"Prezydent konstytucji nie złamie". Duda w TVP o zaprzysiężeniu trzech sędziów

02.02.2016 21:17
Andrzej Duda

Andrzej Duda (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

- Konstytucja mówi jasno, że sędziów w TK jest 15. Zaprzysiężenie jeszcze trzech to złamanie konstytucji - ocenił we wtorek w TVP prezydent Andrzej Duda. Powiedział, że obecnie "w tej sprawie wszystko w zasadzie" zależy od parlamentu; a opozycji nie zależy na kompromisie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Prezydent w wywiadzie dla TVP Info powołał się na artykuł 194 Konstytucji, zgodnie z którym - jak zaznaczył - Trybunał Konstytucyjny ma liczyć 15 sędziów.

- Ci, którzy mówią: "prezydent powinien zaprzysiąc jeszcze trzech sędziów", mówią: "prezydent powinien złamać konstytucję". Prezydent konstytucji nie złamie - zapowiedział.

"Kwestia TK jest takim swoistym paliwem"

Dodał, że w jego ocenie, w tym momencie "w zasadzie wszystko" zależy od parlamentu, bo to parlament przyjmuje uchwały o wyborze sędziów TK i to parlament zmienia w Polsce prawo.

- Jeśli uważa, że jest to potrzebne, proszę bardzo może dokonać zmiany konstytucji i tych trzech sędziów powołać ponownie - powiedział.

Dopytywany czy jest szansa na rozwiązanie sporu wokół TK, podkreślił, że są różne propozycje.

- Coś mi wydaje, że opozycji na tym kompromisie nie zależy dlatego, że kwestia TK jest takim swoistym paliwem, które oni wylewają, po to żeby podgrzewać spór. Jest ten jasno wyrażony brak woli, w ogóle dyskutowania na poważnie o jakimś kompromisie. Trzeba sobie powiedzieć jasno, że jest to problem - wskazał.

"To jest anarchia"

Prezydent dodał, że jego zdaniem, problemem jest też to, jakie będzie działanie TK w przyszłości.

- Przyznam się, że jako prezydent RP nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, kiedy Trybunał Konstytucyjny powie: "Obowiązująca ustawa nas nie obowiązuje, my będziemy orzekali tak jakby jej nie było". To jest anarchia" - zaznaczył.

Pytany, czy oczekuje czegoś od prezesa Trybunału prof. Andrzeja Rzeplińskiego powiedział, że tego, by "zakończył tę żenującą sytuację". Duda sprecyzował, że chodzi m.in. o to, by pięciu nowo wybranych sędziów mogło orzekać.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (618)
Zaloguj się
 • ragefox

  Oceniono 295 razy 239

  "Prezydent konstytucji nie złamie"
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++
  No można się załamać.

 • jnd

  Oceniono 238 razy 138

  Rzeplinski jest w trudnej sytuacji bo uznal 2ch wybranych przez ten sejm a 3ech pozostałych zostało wybranych w taki sam sposób, wiec teoretycznie powinien uznac wszystkich 5ciu wybranych przez ten sejm. Ten sejm uniewaznil wybor 5ciu wybranych przez poprzedni sejm bo nie byli wybrani niezgodnie z prawem. Rzeplinski nie ma wyjścia musi zrobić jak chce sejm tej kadencji. Jeśli tego nie zrobi to znaczy, ze stawia się ponad prawem. Jak się nie zgadza z tym sejmem to powinien zrezygnować z przewodniczenia TK. Jest luka w prawie bo przewodniczącemu TK nic nie można zrobić jeśli lamie prawo. Czyli jest anarchia wywolana przez PO.

 • violettakoz

  Oceniono 122 razy 114

  Napiszę: "ale idiota", czym ryzykuję karą pieniężną lub nawet więzieniem, ale co tam. Wolność słowa ponad wszystko.

 • andysie

  Oceniono 80 razy 70

  Ale palant. Zawsze taka sama poza. I ten wzrok Adolfika.

 • stefan_sceptyczny

  Oceniono 69 razy 61

  Najwyraźniej pan Duda jest ekspertem od łamania konstytucji. Nie bez powodu przecież.

 • Eryk Pryk

  Oceniono 44 razy 42

  Kolejny "zaklinacz rzeczywistości" i jego sztuczki dla ciemnego ludu...
  To już nawet żałosne nie jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje