Program "Rodzina 500 plus" za tydzień w Sejmie

02.02.2016 16:21
Konferencja rządu o 500 +

Konferencja rządu o 500 + (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

1. Terlecki: 9 lutego Sejm zajmie się projektem ws. 500 zł na dziecko
2. Projekt ustawy przyjął w poniedziałek rząd
3. Nowoczesna i PSL zapowiadają poprawki
4. PO jest za odrzuceniem projektu w całości

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- We wtorek (9 lutego) zaczynamy procedowanie w Sejmie nad projektem "Rodzina 500 plus+" - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) po posiedzeniu Konwentu Seniorów i Prezydium Sejmu..

Rząd przyjął projekt

W poniedziałek rząd przyjął projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który wprowadza świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, a w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szacuje, że z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, a wsparciem będzie objętych 3,7 mln dzieci.

PO się wyłamuje

Wiele uwag do projektu ma Nowoczesna, która zapowiada m.in. poprawkę wprowadzającą kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczenia z programu 500 plus.

- W tej chwili mamy sytuację, że dodatku 500 zł nie dostanie np. samotna matka, wychowująca jedno dziecko, która ma 1700 zł dochodu, natomiast dostanie rodzina, która ma 10 tys. zł dochodu na osobę, a ma dwójkę dzieci. Ze względu na wydźwięk społeczny nie powinniśmy mieć do czynienia z taką sytuacją - mówiła wiceszefowa klubu Nowoczesna Katarzyna Lubnauer.

PSL zamierza zaproponować poprawkę w ogóle znoszącą kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczenia (projekt zakłada, że na pierwsze dziecko dostaną je tylko rodziny w najtrudniejszej sytuacji finansowej).

- Uważamy, że (projekt) powinien dotyczyć wszystkich dzieci. Nie tylko drugiego dziecka w rodzinie, tylko każdego. Co mamy dziś powiedzieć samotnej matce z jednym dzieckiem, kiedy przekroczy próg dochodowy i nie uzyska wsparcia? - mówił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Poprawek nie zamierza wnosić PO, uznając, że ustawa wprowadzająca program 500 plus to projekt polityczny, którego celem jest kupienie wyborców.

- Powinniśmy zagłosować przeciwko temu projektowi, bo on nie przyniesie efektów w postaci zwiększenia ilości dzieci w Polsce - ocenił Tomasz Lenz (PO).

Decyzji w sprawie ewentualnych poprawek nie podjął jeszcze klub Kukiz'15.

- Nasza zasadnicza propozycja wymaga poważnych prac na poziomie rządu, my sugerujemy, aby odliczyć 500 złotych od podatków i składek, które ludzie już płacą - przypomniał Stanisław Tyszka. Jego zdaniem program wiąże się z konsekwencjami ekonomicznymi i społecznymi, które są nie do przewidzenia, jego realizacja wiąże się z koniecznością zatrudnienia kolejnych tysięcy urzędników.

Nie dla bogatych?

Opozycja krytykuje też apele niektórych polityków PiS, by zarabiający więcej nie korzystali z programu 500 plus. W poniedziałek wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki apelował, by osoby zamożne nie składały wniosków o świadczenie. Wcześniej marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił, że wszyscy bogaci ludzie, którzy sięgną po te pieniądze, skompromitują się.

W poniedziałek Agnieszka Pomaska (PO) apelowała, by wszyscy uprawnieni korzystali z programu, niezależnie od majętności i miejsca zamieszkania. Jej zdaniem ze wsparcia powinien skorzystać także każdy parlamentarzysta, jeśli będzie uprawniony.

Z kolei Kosiniak-Kamysz uznał we wtorek, że jeżeli intencją rządu jest wprowadzenie górnego pułapu, do którego można pobierać świadczenie, to należy mieć odwagę i wprowadzić to do ustawy, a nie apelować.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!Zobacz także
Komentarze (134)
Zaloguj się
 • hunter54

  Oceniono 43 razy 35

  PIS skorumpuje społeczeństwo ekonomicznie i politycznie w krótkim czasie-rezultat będzie katastrofą dla Polski

 • smiki48

  Oceniono 40 razy 30

  co mamy powiedzieć samotnej matce? Żeby znalazła ojca swojego dziecka. W znakomitej większości samotne matki nie są wcale samotne, tylko żyją ze swoimi partnerami. Znam przypadki samotnych matek wychowujących dwójkę dzieci i mających dochody na poziomie zero, bo nie pracują. Korzystają z wielu udogodnień dla samotnych matek. I tylko zapominają dodać, że mieszkają razem z ojcem swoich dzieci, który zarabia kilkanaście tysięcy miesięcznie i gdyby byli małżeństwem, to nie mieliby tylu świadczeń.

 • syn_znanego_polityka

  Oceniono 46 razy 28

  "PiS da 500+ na dziecko"

  To JA dam, to MY damy - a nie ta PiSda do ku.wy nędzy!

  To NAM już podwyższają przeróżne opłaty
  by ten "żont" mógł finansować swoją PiSUTOPIĘ
  Bolszewia i rozdawnictwo publicznych pieniędzy
  Zamiast na drogi, zamiast na rozwój - będzie na "dzieci",
  które i tak wyjadą z pisiego raju do UE jak tylko podrosną

 • 1627cd1410

  Oceniono 50 razy 22

  w tym roku zaledwie 17 mld. na 500tki. Pewnie zejdzie 15, ale w 2017ym już ponad 30mld. i tego żaden polski budżet nie wytrzyma!! ani Szałamacha ani Morawiecki cudów nie zdziałają...
  nawet nowy prezes NBP - zapewne hofman lub brudziński - wyprzedając meble w banku też nie poprawią sytuacji...
  chcieliście Gracji?! chcieliście nędzy?!
  to ją macie!! :O)
  ja lokuję w waluty, bo EURO będzie niebawem po 8 zł i CHF też :O)

 • spluwa-orginal

  Oceniono 54 razy 20

  Przychodzi Szydlo do laryngologa i mowi :
  Panie doktorze w lewym uchu cos mi gwizdze ,a w prawym buczy .
  Lakarz na to : Prosze unikac masowych imprez to pani minie .

 • michalstr3

  Oceniono 21 razy 17

  Miej wy..bane a będzie ci dane...... Gdzie tu demokracja??? Ci co zap..ja od rana do wieczora i czują brzemię odpowiedzialności nad odpowiednim uposażeniem swoich pociech, i regulują ich liczbę, do swoich możliwości finansowych, nie dostaną pomocy od Państwa. Jak by co ja już NIESTETY dzieci nie będę miał. Stać nas było tylko na jedno. Nie natłukliśmy ich z żoną ile fabryka dała. Nie było nas na więcej stać. Pracowaliśmy po 12-16 godzin dziennie przez 20 lat. Soboty i niedziele również!!! Teraz kiedy nas już stać na dzieci, mieć już ich nie możemy:((( Dlaczego Ci co zapier..ją nie dostaną od państwa tego dodatku??? Przedewszystkim oni powinni dostać!!!!!!!!!

 • glencok

  Oceniono 33 razy 17

  POLSKI NIE STAĆ NA TAKI PROGRAM. Już cierpi finasowanie inwestycji które dają miejsca pracy i gwarantują wzrost gospodarczy. A to na wzroście gospodarczym społeczeństwa się bogacą a nie na przeżeraniu wszystkich możliwych pieniędzy w kraju !! Czy was pisiory już zupełnie pogięło? Kilka lat i ci kretyni co głosowali na pis i cała reszta nie dostana emerytury nie dostana się wogóle do lekarza. A ci co pracują w dużej części straca pracę. I wtedy państwo powie "koniec z 500 co miesiąc bo nie ma".

 • 1627cd1410

  Oceniono 25 razy 17

  pod koniec roku procedura nadmiernego deficytu z KE...
  potem pisiarnia widząc rozdmuchany deficyt tnie po wszystkim...
  także po kościołach... pielęgniarkach i szkołach...
  zastopowanie budowy dróg i kolei już ogłosili..
  opozycja da im jednak jeszcze podnieść VAT.. podwyższyć akcyzę na alkohol... opodatkować matki z dzieckiem.. mleko, mąkę, słodycze i papierosy... wprowadzić podatek katastralny.. niech grzęzną w gó.wnie, które nam zrobili.. niech zanurzą się po szyję... po oczy.. po uszy... niech przynajmniej metrowa warstwa przykryje ich głowy... niech powołają pierwszych smartfonowych chłopców do Obrony Terytorialnej na chwałę antonia...
  niech matka Unia zabierze im głos w KE i dotacje...
  żeby ciemny lud też zaczął kosy i widły ostrzyć na tę durną sektę... nie spieszmy się z nowymi wyborami mimo iż pisiarnia sama chciałaby wcześniejszych, więc NIECH GRZĘZNĄ!
  coś mi się wydaje, że to Tusk postanowił pisiarnię uwalić dając im wygrać...

 • tokabout

  Oceniono 23 razy 15

  oczywiście że należy 500+ wyrzucić do kosza. 26 lat zaciskania pasa przez Polaków idzie w diabły bo Kaczynski chce kupić sobie wyborców na następną kadencję. A gdy sięgnie po zasoby NBP będzie już za późno. Grecja przy nas będzie potęgą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje