Tusk: jest postęp w rozmowach z Wielką Brytanią

01.02.2016 23:06
Donald Tusk i David Cameron

Donald Tusk i David Cameron (TOBY MELVILLE/REUTERS)

1. Tusk: we wtorek propozycja porozumienia z Londynem
2. Ma ono dotyczyć członkostwa Wielkiej Brytanii w UE

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Jutro w południe przedstawię propozycję nowego porozumienia w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Osiągnięto dobry postęp w ciągu ostatnich 24 godzin, ale wciąż są nierozwiązane sprawy - napisał na Twitterze Donald Tusk.Negocjacje z Londynem toczą się w poniedziałek w Brukseli.

W niedzielę wieczorem w Londynie spotkanie Tuska z premierem Davidem Cameronem nie przyniosło rozstrzygnięcia.

"Nic nie jest uzgodnione, dopóki wszystko nie będzie uzgodnione"

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas poinformował w poniedziałek w południe, że rozmowy te przyniosły postępu z politycznego i technicznego punktu widzenia, ale porozumienia jeszcze nie ma. -Tak daleko jeszcze nie jesteśmy - powiedział Schinas.

- Dyskusja trwa dziś na szczeblu szerpów (negocjatorów) ze strony Rady, Komisji i rządu Wielkiej Brytanii - dodał Schinas. - Nic nie jest uzgodnione, dopóki wszystko nie będzie uzgodnione - powiedział, pytany, w których sprawach negocjacje z Wielką Brytanią są bliskie rozstrzygnięcia.

Podkreślił, że porozumienie musi być zaakceptowane przez wszystkie 28 państw członkowskich UE.

Wypowiedź rzecznika KE potwierdziła informacje z Londynu. Rzecznik brytyjskiego rządu oświadczył w nocy z niedzieli na poniedziałek, że w ciągu 48 godzin udało się dokonać postępu, ale potrzeba jeszcze wiele pracy.

Spór o świadczenia

Najtrudniejszym z brytyjskich warunków jest postulat ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE. Według nieoficjalnych informacji, KE proponuje kompromis, zakładający "hamulec bezpieczeństwa", czyli procedury zamrożenia wypłaty świadczeń socjalnych dla migrantów z innych państw członkowskich UE w sytuacji, "gdy służby publiczne są przeciążone lub system opieki społecznej jest nadmiernie wykorzystywany".

Na 18-19 lutego zaplanowana jest Rada Europejska, która miałaby przyjąć porozumienie Wielkiej Brytanii z pozostałymi 27 państwami członkowskimi. Do tego czasu Cameron ma spotkać się jeszcze z wieloma europejskimi liderami, w tym m.in. z polską premier Beatą Szydło (4 lutego w Londynie) i niemiecką kanclerz Angelą Merkel (12 lutego w Hamburgu).

Referendum w sprawie członkostwa w UE

Jeśli do porozumienia dojdzie w lutym, to w czerwcu w Wielkiej Brytanii mogłoby się odbyć referendum w sprawie członkostwa w UE. W ostatnich dniach media spekulowały o tym, że mogłoby być zorganizowane w czwartek, 23 czerwca.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (36)
Zaloguj się
 • e50504

  Oceniono 51 razy 5

  Donaldzie, ale czy ktoś Cię pytał o zdanie? Ty jesteś tam od robienia herbaty i podawania herbatników. Chociaż nie, w sumie potweetować sobie możesz, w końcu jesteś Królem Europy xD

  "Jeśli do porozumienia dojdzie w lutym, to w czerwcu w Wielkiej Brytanii mogłoby się odbyć referendum w sprawie członkostwa w UE. W ostatnich dniach media spekulowały o tym, że mogłoby być zorganizowane w czwartek, 23 czerwca."

  Do porozumienia dojdzie, ale jeszcze 5 miesięcy do referendum. Przez te 5 miesięcy wybuchnie coś przynajmniej dwa razy i dojdzie do tysiąca pomniejszych incydentów, a europejscy "mężczyźni" dalej będą przebierać się w spódniczki, by "solidaryzować" się z ofiarami. Także tego, wynik praktycznie przesądzony.

 • 31.februarius

  Oceniono 6 razy 2

  " Jutro w południe przedstawię propozycję nowego porozumienia w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. "

  Ty przedstawisz ...
  Donaldku, ty głuptasku, ty!

 • mr.knox

  Oceniono 44 razy 2

  Na tyle jest "dobre" na ile pozwala Tuskowi znajomosc angielskiego :)
  Na twiterze Tusk sadzi bledy za bledami...

 • cucurucu

  Oceniono 26 razy 2

  Bardziej niz referendum brytyjskie interesuje mnie co Polska moze ugrac w tej rozgrywce?

 • googleon

  Oceniono 3 razy 1

  Chodzą pogłoski że Merkel dogadała się z Cameronem. Czytaj, sprzedała Polaków i innych Europejczyków pracujących na wyspach. Znowu rabaty dla brytoli.

  Tusk i Cameron urządzają teatr dla maluczkich. W końcu Cameron "wygra" by sprzedać to swoim wyborcom jako zwycięstwo. Referendum Brexit się zbliża , więc kasta polityczna musi się czymś pochwalić.

 • sztucznamgla

  Oceniono 5 razy 1

  nie wiem PO CO wszyscy tak bardzo cackaja się z UK

  olać idiotów i dac do zrozumienia, że jak nie chca WSPÓLNIE z cywilizowaną Europą być, to niech sobie robią 'unię' ze swoimi byłymi koloniami indiami, Pakistanem, Bangladeshem - skąd pochodzi swoja droga spora ilość obecnych obywateli UK

  to nie Europa straciu na wyjściu UK z Unii, ale UK

 • mocno_kwasny

  Oceniono 7 razy 1

  UE nic na Camerona nie ma wiec wyslali Tusku bo Merkel i Juncker nie lubia kleczec a dla Donalda to zwyczajowa pozycja :-)

 • mate29

  Oceniono 5 razy 1

  Nie po to Cameron wskazał Tuska na przewodniczącego ,żeby teraz nie mógł się z nim dogadać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje