Sąd uniewinnia b. oficera ABW, rodzina Blidy zapowiada apelację. "Jestem całkowicie zaskoczony"

01.02.2016 18:48
Dom Barbary Bildy w Siemianowicach Śląskich

Dom Barbary Bildy w Siemianowicach Śląskich (GRZEGORZ CELEJEWSKI)

1. Sąd uniewinnił b. oficera ABW Grzegorza S.
2. S. kierował akcją zatrzymywania B. Blidy
3. W czasie akcji posłanka popełniła samobójstwo
4. Rodzina Blidów zapowiedziała odwołanie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Ostatni wyrok w tej sprawie zapadł 21 października ub. roku przed Sądem Rejonowym w Siemianowicach Śląskich. Niejawny proces toczył się po raz drugi, ponieważ poprzednie orzeczenie - w którym sąd skazał S. na pół roku więzienia w zawieszeniu - uchylił katowicki sąd okręgowy. W ponownym procesie siemianowicki sąd uniewinnił oskarżonego.

Wiceprezes Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich Katarzyna May powiedziała, że obecnie trwa sporządzenie uzasadnienia ostatniego wyroku. Sędzia, który prowadził proces, ma na to czas do 9 lutego.

Syn: jestem zaskoczony wyrokiem

- Czekamy na to uzasadnienie i na pewno będziemy składać apelację - powiedziała pełnomocniczka rodziny Blidów mec. Stanisława Mizdra.

- Jestem całkowicie zaskoczony tym wyrokiem i tym, jak szybko proces się skończył. Sędzia jakby nagle, w połowie sprawy, uznał, że po prostu wyda orzeczenie - powiedział syn Barbary Blidy, Jacek, który jest w procesie oskarżycielem posiłkowym.

Nie jest przesądzone czy wyrok zaskarży także Prokuratura Okręgowa w Łodzi, która oskarżyła S.

- Złożyliśmy wniosek o pisemne uzasadnienie, co jest zapowiedzią apelacji. Ostateczną decyzję podejmiemy po zapoznaniu się z uzasadnieniem - powiedział rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania.

Tragiczna akcja ABW

Była posłanka SLD i minister budownictwa popełniła samobójstwo 25 kwietnia 2007 r., kiedy funkcjonariusze ABW przyszli przeszukać jej dom w Siemianowicach Śląskich i zatrzymać ją na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Miały jej zostać przedstawione zarzuty w śledztwie dotyczącym tzw. afery węglowej.

Grzegorz S. kierował tzw. grupą realizacyjną, powołaną do zatrzymania Blidy.

Łódzka prokuratura oskarżyła go o niedopełnienie obowiązków służbowych, a przez to - o działanie na szkodę interesu publicznego i prywatnego "poprzez stworzenie niebezpieczeństwa dla prawidłowego przebiegu czynności procesowych oraz dla życia i zdrowia Barbary Blidy".

Więcej o sprawie na lokalnych stronach "Gazety Wyborczej".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (311)
Sąd uniewinnia b. oficera ABW, rodzina Blidy zapowiada apelację. "Jestem całkowicie zaskoczony"
Zaloguj się
 • 0

  Barbara Blida wedlug mnie zostala zamordowana, pewnie zawinila policjantka a reszta ja kryla, Swiatkowski nawet tam "zajechal" a wiemy kim ta kreatura jest. Kiedys bedzie siedzial jak znow wroca zachodnio-europejskie zwyczaje do Polski a nie rusko-sowieckie jak dzis.

 • polsz

  0

  sorry, ale już to już przegięcie: "o działanie na szkodę interesu publicznego i prywatnego "poprzez stworzenie niebezpieczeństwa dla prawidłowego przebiegu czynności procesowych oraz dla życia i zdrowia"
  Blida popełniła samobójstwo i nic tego nie zmieni. Do kibelka wyslał z nią Policjantkę, sam miał wejść?
  Jedni mają Smoleńsk, inni Blidę. Gdzie jest miejsce na normalność?

 • ochujek

  0

  Jakie to ślady wskazują na samobójstwo?

 • 0

  TO JAK JAKAS PROSTYTUTKA ( WSZYSTKIE POSLANKI TO BYLE PROSTYTUTKI SPECJALISTKI OD POSLANIA WYRA DO UPRAWIANIA KURESTWA ZAMIAST JAK INNI UCZCIWIE PRACOWAC TO RZYJA NA KOSZT SPOLECZENSTWA ) STRZELI SOBIE W TE OCHYDNA SWINSKA MORDE, JEJ ZDJENCIE MOWI SAMO ZA SIEBIE- TO ZDJENCIE NARKOMANKI- DEBILKI- I ZLODZIEJKI ! NIEMA UCZCIWEGO POSLA ! WSZYSCY TO ZLODZIEJIE ! ZBIERACZ SMIECI I BUTELEK ROBI WIENCEJ DLA KRAJU NIRZ TYCH 460 GNID ZLODZIEJSKICH NAZYWAJONCYCH SAMI SIEBIE POSLAMI ! PRAWIDLOWA NAZWA TO : OSLU !

 • kapitan_rzbik

  0

  normalna biaoruś
  kaczyńki-łukazenka=putin

 • kuma1

  Oceniono 1 raz 1

  Po słowach Prezesa podczas uroczystości w GP już wiadomo co czeka wszelkie instytucje i urzędy . W nowomowie PIS skoro Prezes oskarża opozycję o metody Stalinowskie to znaczy, że PIS jest już przygotowany aby je stosować w dobrej zmianie. ! BB to już nie będzie symbol prawdy i sprawiedliwości Prezesa i Ziobry. W dobrej zmianie musi być postęp, już nie tylko nagonka z polowaniem i perfidnym kłamstwem z bezczelnym oskarżaniem innych o swoje grzechy. .!

 • nienawisc_z_czerskiej

  Oceniono 4 razy 2

  A przypomnijcie wyrok na mafię węglową.

 • 2-julita

  Oceniono 9 razy 1

  a SLD jej jeszcze nie wyświęciło ?????????????????????
  baba aferzystka a zrobili z niej jakąś ikonę niewinności
  człowiek uczciwy sobie w łeb nie strzela !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje