KUL odebrał naukowcowi habilitację. Po raz pierwszy w historii. "Co najmniej 14 plagiatów"

1. KUL odebrał stopień doktora habilitowanego ks. Stanisławowi Tymoszowi
2. Powód? Oskarżenie o przywłaszczenie autorstwa cudzych utworów
3. Duchowny miał się dopuścić co najmniej 14 plagiatów

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Ks. Stanisław Tymosz przez lata kierował katedrą historii Źródeł kościelnego prawa polskiego, był też skarbnikiem Towarzystwa Naukowego KUL. Obecnie nie pełni już żadnej z tych funkcji" - podaje "Gazeta Wyborcza".

Przypadek ks. Tymosza opisano w 2012 roku w miesięczniku "Forum Akademickie" - publicysta Marek Wroński doliczył się 14 plagiatów. Wcześniej "liczne przypadki nadużyć" wykrył także prof. Wacław Uruszczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rok później prokuratura oskarżyła Tymosza o przywłaszczenie autorstwa cudzych utworów w publikacji wydanej w 2008 r. Choć sąd warunkowo umorzył postępowanie, śledczy uznali, że samo popełnienia plagiatu nie budzi wątpliwości.

Efektem było zwolnienie księdza z uczelni; rektor KUl powołał też komisję ds. weryfikacji dorobku naukowca - w tym jego habilitacji. Do tej pory taka sytuacja nie miała miejsca: w podobnych przypadkach uczelnie nie weryfikowały wcześniejszych prac. Efekt? Rada WPPKiA KUL podjęła stosowną uchwałę i odmówiła nadania stopnia doktora habilitowanego Tymoszowi. Jej zdaniem duchowny w niektórych przypadkach dokonywał zapożyczeń noszących znamiona plagiatu

Więcej czytaj na Lublin.Wyborcza.pl >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • "Wiadomości" TVP1 "Wiadomości" TVP z dużym spadkiem widowni. Nieudana "dobra zmiana"?
 • Minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała w piątek likwidację sprawdzianu szóstoklasisty. Na zdjęciu: z ministrem sportu Witoldem Bańką podczas posiedzenia rządu 5 stycznia 2016 r. "DGP": Szkoły są gotowe na przyjęcie sześciolatków. Ale jest już na to za późno
 • Solarz może zostać nową twarzą TVP Chciała "zdjąć kieckę" dla prezydenta Dudy. Teraz może zostać nową twarzą TVP
Komentarze (137)
KUL odebrał naukowcowi habilitację. Po raz pierwszy w historii. "Co najmniej 14 plagiatów"
Zaloguj się
 • Miss Pod

  0

  Od kiedy teologia jest nauka? Praca naukowa w teologii to jest przenoiszenie starych kosci z jednego grobowca do drugiego. Badania naukowe so poparte niezbitymi dowodami. Na czym oparta jest teologia?.... Na niezdrowych deluzjach popartych wiara w suche konskie gowno.

 • Jadźka Klatka

  0

  Czy episkopat m świadomość jak nauczał patriotyzmu Kościół w czasie zaborów?
  Jaką rolę odegrała w Polsce rzymska hierarchia kościelna oraz Stolica Apostolska, przyczyniając się do utraty przez nasz kraj niepodległości powszechnie wiadomo. Wiadomo również - tu już może nie powszechnie - o zakulisowych działaniach podstępnej dyplomacji Watykanu, aby semper fidelis Polonia, wymarzonej niepodległości jednak nie odzyskała... Obecnie w kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, rzymska obecność okazuje się tak nieodzowna. (?) Wystrojony w koronki kler katolicki odprawia msze, kropi i poucza polski naród, co i jak ma myśleć. Kościołowi rzymsko-katolickiemu nie przysługuje żadne moralne prawo do obchodzenia rocznic święta Niepodległości! Rzymscy grabarze Polski śpiewali na jej pogrzebie z takim samym namaszczeniem "Requiem" i "Te Deum", z jakim witali prawosławnego cara rosyjskiego wesołym "Alleluja", odprawiając w jego intencji katolickie msze!
  Prawdziwy stosunek Kościoła w Polsce do zaborców ukazuje dokument w postaci ówczesnego elementarza. Podczas gdy naród cierpiał niewolę. Kościół z polecenia Watykanu propagował potrzebę służalczej uległości wobec prawowitej „władzy". Totalnemu praniu mózgów poddawano dzieci już od najmłodszych lat. „Elementarz Polski. Nauka czytania pisma polskiego dla małych dzieci z różnym nabożeństwem i katechizmem katolickim krótko zebrana niegdyś, kilkakrotnie drukowana, i znowu przedrukowana", Wil¬no w drukarni M. Romma przy ulicy Żmudskiey pod nr 327. 1843 r.
  Podręcznik ten liczy sobie trzydzieści dwie strony, z czego tylko pięć zajmują litery oraz składanie sylab. Na pozostałych znajdują się „perełki" rzymsko-katolickiej edukacji. Od strony dwudziestej piątej zaczyna się katechizm, a następnie „wykład" o obowiązku miłości do władzy doczesnej, czyli do jednego z zaborców Polski. Tu dzieciom podaje się właściwe odpowiedzi:
  * Pytanie: „Co w duchu religii Chrystusowey my poddani jesteśmy winni CESARZOWI naszemu Samowładnącemu Wszech Rossyą?".
  Odpowiedź: „Winni jesteśmy czcić i kochać CESARZA, okazywać MU posłuszeństwo i wszelką życzliwość i modlić się ZAŃ do Boga.
  * Pytanie: „Czy należy kochać Oyczyznę naszą Rossyę?".
  Odpowiedź: „Należy kochać i dobrze jey życzyć i dla niey usługi swe poświęcać, według tego jak przepisuje prawo i Wola CESARZA".
  * Pytanie: „Czy te obowiązki rzeczywiście i wyraźnie podaje religia?".
  Odpowiedź: „Rzeczywiście i wyraźnie w Ewangielii i w innych księgach pisma świętego".
  * Pytanie: „W jaki sposób religia to nam przykazuje?".
  * Odpowiedź: „Przypominając i wrażając mocno chrześcijanom: że wszelka Władza, a naypierwiey MONARSZA, jest od Boga ustanowiona, a to dla pokoju, bezpieczeństwa i większego dobra ludzi doczesnego i wiecznego. Byłożby grzechem uchybić tey czci i wierności, a uczynić zniewagę i zdradę? Byłoby bardzo ciężkim grzechem. Bo wyraźnie mówi Pismo Święte, że kto się sprzeciwia Zwierzchności, Boskiemu postanowieniu sprzeciwia się i ściąga na siebie wieczne potępienie".

 • Jadźka Klatka

  0

  Czyżby ten rzymsko katolicki szaman w seminarium duchownym nie za studiował dekalogu? Przecież sami nauczają że plagiat to niemalże pospolita kradzież. Poza tym czy u spowiedzi świętej bywał i sakrament najświętszy zażywał? Jeżeli tak to uprawiał świętokradztwo!

 • 0

  Polecam www.bohemistyka.bloog.pl wpisy Zło wszystkich zeł i Ze wstydliwych zakamarków "warsztatów naukowych"

 • kaziu60

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli można odebrać. No to czekamy na działania UJ.

 • ula-56

  Oceniono 3 razy 3

  Sprawdzić Kryche P

 • guru133

  Oceniono 5 razy 5

  Nadszedł już chyba czas żeby senat UJ dokładnij przyjrzał się naukowym dokonaniom "doktora" Dudy.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 2

  Na tych "magisterków" to zdaje się trzeba Ferdka i Waldusia Kiepskich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje