Tusk: jest postęp w rozmowach z Wielką Brytanią

01.02.2016 23:06
Donald Tusk i David Cameron

Donald Tusk i David Cameron (TOBY MELVILLE/REUTERS)

1. Tusk: we wtorek propozycja porozumienia z Londynem
2. Ma ono dotyczyć członkostwa Wielkiej Brytanii w UE

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Jutro w południe przedstawię propozycję nowego porozumienia w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Osiągnięto dobry postęp w ciągu ostatnich 24 godzin, ale wciąż są nierozwiązane sprawy - napisał na Twitterze Donald Tusk.Negocjacje z Londynem toczą się w poniedziałek w Brukseli.

W niedzielę wieczorem w Londynie spotkanie Tuska z premierem Davidem Cameronem nie przyniosło rozstrzygnięcia.

"Nic nie jest uzgodnione, dopóki wszystko nie będzie uzgodnione"

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas poinformował w poniedziałek w południe, że rozmowy te przyniosły postępu z politycznego i technicznego punktu widzenia, ale porozumienia jeszcze nie ma. -Tak daleko jeszcze nie jesteśmy - powiedział Schinas.

- Dyskusja trwa dziś na szczeblu szerpów (negocjatorów) ze strony Rady, Komisji i rządu Wielkiej Brytanii - dodał Schinas. - Nic nie jest uzgodnione, dopóki wszystko nie będzie uzgodnione - powiedział, pytany, w których sprawach negocjacje z Wielką Brytanią są bliskie rozstrzygnięcia.

Podkreślił, że porozumienie musi być zaakceptowane przez wszystkie 28 państw członkowskich UE.

Wypowiedź rzecznika KE potwierdziła informacje z Londynu. Rzecznik brytyjskiego rządu oświadczył w nocy z niedzieli na poniedziałek, że w ciągu 48 godzin udało się dokonać postępu, ale potrzeba jeszcze wiele pracy.

Spór o świadczenia

Najtrudniejszym z brytyjskich warunków jest postulat ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE. Według nieoficjalnych informacji, KE proponuje kompromis, zakładający "hamulec bezpieczeństwa", czyli procedury zamrożenia wypłaty świadczeń socjalnych dla migrantów z innych państw członkowskich UE w sytuacji, "gdy służby publiczne są przeciążone lub system opieki społecznej jest nadmiernie wykorzystywany".

Na 18-19 lutego zaplanowana jest Rada Europejska, która miałaby przyjąć porozumienie Wielkiej Brytanii z pozostałymi 27 państwami członkowskimi. Do tego czasu Cameron ma spotkać się jeszcze z wieloma europejskimi liderami, w tym m.in. z polską premier Beatą Szydło (4 lutego w Londynie) i niemiecką kanclerz Angelą Merkel (12 lutego w Hamburgu).

Referendum w sprawie członkostwa w UE

Jeśli do porozumienia dojdzie w lutym, to w czerwcu w Wielkiej Brytanii mogłoby się odbyć referendum w sprawie członkostwa w UE. W ostatnich dniach media spekulowały o tym, że mogłoby być zorganizowane w czwartek, 23 czerwca.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (36)
Tusk: jest postęp w rozmowach z Wielką Brytanią
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 6 razy 2

  " Jutro w południe przedstawię propozycję nowego porozumienia w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. "

  Ty przedstawisz ...
  Donaldku, ty głuptasku, ty!

 • googleon

  Oceniono 3 razy 1

  Chodzą pogłoski że Merkel dogadała się z Cameronem. Czytaj, sprzedała Polaków i innych Europejczyków pracujących na wyspach. Znowu rabaty dla brytoli.

  Tusk i Cameron urządzają teatr dla maluczkich. W końcu Cameron "wygra" by sprzedać to swoim wyborcom jako zwycięstwo. Referendum Brexit się zbliża , więc kasta polityczna musi się czymś pochwalić.

 • 1627cd1410

  Oceniono 2 razy 0

  mąż stanu?!
  duduś jest co najwyżej mężem germanistki... szydełko? no! trudno ją nazwać mężem stanu-nawet gdyby była płci mocniejszej... konus niczyim mężem nie jest i nie był. a ze względu na wrodzone tchórzostwo mężem stanu nazwać go nie sposób.
  natomiast Tusk zdecydowanie na to miano zasługuje. O ile zgraja z Nowogrodzkiej psuje nam opinię na maxa, to on jedyny pozwala na zachowanie resztek dobrej opinii o politykach w Polsce.po wyczynach buraków smoleńskich obawiam się, że politycy polscy nie będą zapraszani do gremiów międzynarodowych. tak na wszelki wypadek..
  Donek w pierwszym swoim wywiadzie - nawet przed expose - stwierdził, że nie wyobraża sobie Unii bez Wielkiej Brytanii i jeśli tego dopnie - będzie na trwałe zapisany w annałach historii Unii i polityki. Wraz z jego osobą rośnie ranga przewodniczącego Rady Europy. To nowe stanowisko i musi sobie wyrąbać swoje znaczenie w unijnej dżungli.
  Po ew. sukcesie będzie najlepszym kandydatem na stanowisko prezydenta w kraju. przy nim skompromitowana marionetka wygląda jak gwizdek przy parowozie..
  ma oczywiście swoje ciężkie grzechy na sumieniu, bo nie udupił pisiarni jak była po temu okazja, ale możliwe też, że osłabienie i kompromitacja PO były celowe i chodziło o finalne pognębienie pisiarni... przez dopuszczenie ich do władzy.
  To jedyna osoba, która może realnie pozamiatać po pisiarni..
  ktoś widzi innych kandydatów?!

 • sztucznamgla

  Oceniono 5 razy 1

  nie wiem PO CO wszyscy tak bardzo cackaja się z UK

  olać idiotów i dac do zrozumienia, że jak nie chca WSPÓLNIE z cywilizowaną Europą być, to niech sobie robią 'unię' ze swoimi byłymi koloniami indiami, Pakistanem, Bangladeshem - skąd pochodzi swoja droga spora ilość obecnych obywateli UK

  to nie Europa straciu na wyjściu UK z Unii, ale UK

 • mocno_kwasny

  Oceniono 7 razy 1

  UE nic na Camerona nie ma wiec wyslali Tusku bo Merkel i Juncker nie lubia kleczec a dla Donalda to zwyczajowa pozycja :-)

 • olywerus

  Oceniono 6 razy 0

  Ciekawe co tuskowi merkel na kartce napisała?

 • kotwkaloszach

  Oceniono 4 razy 0

  Tylko pojawi sie informacja o Tusku, a juz cisnienie rosnie zakompleksionym frustratom...he he, milo popatrzec, jak Wam Tusk uwiera!

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 4 razy 0

  Ło matko, córko i Wietnamko! Kto to pisał? Poprawcie to!
  "rozmowy te przyniosły postępu"-cudowne!
  "dokonać postępu"-też brzmi super:P

 • dziadekjam

  Oceniono 9 razy -3

  Cameron z Tuskiem nastrzępią języków, a w referendum Brytole wypną się na UE i z czasem przyłączą do NAFTA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje