Pierwsze takie ostrzeżenie od epidemii eboli. WHO: Zika to zagrożenie na skalę światową

01.02.2016 21:58
Służby walczą z rozprzestrzeniającym się wirusem

Służby walczą z rozprzestrzeniającym się wirusem (MARIANA BAZO/REUTERS)

1. Międzynarodowa Organizacja Zdrowia: Zika to światowe zagrożenie
2. WHO: w 2017 r. może być ok. 4 mln osób z wirusem
3. Skutki zakażenia nie są jeszcze dokładnie zbadane
4. Zika może mieć związek z ciężkimi chorobami

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Na genewskim spotkaniu, zwołanym w trybie nadzwyczajnym przez WHO, specjaliści mieli przeanalizować stopień zagrożenia, odkąd zaczęto przypuszczać, że istnieje zależność między pojawieniem się wirusa w ubiegłym roku w Brazylii a wzrostem liczby niemowląt rodzących się z małogłowiem (mikrocefalią).

- Po przeanalizowaniu dowodów komitet uznał, że nagromadzenie się przypadków mikrocefalii i innych komplikacji neurologicznych stanowi nadzwyczajne wydarzenie i zagrożenie dla zdrowia publicznego w innych częściach świata - oświadczyła szefowa WHO Margaret Chan.

Zastrzegła, że na razie "nie ma naukowych dowodów" potwierdzających zależność między wzrostem liczby przypadków mikrocefalii a wirusem Zika, a jej zweryfikowanie może potrwać od sześciu do dziewięciu miesięcy.

Na razie nie odradzają podróży

WHO szacuje, że w przyszłym roku może być ok. 4 mln osób zarażonych wirusem Zika na kontynentach amerykańskich.

Organizacja nie wydała zaleceń w sprawie ograniczenia podróży czy wymiany handlowej.

Ostatnie ostrzeżenie przed zagrożeniem dla zdrowia o globalnym zasięgu WHO wydała w 2014 roku z powodu epidemii eboli w krajach zachodniej Afryki, która zabiła ponad 11 tys. osób.

Rok wcześniej podobny komunikat wydano w sprawie polio (choroba Heinego-Medina).

Agencja Associated Press. zauważa, że WHO, krytykowana za opóźnioną reakcję w sprawie eboli, tym razem zareagowała szybko.

Wirus uznawany za niegroźny

Wirus Zika jest znany od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie, ale jeszcze do niedawna powszechnie uważano, że nie ma poważnych skutków dla zdrowia.

Naukowcy podejrzewają, że Zika, przenoszony przez komary z rodziny Aedes aegypti, jest powiązany ze wzrostem przypadków mikrocefalii u noworodków oraz może mieć związek z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u dzieci i dorosłych z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć.

Tragiczne skutki

Na Zikę nie wynaleziono dotąd szczepionki.

U kobiet ciężarnych wirus może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone (np. mikrocefalię) i doprowadzić do śmierci dziecka. U 80 proc. ludzi zarażenie przebiega bezobjawowo, co sprawia, że wiele kobiet w ciąży nie wie, czy się zaraziło.

Gdzie występuje?

Obecnie wirus rozprzestrzenia się głównie w krajach Ameryki Łacińskiej. Obecność wirusa stwierdzono w ok. 20 krajach, a największe ogniska odnotowano w Brazylii, Kolumbii, Salwadorze, Panamie i Republice Zielonego Przylądka.

Najbardziej dotkniętym krajem jest Brazylia, gdzie od października 2015 roku wykryto 3,9 tys. przypadków małogłowia u niemowląt i 49 zgonów niemowląt z wadami wrodzonymi. W pięciu przypadkach potwierdzono obecność wirusa Zika.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (69)
Zaloguj się
 • true_lysander

  Oceniono 19 razy 15

  A wystarczyłoby zastosować sposób opisany przez CNBC:
  h_ttp://www.cbsnews.com/news/mutant-mosquitoes-may-stop-spread-of-deadly-diseases-in-florida-keys/

 • true_lysander

  Oceniono 29 razy 15

  Czas zastanowić się, czy nie należy wytępić komarów w skali globalnej. Są już ku temu odpowiednie środki. Zmodyfikowane genetycznie środki. Może to właśnie będzie ten dobry ruch... Żadnego Zika, żadnej malarii, no i Mazury będą mieć +50% turystów latem.

 • r1234_76

  Oceniono 8 razy 8

  Skoro virus był niegroźny, a jest, to są dwie możliwości:
  1. zmutował
  2. jest groźny w połączeniu z jakimś innym czynnikiem, którego nie było w Ugandzie w 1947, a jest teraz w Brazylii, np. GMO

 • swansea

  Oceniono 18 razy 8

  niesamowite - co to się stało, że nagle ten wirus stał się zagrożenie dla całego świata?? a do tej pory to kobiety w Ameryce Pld. nie były zarażane tym wirusem? nie było wpływu na płody?
  nagle się obudzili i ich olśniło? strasznie to grubymi nićmi szyte...

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 23 razy 7

  "WHO: Zika to zagrożenie na skalę światową"

  Jakżeż nie dziwi mnie takie oświadczenie.
  Szkoda, że WHO nic nie chce napisać o tym dlaczego epidemia w Brazylii wybuchła dokładnie w tych regionach, gdzie testowane modyfikowane genetycznie komary.

 • nie-kruszynka

  Oceniono 5 razy 5

  Najbardziej dotkniętym krajem jest Brazylia, gdzie od października 2015 roku wykryto 3,9 tys. przypadków małogłowia u niemowląt i 49 zgonów niemowląt z wadami wrodzonymi. W pięciu przypadkach potwierdzono obecność wirusa Zika.
  ---------------- 5 potwierdzen na prawie 4 tys niemowląt urodzonych z tymi wadami? To jakie naprawdę jest powiązanie między tymi uszkodzeniami a wirusem?

 • badziewiak66

  Oceniono 5 razy 5

  Zastanawiacie się jak ONI rozpowszechnią wirus ZIKA ? Mądre głowy przekonują że komary tygrysie nie przedostaną się do Europy. Nie jest to do końca prawda, bo one docierają już do południowych krajów Europy. To jest ciekawe , że ta migracja nie została należycie zbadana, ale jak może być zbadana jeżeli ONI mają w ręku i w kieszeni całe media, agendy międzynarodowe, lekarzy, naukowców. To jest skutek upadku ustaleń konferencji w Breton Woods. W trzech pierwszych tygodniach lipca 1944 (1–22 lipca 1944) w hotelu Mount Washington w Bretton Woods w Stanach Zjednoczonych 730 delegatów z 44 państw alianckich podpisało porozumienie nakładające na każde państwo obowiązek stosowania polityki monetarnej, której jednym z celów było utrzymanie kursów wymiany w jednoprocentowym przedziale wahań. Ustalono kurs 35 dolarów za uncję złota. Do 1971 roku jeżeli poszlibyście do banku i zażądali wymiany to byście za 100 złotych otrzymali złoto. Banki zatem ponosiły konsekwencje swoich działań Nie mogły emitować pieniędzy więcej niż miały złota. To powodowało stabilność walut i chroniło majątki ludzi. Ci którzy zaprojektowali system finansowy w XVIII wieku celowo oparli go na długu, by mieć potem pretekst do usunięcia ograniczeń jakie niesie za sobą wycena pieniądza w złocie. Dlaczego o tym piszę ? Konferencja w Breton Woods w 1971 roku i rezygnacja wyceny pieniądza w złocie spowodowały że banki mogły bez jakichkolwiek ograniczeń emitować pieniądz. Ta operacja miała swój cel - klasę średnią. Do tego 1971 roku klasa średnia była silna, zdrowa, i nie zadłużona, była pomostem pomiędzy elitą i masami. Ta klasa była moralna, kierowała się zasadami, sprawiedliwością i etyką. Postanowiono tę klasę skundlić , uczynić ją wspólnikiem finansjery. Po to był potrzebny pieniądz wolny od złota. bankierzy posłużyli się podobnym trickiem jakim opanowali producentów złota. Dali klasie średniej nisko oprocentowane kredyty, by ta stała się jej zakładnikiem. Widzicie co się dzieje w Polsce ? Mamy tysiące prawników , lekarzy, inżynierów , techników , farmaceutów, chemików, nauczycieli akademickich. Co robią ? Cicho siedzą !! Dbają o swój koniuszek nosa, nie wychylaja się, są zdemoralizowani, chciwi. Tak nie dzieje się tylko w Polsce. To rękami tej klasy średniej okradziono ludzi w 2007 roku w USA. W związku z tym że złodziei było tak wielu po jednej i drugiej stronie wszyscy byli zainteresowani tym by nikt nie poniósł odpowiedzialności. W Polsce system jest dziś w zasadzie nie do naprawy , bo cała klasa średnia jest zależna od bankierów, niezdolna do obrony zasad. Nie chroni już mas i nie podtrzymuje zdrowego państwa. To oczywiście krok do rządu światowego, rozbicia państw narodowych. Klasa średnia zanikła , mamy armię bankierów, zombi żyjące wśród nas. Jedynym ratunkiem dla ludzkości jest rewolucja mas, dlatego oni tak pospiesznie budują potężny system inwigilacji.
  Klasa średnia pomaga im te masy deptać uwikłana w brudny interes kredytowy, obłaskawiona wysokimi wynagrodzeniami jakie nie były możliwe przed 1971 rokiem. Sędziowie, prokuratorzy, architekci , lekarze świetnie zarabiają i nie troszczą się o nikogo, nie reprezentują ideałów, moralności i zasad. Dziś niewielka jest różnica pomiędzy sędzią, czy oszukującym przedsiębiorcą. Mają taką samą moralność. Wracając do komarów, ta skundlona pieniędzmi klasa średnia w laboratoriach wychodowała bankierom komary tygrysie. One niem muszą pokonać Oceanu, czy Morza, wystarczy je przewieźć i wypuścić. Nikt was nie obroni, bo jak pisałem ONI mają wszystkich w kieszeni , wychodowali sobie zombie. Ta skundlona klasa średnia niesie zagładę sobie samym i ich potomkom. Oni już niebawem ich wymienią , bojąc się że może komuś się zaroi w głowie jakaś myśl wolna. To bliska perspektywa. Zastąpią ich roboty , nanroboty i sztuczna inteligencja.

 • aniechtowas

  Oceniono 7 razy 5

  to dzieki wspomaganiu "elit" tego swiata, których celem jest polepszenie, czy cos takiego, warunków zycia wybranych poprzez redukcje populacji. miliarderzy mówili intensywnie przez ostatnie lata, jakie to miliardy przeznaczaja na poszukiwanie srodka... ten od komputerów, ten od mordobuka i im podobni.
  wirus egzystujacy od poczatku swiata, dobrze znany od lat 40-ych... no wpadl ktos na pomysl, ze mozna spróbowac... sponsorzy oczekiwali tez w koncu rezultatów...

  brzmi jak belkot to moje pisanie, ale powaznie sie obawiam, ze tak jest

 • wiesscar

  Oceniono 5 razy 5

  Krytykowalem likwidowanie Sanepidow na prowincji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje