FAZ: Berlin chce wynająć dla imigrantów sieć hoteli

02.02.2016 20:17
Brakuje miejsc dla uchodźców w Niemczech

Brakuje miejsc dla uchodźców w Niemczech (FABRIZIO BENSCH/REUTERS)

1. Dla uchodźców mają być wynajęte hotele spółki Grand City Hotels
2. Kilkuletni wynajem ma kosztować minimum 600 mln euro

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

O sprawie napisał dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Przedmiotem negocjacji prowadzonych przez berliński rząd z właścicielami sieci GCH są 22 hotele marki Holiday Inn i Wyndham dysponujące łącznie 10 tys. miejsc noclegowych.

Stawka za jedną noc wynosi 50 euro za osobę, co oznacza, że koszt rocznego pobytu jednego imigranta wyniesie 18 tys. euro. Właściciele hoteli za dodatkową opłatą proponują program obejmujący opiekę i integrację zakwaterowanych osób - czytamy w "FAZ".

Rząd nie komentuje

Źródło w rządzie Berlina poinformowało redakcję, że władze zainteresowane są podpisaniem kilkuletniej umowy, co oznacza, że koszt wynajmu wyniesie co najmniej 600 mln euro. Rzeczniczka berlińskiego rządu odmówiła ustosunkowania się do szczegółów negocjacji. Jak wyjaśniła, rozmowy "nie są sprawą publiczną".

"FAZ" zaznacza, że w przypadku sfinalizowania rozmów nie będzie to pierwszy przypadek przekształcenia hotelu w ośrodek dla uchodźców. Niedawno miasto wynajęło dla imigrantów Best Western Hotel "President" za 150 tys. euro miesięcznie, co daje 18,52 euro za metr kwadratowy. Zdaniem cytowanych ekspertów, to cena mocno wygórowana.

Brakuje miejsc dla uchodźców

Władze Berlina mają kłopoty z ulokowaniem wszystkich napływających do miasta imigrantów. W zeszłym roku do stolicy Niemiec przyjechało 80 tys. azylantów. Władze spodziewają się, że w tym roku będą musiały znaleźć miejsce dla podobnej liczby osób.

Rząd Berlina zarekwirował na potrzeby uchodźców 50 sal gimnastycznych należących do szkół i organizacji sportowych, a także kilka biurowców. Na terenie byłego lotniska Tempelhof ma powstać miasteczko dla 7 tys. imigrantów.

Instytut Niemieckiej Gospodarki (IW) wyliczył, że do końca 2017 roku koszty zakwaterowania, wyżywienia i integracji imigrantów będą wyniosą niemiecki budżet 50 mld euro.

W zeszłym roku do Niemiec przyjechało 1,1 mln imigrantów, przede wszystkim z Syrii, Afganistanu i Iraku. W styczniu br. niemiecką granicę przekroczyło około 37 tys. uchodźców.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje