"W Saksonii panuje nastrój sprzyjający pogromom". W weekend 5 ataków na ośrodki dla migrantów

02.02.2016 08:48
Atak na ośrodek dla uchodźców w Villingen-Schwenningen

Atak na ośrodek dla uchodźców w Villingen-Schwenningen (Fot. MARC EICH / AP Photo)

1. "Leipziger Volkszeitung": W Saksonii zaatakowano ośrodki dla imigrantów
2. W weekend na terenie kraju związkowym doszło do 5 ataków
3. Komendanta policji w Lipsku: Panuje nastrój sprzyjający pogromom

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

-Naprawdę bardzo się martwię. W obecnej sytuacji gotowi do przemocy agitatorzy wykorzystują świadomie obawy ludzi, aby wywołać histeryczne reakcje na politykę azylową i uzasadnić w ten sposób użycie siły wobec uchodźców - przekonuje w rozmowie z dziennikiem Bernda Merbitza, komendant policji w Lipsku.

W całej Saksonii panuje "wykazujący skrajnie niebezpieczną dynamikę nastrój sprzyjający pogromom" - podkreślił. Merbitz zwrócił też uwagę na rosnącą falę agresji wobec policjantów. - W tej formie zdarza się to po raz pierwszy i nie można się z tym zjawiskiem pogodzić - mówił.

Liczba ataków na ośrodki wzrosła sześciokrotnie

Podczas ostatniego weekendu w Lipsku, Grimmie, Chemnitz i Oelsnitz doszło do ataków na ośrodki dla imigrantów. W dzielnicy Lipska Holzhausen nieznany sprawca rozlał na podłodze schroniska, do którego wkrótce mieli wprowadzić się azylanci, łatwopalną substancję i podpalił ją, jednak ogień nie rozprzestrzenił się. W innej części miasta grupa mężczyzn próbowała odpalić ładunek wybuchowy własnej konstrukcji, który jednak nie wybuchł.

W Grimmie obrzucono żwirem okna zamieszkanego przez uchodźców ośrodka, natomiast w Chemnitz sprawcy wybili kamieniami okno w kwaterze dla imigrantów. Przed schroniskiem dla nieletnich uciekinierów w Oelsnitz podpalono pojemniki na śmieci - czytamy w "Leipziger Volkszeitung".

Federalny Urząd Kryminalny przekazał, że liczba aktów przemocy przeciwko ośrodkom dla uchodźców w Niemczech zwiększyła się w ub. roku sześciokrotnie w porównaniu z rokiem 2014. Szczególnie wzrosła liczba podpaleń - z 6 do 92. W zeszłym roku do Niemiec przyjechało ponad 1,1 mln imigrantów. W 2014 było ich 200 tys.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje