Obama: czterokrotny wzrost wydatków na wojsko w Europie Wschodniej

02.02.2016 20:31
Barack Obama

Barack Obama (KEVIN LAMARQUE/REUTERS)

1. USA chcą wydać w 2017 r. 3,4 mld dol. na wojsko w Europie Wschodniej
2. Środki mają iść na sprzęt i uzbrojenie w ramach programu ERI
3. ERI to odpowiedź dla Rosji po agresji na Ukrainie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W opublikowanym oświadczeniu prezydent USA Barack Obama potwierdził doniesienia dziennika "New York Times", który napisał we wtorek, że amerykańskie władze zamierzają przeznaczyć w przyszłym roku 3,4 mld dolarów na znaczące zwiększenie ilości ciężkiego uzbrojenia, pojazdów opancerzonych i innego sprzętu w należących do NATO krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Cel? Zniechęcić Rosję do dalszej agresji w regionie.

"Musimy robić więcej"

Jak poinformował Obama, jest to kolejny etap realizacji ogłoszonej przez niego w Warszawie w 2014 roku inicjatywy, zwanej po angielsku "European Reassurance Initiative" (ERI), w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainie. Jej celem było zademonstrowanie zaangażowania USA na rzecz bezpieczeństwa sojuszników z NATO i partnerów w Europie.

- Wraz ze zbliżającym się szczytem NATO w Warszawie, jest oczywiste, że USA i nasi sojusznicy muszą robić więcej dla naszej wspólnej obrony, by wspierać Europę wolną i żyjącą w pokoju - powiedział Obama. - To dlatego moja administracja ogłosiła dziś czterokrotny wzrost wydatków na ERI w roku budżetowym 2017 - przekazął.

Dodał, że 3,4 mld dolarów na ERI pomogą wzmocnić amerykańską obecność w Europie oraz "poprawią zdolności do wywiązywania się z artykułu 5 NATO", który mówi o obowiązku wzajemnej obrony państw sojuszniczych.

W tegorocznym budżecie USA środki na ERI wynoszą 789 mln USD.

"Wspólne wartości"

- Musi być jasne, że Ameryka będzie stała po stronie swych sojuszników, by nie tylko bronić terytorium NATO, ale także by dzielić wspólne wartości oraz zasady i porządek prawa międzynarodowego - dodał Obama.

Wojna w Syrii "napędza terroryzm"

Prezydent USA zaznaczył jednocześnie, że przed NATO stoją wielkie wyzwania, "nie tylko na wschodzie, ale też na południu". Nawiązał do trwającej w Syrii wojny, która - jak dodał - "napędza" terroryzm i masową falę uchodźców.

Przypomniał, że wszystkie 28 państw NATO należy do kierowanej przez USA międzynarodowej koalicji z Państwem Islamskim (IS).

Apelował, że skoro Stany Zjednoczone są gotowe, by wypełnić swe zobowiązania wobec NATO, "tak każdy sojusznik powinien wnieść odpowiedni wkład w zdolności obronne, jakich wymaga Sojusz".

"NYT" o stanowisku Polski

Jak poinformował "NYT", dodatkowe uzbrojenie i sprzęt USA mają być wykorzystane przez siły USA i NATO, by zapewnić, że Sojusz może w każdym czasie utrzymać w regionie siły stanowiące ekwiwalent brygady pancernej.

Przedstawiciele amerykańskich władz są przekonani, że nie naruszy to postanowień traktatu NATO-Rosja z 1997 roku, a Polska i kraje bałtyckie wskazują, że skoro Rosja sama złamała tę umowę, dokonując agresji na Ukrainę, to NATO nie musi się do niej stosować - pisze nowojorski dziennik.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (184)
Obama: czterokrotny wzrost wydatków na wojsko w Europie Wschodniej
Zaloguj się
 • razb1947

  Oceniono 12 razy 10

  To dzięki PISowi Obama zwiększy czterokrotnie na wojsko w Europie a przedewszystkim we wschodniej Polsce.

 • olkapolka96

  Oceniono 3 razy 3

  Zaproście imigrantów do siebie, to pogadamy inaczej. A i jeszcze jedno, kto od miecza wojuje, ten od miecza ginie ...

 • popijajac_piwo

  Oceniono 4 razy 0

  I dać mu za to drugiego Nobla pokojowego...

 • polsz

  Oceniono 7 razy 5

  "Wojna w Syrii "napędza terroryzm"
  nie, terroryzm napędzają "demokratyczne interwencje" USA

 • wlodzimierz.ilycz

  Oceniono 7 razy 5

  >Obama odpowiada na agresję Rosji.

  Dziwna historia.
  Mowa o agresji Rosji a widać tylko agresję USA.
  Na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie, która jest już wprost rządzona przez amerykańskich mianowańców.

 • benek.z.gw

  Oceniono 8 razy 2

  gazeta straszy Putinem tylko po to aby odwrócić uwagę od prawdziwego zagrożenia czyli kapitału żydowsko-niemieckiego przejmującego po cichu Polskę. Czym ta agresja jest lepsza od hybrydowej wojny jaka prowadzi Rosja na Ukrainie? Rosjanie chcą wchłonąć wschodnie kresy Rzeczypospolitej a Niemcy resztę Polski , w w szczególności tę część jaka utracili po II WŚ. Żydzi kiedyś współpracowali z Ruskimi aby wytępić patriotów a teraz z Niemcami

 • zd46

  Oceniono 10 razy 10

  Oj,oj, bedzie za co prowadzic sledztwo smolenskie, wybuchy parowek, modernizacje kropidel bojowych dalekiego zasiegu, kadzidel zadymiajacych ROZUMY i budowe pomnikow Lecha

 • koniowi

  Oceniono 11 razy 3

  Agresje na upainę amerykańskie --uje wspólnie z je-niętymi Polakami zrobiły !

 • andy180812

  Oceniono 8 razy 4

  polska powinna juz dawno wykapowac ze syf siedzi na zachodzie (rzady usa niemiec francji anglii itd.) jedyny "przyjaciel" to moskwa nie ma innego wyjscia trzymac sie ruskich trzeba

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje