Fundacja o. Rydzyka dostanie miliony złotych dotacji? Na razie trwają negocjacje

01.02.2016 17:51
Ojciec Tadeusz Rydzyk

Ojciec Tadeusz Rydzyk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

1. 7 lat temu NFOŚ odebrał fundacji dotację na odwierty geotermalne
2. Fundacja wytoczyła proces o bezpodstawne anulowanie dotacji
3. Teraz NFOŚ negocjuje ugodę sądową z fundacją Lux Veritatis
4. Nie wiadomo, jaka byłaby wartość ewentualnej ugody

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

27 milionów złotych dotacji na odwierty geotermalne w Toruniu przyznano fundacji Lux Veritatis w 2007 roku, jeszcze za rządów PiS. Po wyborach nowe władze Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej NFOŚiGW cofnęły tę decyzję.

Po tym Lux Veritatis pozwała NFOŚiGW, a proces toczy się do dziś - ale już niedługo może dobiec końca. Jak podaje Radio Zet, Fundusz negocjuje zawarcie ugody sądowej z Fundacją. Według Radia Zet, wiązałoby się to ze przyznaniem 27 mln złotych dotacji, a być może także odsetek z niemal ośmiu lat.

"Nie można przesądzić, czy dojdzie do ugody"

W odpowiedzi na nasze pytania Sławomir Kmiecik z biura prasowego NFOŚiGW potwierdził, że Fundusz negocjuje zawarcie ugody sądowej z Fundacją. Zaznaczył też, że takie było zalecenie sądu, zajmującego się sprawią, a negocjacje zostały podjęte jeszcze przez poprzednie władze NFOŚiGW.

Kmiecik podkreśla, ze negocjacje są poufne i na razie "nie można przesądzić, czy dojdzie do ugody", a tym bardziej - jaka byłaby jej kwota.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (259)
Zaloguj się
 • m78k

  Oceniono 139 razy 103

  Geotermia jest zamiennikiem dla ogrzewania gazem ziemnym. Ograniczenie importu gazu z Rosji jest w naszym żywotnym interesie. Pluli na Rydzyka, że nie ma żadnych źródeł gorącej wody w Toruniu. Rydzyk pokazał wszystkim "fahofcom" i "expertom" miejsce w piaskownicy. Okazało się, że jego źródło może ogrzać cały Toruń. Rydzyk mógłby być spokojnie ministrem gospodarki. Nie potrzeba żadnych innych pomysłów na zapewnienie Polsce dobrobytu. Już tylko sam pomysł na zastępowanie gazu geotermią wystarczy! Jakby dodać do tego jeszcze zgazowanie węgla, to mamy w Polce drugą Japonie, albo inną Kanadę!

 • oryntagon

  Oceniono 112 razy 92

  Natychmiast przekazać te pieniądze na Krytykę Polityczną!

 • genocidezionism

  Oceniono 159 razy 63

  Gdzie byli krytycy O,Rydzyka gdy przedstawił najlepszy w Polsce projekt geotermalny i nie dostał pieniązków od PO PSL z powodów politycznych nie merytorycznych.Brawo chciałbym aby ten projekt zrealizowa O.Rydzyk bo ma on bardzo duże znaczenie społeczne i jest tam bardzo oczekiwany.O.Rydzyk wielki wizjoner społeczny i doskonały biznesmen a wszystko na Bożą Chwałę nie dla siebie.

 • tankmar

  Oceniono 150 razy 60

  Bardzo dobrze że dostaną to jest inwestycja wiele ludzi będzie korzystało z energii geotermalnej

 • alf79

  Oceniono 157 razy 47

  Byłem kretynem , zagłosowałem na PiS pierwszy i ostatni raz. Przepraszam Polaków

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 66 razy 46

  Liroy-Marzec złożył projekt ustawy dot. legalizacji marihuany leczniczej

  Stworzenie rejestru lekarzy wykorzystujących w leczeniu marihuanę i umożliwienie jej uprawiania na podstawie zezwoleń Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej – zakłada projekt ustawy dot. legalizacji marihuany leczniczej, który złożył poseł Piotr Liroy-Marzec (Kukiz’15).

  Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii został złożony w Sejmie przez posła klubu Kukiz’15 w poniedziałek.

  Liroy-Marzec podkreślił na konferencji w Sejmie, że medyczna marihuana nie jest narkotykiem, który niszczy, tylko środkiem, który „pomaga ludziom w chorobie”.

  „Projekt jest uwieńczeniem tego, co mówiłem całe lata, szczególnie podczas swojej kampanii wyborczej. Obiecałem to ludziom chorym, z którymi się spotykałem, że doprowadzę do tego, żeby taki projekt powstał” – zaznaczył poseł.

  „Trzymaliśmy się prawa obowiązującego w Polsce, żeby nie było żadnych problemów na drodze prawnej, żeby nikt tego nie utopił. Przygotowała to dość duża ekipa fajnych ludzi” – mówił Liroy-Marzec.

  Dodał, że projekt został przygotowany przy pomocy Koalicji Medycznej Marihuany.

  Jędrzej Sadowski, przedstawiciel tej organizacji, podkreślił, że projekt zakłada powstanie prowadzonego przez ministra zdrowia centralnego narodowego rejestru, który będzie zawierał spis lekarzy wykorzystujących w leczeniu marihuanę i ewidencję obrotu tego surowca. „Cała marihuana stosowana w celach leczniczych będzie monitorowana na szczeblu centralnym” – dodał.

  Zaznaczył, że projekt nie powoduje żadnych zmian w prawie karnym, a marihuana będzie nadal nielegalna.

  Sadowski wyjaśnił, że zgodnie z projektem zezwolenia na uprawę marihuany będzie wydawała Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna na podstawie „całego szeregu warunków”. Według niego Inspekcja jest wyspecjalizowana w kontroli rynku leków. „Dużo łatwiej jest oszukać policjanta, prokuratora, czy sędziego, niż Państwową Inspekcję Farmaceutyczną, jeżeli chodzi o uzyskanie takiego zezwolenia” – przekonywał.

  17 kwietnia 2015 roku Trybunał Konstytucyjny zasygnalizował Sejmowi celowość działań ustawodawczych zmierzających do uregulowania kwestii medycznego wykorzystania marihuany. TK zaznaczył, że w świetle badań naukowych marihuana może być wykorzystywana w celach medycznych, zwłaszcza dla łagodzenia negatywnych objawów chemioterapii stosowanej w chorobach nowotworowych.

  www.wykop.pl/ramka/2993463/liroy-obiecal-i-zlozyl-dzis-projekt-ustawy-dot-legalizacji-marihuany-leczniczej/

  ------

  A GAZETA MILCZY !!!

 • adin_null_adin

  Oceniono 40 razy 34

  Ciepło, ciepło, ciepło.....gorąco. Rydzyk zrobił odwiert w budżecie.
  Wstydźcie się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje