Tusk: Nie ma porozumienia z Wielką Brytanią

31.01.2016 22:35
Tusk i Cameron rozmawiają o Unii Europejskiej

Tusk i Cameron rozmawiają o Unii Europejskiej (TOBY MELVILLE/AP)

1. Tusk po spotkaniu z Cameronem: nie ma porozumienia ws. reformy UE
2. Rozmowy będą kontynuowane

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Intensywna praca przez następne 24 godziny będzie niezwykle istotna - napisał na Twitterze Tusk, potwierdzając wcześniejszą wiadomość wysłaną z konta brytyjskiego premiera, że rozmowy będą kontynuowane przez kolejną dobę.

W poniedziałek szef Rady Europejskiej Donald Tusk miał przedstawić treść około 12-stronicowego raportu nakreślającego warunki porozumienia wokół brytyjskich oczekiwań reformy Unii Europejskiej.

Niepowodzenie niedzielnych rokowań oznacza, że dokument nie zostanie opublikowany przed wtorkiem.

Spór o zasiłki

Według brytyjskich mediów strony nie mogą dojść do porozumienia w sprawie propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej tzw. hamulca bezpieczeństwa. Po uruchomieniu - za zgodą Rady Europejskiej - pozwalałby wprowadzić czteroletnie moratorium na wypłatę zasiłków społecznych dla imigrantów z innych krajów Unii Europejskiej, "gdy służby publiczne będą przeciążone lub gdy system opieki społecznej będzie nadmiernie wykorzystywany".

Nowe rozwiązanie miałoby mieć szerokie zastosowanie, tj. mogłoby być uruchomione przez każde z państw członkowskich Unii Europejskiej, nie tylko Wielką Brytanię.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (118)
Zaloguj się
 • jakis_gosc01

  Oceniono 60 razy 14

  A po co oni mają się na cokolwiek zgadzać, jak już w sumie niedługo przeprowadzą referendum i najprawdopodobniej wyjdą z UE? A wtedy cała ta UE sypnie się totalnie, jak domek z kart.

 • calmy

  Oceniono 54 razy 14

  Nasz wielki sojusznik UK, którego śladem, zdaniem Właszczykowskiego, będziemy szli budować nową UE.
  Może się jednak okazać, że niekoniecznie jesteśmy tej nowej UE potrzebni

 • stockholmsblodbad

  Oceniono 29 razy 13

  Poza polityką raczej: to krzepiące, że facet w wieku 50+ był w stanie nauczyć się j. angielskiego w stopniu, który pozwala mu rozmawiać z Cameronem bez tłumacza. Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że szału nie ma, ale słuchając Tuska mam wrażenie, że nie ma też lipy :)

 • zigzaur

  Oceniono 32 razy 12

  Wielka Brytania nigdy nie śpieszy się do zawierania umów. Na początku obu wojen światowych zwlekała z przyjmowaniem na siebie zobowiązań jak długo tylko mogła.

 • student_zebrak

  Oceniono 16 razy 6

  I tak Polacy maja lepiej. Cameron chce wydalic z UK wszystkich Australijczykow (pewnie inne narodowosci spoza UE tez), ktorzy zarabiaja mniej niz 35 tusiecy funtow.
  Cameron chce znalezc miejsca pracy dla swojakow i zmniejszych wydatki socjalne. Angole nie garna sie do pracy, ale o tym Davidek nie wspomina.

 • kaszpir2

  Oceniono 9 razy 5

  Czyli co zasiłki dla obywateli UE zabrać a dla imigrantow z Afryki , Syrii i itd rozumie że zostawić ?

  Super ....

 • gorillaglu

  Oceniono 9 razy 5

  Brytania może oczywiście wyjść z Unii. Unia może się nawet od tego rozpaść. Ale Brytyjczycy powinni się liczyć, że skończy się dolce vita i pożyczanie lotniskowców od Francji, i znowu trzeba będzie kupować, zamiast złomować, myśliwce. A to oznacza miliony niezadowolonych chavów, którym nagle odetnie się pomoc społeczną...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje