Prezydent Zielonej Góry zawiesza straż miejską. Radni: nie ma takiej możliwości prawnej

Straż miejska

Straż miejska (fot. Agata Grzybowska/Agencja Gazeta)

1. Prezydent Zielonej Góry: straż miejska będzie zawieszona
2. W jej miejsce ma powstać nowa służba
3. Radni twierdzą, że prezydent nie może podjąć takiej decyzji

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki, już od jakiegoś czasu zapowiadał, że zlikwiduje straż miejską. Jak podała "Gazeta Wyborcza", we wtorek prezydent poinformował, że zawiesi działanie formacji. W praktyce ma to oznaczać, że dotychczasowi strażnicy stracą pracę, zaś w miejsce SM zostanie powołana nowa służba porządkowa.

Jaka? W rozmowie z "Wyborczą" radny Filip Gryko z klubu Zielona Razem zdradził, że może to być "coś na kształt ekostraży". Funkcjonariusze mieliby się zajmować m.in. zaśmiecaniem lasów.

"Można im kupić campery, żeby im się dobrze spało"

Dlaczego prezydent chce zakończyć działanie straży miejskiej? W rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że obecna formuła "wyczerpała się". - A komendant miał być często pod wpływem. Jego strażnicy wiedzieli, a była jakaś zmowa milczenia - powiedział Kubicki.

Przypomnijmy: media pisały, że w styczniu komendanta przyłapano na jeździe po alkoholu. Wpadł podczas rutynowej kontroli. Miał 0,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Stracił pracę.

- Można im kupić campery, żeby im się dobrze spało - powiedział także prezydent, nawiązując do nagrań, jakie pojawiły się w internecie. Lokalne media informowały, że na amatorskich filmikach uwieczniono śpiących w radiowozie czy grających na telefonach funkcjonariuszy.

Kubicki w rozmowie z "GW" zastrzegł, że nie chodzi tylko o te przypadki. Jego zdaniem z działania strażników nie są zadowoleni mieszkańcy.

"Tylko rada może zlikwidować straż"

Początkowo prezydent chciał złożyć wniosek o likwidację straży miejskiej, który wymagałby zgody rady miasta. Obawiał się jednak, że radni go nie poprą. Samorządowcy nie kryli zdumienia jego nowymi planami.

- Co oznacza to zawieszenie? - dziwiła się w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" radna Prawa i Sprawiedliwości.

Przewodniczący rady, Adam Urbaniak uważa z kolei, że prezydent nie ma możliwości zawiesić całej formacji. - To rada powołuje straż i może zdecydować o likwidacji - ocenił radny PO.

Straż miejską w Zielonej Górze już raz zlikwidowano, jeszcze latach 90. W 2008 r. strażnicy znów pojawili się na ulicach miasta.

Czytaj więcej na lokalnych stronach "Gazety Wyborczej".

Wiele polskich miast decydowało się na likwidację formacji . Wśród powodów wymieniano były koszty, niską skuteczność formacji, dublowanie zadań policji.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy jesteś za likwidacją straży miejskiej w Twoim mieście?
Zobacz także
 • Kotek znaleziony przez poznańską straż miejską Miau... dostać mandat, a dostał kotka. "Kara" od poznańskiej straży miejskiej
 • Strażniczka miejska z Poznania pomogła bezdomnemu znaleźć dom i pracę Strażniczka miejska dała bezdomnemu dom, a potem znalazła pracę
 • Starsze małżeństwo zapomniało, gdzie mieszka. Straż miejska wpadła na pomysł, jak im pomóc
Komentarze (31)
Prezydent Zielonej Góry zawiesza straż miejską. Radni: nie ma takiej możliwości prawnej
Zaloguj się
 • kot2ka

  Oceniono 2 razy 2

  We wszystkich gminach w Polsce jeżeli są zarządzani przez mądrych ludzi powinno się rozwiązać te znienawidzone i nic nie warte struktury tych Ormowców !!!

 • nessuno

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego prezydent chce zakończyć działanie straży miejskiej? W rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że obecna formuła "wyczerpała się". - A komendant miał być często pod wpływem. Jego strażnicy wiedzieli, a była jakaś zmowa milczenia

  Te wszystkie straże, to jedna wielka patologia. W skali całego kraju. Zgraja tłumoków i nierobów.
  W Warszawie takie tłuki woziły swojemu kumendantowi pizze, gdy balował na trawniku przy Cytadeli.
  Przechowalnia i wylęgarnia głąbów i nierobów.

 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz 1

  Cofając się w czasie to pamiętam, że w KO przed wyborami kontraktowymi oraz później do samorządów rozmawialiśmy o pewnej wizji Polski, chodziło o Polskę samorządną i co? Ano nic, wszystko poszło nie tak jak to mysleliśmy, szkoły zepsuto, samorządy dalej działają jak dawne GS-y, Kościół nam biskupi zepsuli i nawet SM nie działa tak jak sobie to wyobrażaliśmy, mieli służyć społeczeństwu a wyszło, że to poborcy mandatowi.

 • gr_ub_y

  Oceniono 2 razy 2

  "Przypomnijmy: media pisały, że w styczniu komendanta przyłapano na jeździe po alkoholu."

  Media pisały też o karcie parkingowej dla kaleki Kubickiego, przez którą pracę i zdrowie straciła jedna uczciwa urzędniczka, która nie chciała się zgodzić na przewał księcia udzielnego Zielonej Góry.

  Czy Kubicki będzie zawieszony z taką samą determinacją, jak zawiesza straż miejską?

 • zelenyles

  Oceniono 6 razy 2

  SM to instytucja stworzona tiw do okradania Bogu ducha winnych ludzi która nigdy nie powinna istnieć

 • hens

  Oceniono 9 razy 7

  art.52 kodeksu pracy i nieroby do domu.

 • nienietak6

  Oceniono 9 razy 5

  Cyrk Polski. To prezydent odpowiada za Straż Miejską, za jej szefa. Jeśli nie działa ona jak trzeba, to nie są winni tu szeregowcy, ale właśnie szefowie. Więc pan prezydent wedle tej żelaznej logiki powinien sam się zawiesić, ewentualnie zawiesić szefa podległej mu SM. Ręce opadają na to, co się w tym kraju dzieje. Przy okazji - dobrze zarządzana Straż przynosi miastu profity - z mandatów po pierwsze, z porządku i spokoju w mieście po drugie. Ale na to również jeszcze w Polsce nie wpadli.

 • 31.februarius

  Oceniono 33 razy 23

  "Funkcjonariusze mieliby się zajmować m.in. zaśmiecaniem lasów."

  A to q.... mało jeszcze syfu w lasach?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje