"Prezydent konstytucji nie złamie". Duda w TVP o zaprzysiężeniu trzech sędziów

02.02.2016 21:17
Andrzej Duda

Andrzej Duda (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

- Konstytucja mówi jasno, że sędziów w TK jest 15. Zaprzysiężenie jeszcze trzech to złamanie konstytucji - ocenił we wtorek w TVP prezydent Andrzej Duda. Powiedział, że obecnie "w tej sprawie wszystko w zasadzie" zależy od parlamentu; a opozycji nie zależy na kompromisie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Prezydent w wywiadzie dla TVP Info powołał się na artykuł 194 Konstytucji, zgodnie z którym - jak zaznaczył - Trybunał Konstytucyjny ma liczyć 15 sędziów.

- Ci, którzy mówią: "prezydent powinien zaprzysiąc jeszcze trzech sędziów", mówią: "prezydent powinien złamać konstytucję". Prezydent konstytucji nie złamie - zapowiedział.

"Kwestia TK jest takim swoistym paliwem"

Dodał, że w jego ocenie, w tym momencie "w zasadzie wszystko" zależy od parlamentu, bo to parlament przyjmuje uchwały o wyborze sędziów TK i to parlament zmienia w Polsce prawo.

- Jeśli uważa, że jest to potrzebne, proszę bardzo może dokonać zmiany konstytucji i tych trzech sędziów powołać ponownie - powiedział.

Dopytywany czy jest szansa na rozwiązanie sporu wokół TK, podkreślił, że są różne propozycje.

- Coś mi wydaje, że opozycji na tym kompromisie nie zależy dlatego, że kwestia TK jest takim swoistym paliwem, które oni wylewają, po to żeby podgrzewać spór. Jest ten jasno wyrażony brak woli, w ogóle dyskutowania na poważnie o jakimś kompromisie. Trzeba sobie powiedzieć jasno, że jest to problem - wskazał.

"To jest anarchia"

Prezydent dodał, że jego zdaniem, problemem jest też to, jakie będzie działanie TK w przyszłości.

- Przyznam się, że jako prezydent RP nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, kiedy Trybunał Konstytucyjny powie: "Obowiązująca ustawa nas nie obowiązuje, my będziemy orzekali tak jakby jej nie było". To jest anarchia" - zaznaczył.

Pytany, czy oczekuje czegoś od prezesa Trybunału prof. Andrzeja Rzeplińskiego powiedział, że tego, by "zakończył tę żenującą sytuację". Duda sprecyzował, że chodzi m.in. o to, by pięciu nowo wybranych sędziów mogło orzekać.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (618)
"Prezydent konstytucji nie złamie". Duda w TVP o zaprzysiężeniu trzech sędziów
Zaloguj się
 • zbigniewmay

  0

  Slusznie, jeden raz wystarczajaca. To jednak inteligentna osoba - uczy sie na swych bledach. Nastepny krok do przyzwoitosci to sie dovbledow przyznac

 • ulther

  0

  Mlekrozlalo zacny prezydencie - odmowa przyjecia przysiegi od wybranych sedziow to zlamanie Konstytucji - bo ta , nie dajac prezydentowi wyboru, mowi, ze prezydent przysiege odbiera.

 • czarna_zoska

  0

  Wysmiac "prawnika" prezydencika.

 • heepurian

  0

  Duda = Caucescu

 • Igor Pokora

  Oceniono 1 raz 1

  Maliniak! Jak ty tak możesz pieprzyć? Ty myślisz że wszystkich masz w Polsce za debili , czyli za takich co głosowali na pis...

 • janeklewandowski1957

  Oceniono 1 raz 1

  Gdzie ci wyborcy co go wybrali jak on zdał prawo ,a może liczyły się wpływy ???

 • aluksz

  Oceniono 1 raz 1

  on chyba sam siebie nie słyszy. narcyz, czy co? takiego dudka wybraliście!

 • rejestracjanowegokonta

  Oceniono 1 raz 1

  Człowieka, która ma honor, nie było by w ogóle stać na taką postawę, jaką prezentuje duda. Tylko największe dno jest w stanie tak uporczywie kłamać. Powiedział bym, że mam nowe określenie na określenie najbardziej cynicznego, obrzydliwego kłamstwa. Kłamać jak pis.

 • zbig1113

  Oceniono 1 raz 1

  Budyń Konstytucję połamał, pokruszył i podtarł sobie nią dupę, więc tera nie złamie, bo już nie ma nic do złamania. Normalnie słowny chłop....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje