Obama: czterokrotny wzrost wydatków na wojsko w Europie Wschodniej

02.02.2016 20:31
Barack Obama

Barack Obama (KEVIN LAMARQUE/REUTERS)

1. USA chcą wydać w 2017 r. 3,4 mld dol. na wojsko w Europie Wschodniej
2. Środki mają iść na sprzęt i uzbrojenie w ramach programu ERI
3. ERI to odpowiedź dla Rosji po agresji na Ukrainie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W opublikowanym oświadczeniu prezydent USA Barack Obama potwierdził doniesienia dziennika "New York Times", który napisał we wtorek, że amerykańskie władze zamierzają przeznaczyć w przyszłym roku 3,4 mld dolarów na znaczące zwiększenie ilości ciężkiego uzbrojenia, pojazdów opancerzonych i innego sprzętu w należących do NATO krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Cel? Zniechęcić Rosję do dalszej agresji w regionie.

"Musimy robić więcej"

Jak poinformował Obama, jest to kolejny etap realizacji ogłoszonej przez niego w Warszawie w 2014 roku inicjatywy, zwanej po angielsku "European Reassurance Initiative" (ERI), w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainie. Jej celem było zademonstrowanie zaangażowania USA na rzecz bezpieczeństwa sojuszników z NATO i partnerów w Europie.

- Wraz ze zbliżającym się szczytem NATO w Warszawie, jest oczywiste, że USA i nasi sojusznicy muszą robić więcej dla naszej wspólnej obrony, by wspierać Europę wolną i żyjącą w pokoju - powiedział Obama. - To dlatego moja administracja ogłosiła dziś czterokrotny wzrost wydatków na ERI w roku budżetowym 2017 - przekazął.

Dodał, że 3,4 mld dolarów na ERI pomogą wzmocnić amerykańską obecność w Europie oraz "poprawią zdolności do wywiązywania się z artykułu 5 NATO", który mówi o obowiązku wzajemnej obrony państw sojuszniczych.

W tegorocznym budżecie USA środki na ERI wynoszą 789 mln USD.

"Wspólne wartości"

- Musi być jasne, że Ameryka będzie stała po stronie swych sojuszników, by nie tylko bronić terytorium NATO, ale także by dzielić wspólne wartości oraz zasady i porządek prawa międzynarodowego - dodał Obama.

Wojna w Syrii "napędza terroryzm"

Prezydent USA zaznaczył jednocześnie, że przed NATO stoją wielkie wyzwania, "nie tylko na wschodzie, ale też na południu". Nawiązał do trwającej w Syrii wojny, która - jak dodał - "napędza" terroryzm i masową falę uchodźców.

Przypomniał, że wszystkie 28 państw NATO należy do kierowanej przez USA międzynarodowej koalicji z Państwem Islamskim (IS).

Apelował, że skoro Stany Zjednoczone są gotowe, by wypełnić swe zobowiązania wobec NATO, "tak każdy sojusznik powinien wnieść odpowiedni wkład w zdolności obronne, jakich wymaga Sojusz".

"NYT" o stanowisku Polski

Jak poinformował "NYT", dodatkowe uzbrojenie i sprzęt USA mają być wykorzystane przez siły USA i NATO, by zapewnić, że Sojusz może w każdym czasie utrzymać w regionie siły stanowiące ekwiwalent brygady pancernej.

Przedstawiciele amerykańskich władz są przekonani, że nie naruszy to postanowień traktatu NATO-Rosja z 1997 roku, a Polska i kraje bałtyckie wskazują, że skoro Rosja sama złamała tę umowę, dokonując agresji na Ukrainę, to NATO nie musi się do niej stosować - pisze nowojorski dziennik.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (184)
Zaloguj się
 • villiers

  Oceniono 38 razy 14

  >>> List „autorytetów” w sprawie imigrantów. Kto z Polski popiera inwazję na Europę?

  List otwarty wywierający nacisk na władze państw Europy Środkowej, by przyjęły imigrantów, podpisało 100 osób z regionu. Wśród „polskiej części” sygnatariuszy znalazł się taki znany obrońca praw człowieka jak były oficer KBW, Zygmunt Bauman. Oprócz niego list podpisali między innymi: Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Marek Borowski, Adam Michnik i Tomasz Lis i wielu innych.

  „Naszą odpowiedzią nie może być odmowa. Niestety zbyt wiele takich głosów słyszymy w naszym regionie” – ubolewali sygnatariusze.

  W Liście nie znajdziemy w nim konkretnych pomysłów na rozwiązanie kryzysu migracyjnego. Ponadto żadna z osób podpisujących list nie zadeklarowała ilu przybyszów może przyjąć pod swój własny dach<<<

 • razb1947

  Oceniono 12 razy 10

  To dzięki PISowi Obama zwiększy czterokrotnie na wojsko w Europie a przedewszystkim we wschodniej Polsce.

 • zd46

  Oceniono 10 razy 10

  Oj,oj, bedzie za co prowadzic sledztwo smolenskie, wybuchy parowek, modernizacje kropidel bojowych dalekiego zasiegu, kadzidel zadymiajacych ROZUMY i budowe pomnikow Lecha

 • chuck_knorris_00

  Oceniono 48 razy 10

  O, tu pozwalacie komentować! Ale ja dziękuję, już nie skorzystam z wielkoduszności gazety, która tu pozwala, a gdzie indziej nie pozwala komentować. Już mi się nie chce nawet tu zaglądać. Bawcie się dobrze, muzyka wciąż gra!

 • putinh0ilo

  Oceniono 69 razy 9

  Lewus Obama nie jest z mojej bajki, ale takiej decyzji można tylko pogratulować.

  Tępić śmierdzące onuce na wszystkich frontach i nie przejmować się jakimiś porozumieniami, bo kremlowscy faszyści i tak nigdy nie przestrzegali jakichkolwiek umów międzynarodowych.

 • laspo77

  Oceniono 40 razy 8

  Wy nadal blokujecie komentarze do artykułów o imigrantach islamskich?
  Dobranoc, Gazeto...

 • andy180812

  Oceniono 11 razy 7

  ataku na rosje ciag dalszy a polska jest w tym szambie (nato) najaktywniejszym ogniwem wstyd i brak slow "polscy patrioci" to banda amerykanskich i niemieckich slugusow. targowica sie klania ale wiadomo gdzie targowiczanie skonczyli

 • antykwarium

  Oceniono 7 razy 7

  lulu, skarbie, ale dlaczego nie usuwasz spamu aukcyjnego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje