Prezydent Zielonej Góry zawiesza straż miejską. Radni: nie ma takiej możliwości prawnej

02.02.2016 17:53
Straż miejska

Straż miejska (fot. Agata Grzybowska/Agencja Gazeta)

1. Prezydent Zielonej Góry: straż miejska będzie zawieszona
2. W jej miejsce ma powstać nowa służba
3. Radni twierdzą, że prezydent nie może podjąć takiej decyzji

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki, już od jakiegoś czasu zapowiadał, że zlikwiduje straż miejską. Jak podała "Gazeta Wyborcza", we wtorek prezydent poinformował, że zawiesi działanie formacji. W praktyce ma to oznaczać, że dotychczasowi strażnicy stracą pracę, zaś w miejsce SM zostanie powołana nowa służba porządkowa.

Jaka? W rozmowie z "Wyborczą" radny Filip Gryko z klubu Zielona Razem zdradził, że może to być "coś na kształt ekostraży". Funkcjonariusze mieliby się zajmować m.in. zaśmiecaniem lasów.

"Można im kupić campery, żeby im się dobrze spało"

Dlaczego prezydent chce zakończyć działanie straży miejskiej? W rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że obecna formuła "wyczerpała się". - A komendant miał być często pod wpływem. Jego strażnicy wiedzieli, a była jakaś zmowa milczenia - powiedział Kubicki.

Przypomnijmy: media pisały, że w styczniu komendanta przyłapano na jeździe po alkoholu. Wpadł podczas rutynowej kontroli. Miał 0,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Stracił pracę.

- Można im kupić campery, żeby im się dobrze spało - powiedział także prezydent, nawiązując do nagrań, jakie pojawiły się w internecie. Lokalne media informowały, że na amatorskich filmikach uwieczniono śpiących w radiowozie czy grających na telefonach funkcjonariuszy.

Kubicki w rozmowie z "GW" zastrzegł, że nie chodzi tylko o te przypadki. Jego zdaniem z działania strażników nie są zadowoleni mieszkańcy.

"Tylko rada może zlikwidować straż"

Początkowo prezydent chciał złożyć wniosek o likwidację straży miejskiej, który wymagałby zgody rady miasta. Obawiał się jednak, że radni go nie poprą. Samorządowcy nie kryli zdumienia jego nowymi planami.

- Co oznacza to zawieszenie? - dziwiła się w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" radna Prawa i Sprawiedliwości.

Przewodniczący rady, Adam Urbaniak uważa z kolei, że prezydent nie ma możliwości zawiesić całej formacji. - To rada powołuje straż i może zdecydować o likwidacji - ocenił radny PO.

Straż miejską w Zielonej Górze już raz zlikwidowano, jeszcze latach 90. W 2008 r. strażnicy znów pojawili się na ulicach miasta.

Czytaj więcej na lokalnych stronach "Gazety Wyborczej".

Wiele polskich miast decydowało się na likwidację formacji . Wśród powodów wymieniano były koszty, niską skuteczność formacji, dublowanie zadań policji.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy jesteś za likwidacją straży miejskiej w Twoim mieście?

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (31)
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 33 razy 23

  "Funkcjonariusze mieliby się zajmować m.in. zaśmiecaniem lasów."

  A to q.... mało jeszcze syfu w lasach?!

 • laspo77

  Oceniono 33 razy 21

  Nie wiem dlaczego ale strażnicy miejscy kojarzą mi się z nieróbstwem i tępotą.

 • ragefox

  Oceniono 33 razy 21

  Ekscesy Straży
  +++++++++++++++++++++++++++++++
  To na konto 500+

 • a.k.traper

  Oceniono 11 razy 11

  Wprowadzić komisarza i wyj...ać radnych:)))

 • hens

  Oceniono 23 razy 11

  I wreszcie koniec z warcholstwem i sobiepaństwem. Gratulacje dla prezydenta Zielonej Góry !

 • proteusz33

  Oceniono 18 razy 8

  Po zabraniu im fotoradarów będą radykalne cięcia kadrowe w całej Polsce.Za pijakami i śpiochami pójdą zwiadowcy i cichociemni

 • hens

  Oceniono 9 razy 7

  art.52 kodeksu pracy i nieroby do domu.

 • nienietak6

  Oceniono 9 razy 5

  Cyrk Polski. To prezydent odpowiada za Straż Miejską, za jej szefa. Jeśli nie działa ona jak trzeba, to nie są winni tu szeregowcy, ale właśnie szefowie. Więc pan prezydent wedle tej żelaznej logiki powinien sam się zawiesić, ewentualnie zawiesić szefa podległej mu SM. Ręce opadają na to, co się w tym kraju dzieje. Przy okazji - dobrze zarządzana Straż przynosi miastu profity - z mandatów po pierwsze, z porządku i spokoju w mieście po drugie. Ale na to również jeszcze w Polsce nie wpadli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje