłannikiem ONZ"

  Ta cała syryjska "opozycja" to bandyci, terroryści, ścierwa nasłane i finansowane przez jankesów, Turcję i Arabię Saudyjską. Zniszczyli ten piękny starożytny kraj, jakim jest Syria.
  Nie istnieje tzw. "umiarkowana" opozycja syryjska. To wszystko są różne odłamy ISIS.
  Niech ich Rosjanie wytłuką do nogi i spalą napalmem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane