"DGP": Szkoły są gotowe na przyjęcie sześciolatków. Ale jest już na to za późno

02.02.2016 07:22
Minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała w piątek likwidację sprawdzianu szóstoklasisty. Na zdjęciu: z ministrem sportu Witoldem Bańką podczas posiedzenia rządu 5 stycznia 2016 r.

Minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała w piątek likwidację sprawdzianu szóstoklasisty. Na zdjęciu: z ministrem sportu Witoldem Bańką podczas posiedzenia rządu 5 stycznia 2016 r. (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

"PiS cofnął reformę w momencie, w którym zdążyły się do niej dostosować wszystkie placówki. Potwierdzają to resort edukacji, NIK, a nawet inspektorzy sanitarni" - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Aż 93 proc. rad rodziców uważa, że ich szkoła ma bardzo dobrze przygotowane pomieszczenia i pomoce dydaktyczne do pracy z sześciolatkami. 87 proc. jest zdania, że dobrze lub bardzo dobrze przygotowane są boiska i świetlice szkolne. Niemal wszyscy twierdzą, że dobrze przygotowani sa także nauczyciele. Tak przedstawiają się w dużym skrócie wyniki ankiety, którą przeprowadził MEN w czerwcu 2015 r." - czytamy w dzienniku.

Ankieta została ujawniona na życzenie posłów z sejmowych komisji edukacji i samorządu terytorialnego. Konkluzja? Po ośmiu latach przygotowań większość szkół wreszcie oferuje sześciolatkom odpowiednie warunki do nauki. Ich brak był jednym z zarzutów wysuwanych wobec reformy.

To, że szkoły są przygotowane, potwierdzają także NIK i GIS. W zakresie stanu higieniczno-technicznego obiektu kontrolerzy mieli zastrzeżenia jedynie w 3 proc. przypadków (na 11,2 tys. przebadanych szkół) - podkreśla gazeta.

Całość czytaj w dzisiejszym "Dzienniku Gazeta Prawna" >>>

Sprawdź też: satyryczny przewodnik po naszej nowej rzeczywistości "Nowa Polska" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (240)
Zaloguj się
 • villiers

  Oceniono 54 razy 32

  Identyczny jazgot panował przy wprowadzaniu obowiązkowego nauczania od lat 6.

  >>>Mija szósty rok od ogłoszenia reformy 6-latków. Tyle lat potrzebowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, by w pełni wprowadzić zmiany, czyli obowiązek szkolny dla wszystkich dzieci 6-letnich. Mimo ogromnych pieniędzy, jakie wpompowano w szkoły, i kampanii promocyjnych, nie udało się przekonać wszystkich rodziców.<<<

 • mojko3099

  Oceniono 209 razy 25

  PO miało szansę wziąć pod uwagę opinię rodziców przed wdrażaniem na siłę tej pseudo reformy. Taka sama sytuacja była przy emeryturach, OFE , że nie wspomnę ACTA. Dopiero ogromne demonstracje , które zaczęły się w Polsce ,a przetoczyły przez całą Europę zmusiły Tuska do zmiany swojego aroganckiego stanowiska.

 • genocidezionism

  Oceniono 70 razy 22

  Rząd RP ma rację w sprawie 6-latków. Badania przeprowadzone przez MEN potwierdzają jednoznacznie ,że dzieci 6 letnie nie sa gotowe do realizacji programu szkolnego .Problemy są natury emocjonalnej a także jakość przygotowań przez zerówki przez przedszkola i jak sam proces edukacji przedszkolnej. Polska ma duży problem z przedszkolami i ich jakością pracy jak się to nie zmieni to szkoły podstawowe będą się borykać z brakiem wymaganego poziomu edukacji sześciolatków

 • leszek.30

  Oceniono 104 razy 22

  Ale PiS obiecał Polskę w ruinie zgliszczach i dotrzymuje słowa....Alleluja i od tyłu..!

 • fakiba

  Oceniono 182 razy 22

  Jeśli szkoły i nauczyciele są dobrze przygotowani to teraz wszystko zależy od rodziców , powinni posyłać sześciolatki do szkoły , w przedszkolach niech zostaną dzieci Elbanowskich i pisiorów nawet do emerytury , taki "lepszy sort"

 • obywalet

  Oceniono 63 razy 21

  Kolejna dobra zmiana cofa nas do epoki kamiennej - rzady ignorantow i fanatykow

 • right33

  Oceniono 161 razy 21

  Nikt nie chce zakazać dzieciom iść do szkoły w wieku 6 lat - ale to musi być decyzja rodziców nie rządu! Dzieckiem powinni opiekować i decydować o nim rodzina, nie politycy.

 • distepfano

  Oceniono 60 razy 20

  A mówią, że w oświacie nic się nie robi, a tu cała robota poszła w PiSdu ;((

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje