Kobiety będą mogły modlić się z mężczyznami przy Ścianie Płaczu

31.01.2016 21:05
Członkini grupy Kobiety Ściany

Członkini grupy Kobiety Ściany (AMIR COHEN/REUTERS)

1. Przy Ścianie Płaczu powstanie plac do wspólnej modlitwy kobiet i mężczyzn
2. Na zmianę zgodził się rząd Benjamina Netanjahu
3. Media: To zwycięstwo liberalnego nurtu w judaizmie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Rząd podjął tę decyzję pomimo sprzeciwu ultraortodoksyjnych partii Szas (sefardyjska) i Zjednoczony Judaizm Tory (Żydzi aszkenazyjscy), jak również ministrów konserwatywnego Likudu, Zeewa Elkina, i Żydowskiego Domu, Uriego Ariela.

Kompromisowe rozwiązanie

Pod Ścianą Płaczu, zwaną również Ścianą Zachodnią lub Murem Zachodnim, zostanie otwarty nowy placyk modlitewny, na którym kobiety i mężczyźni zgromadzeni w tym miejscu będą się mogli wspólnie modlić.

Będzie on blisko terenu, na którym dotąd modlili się ortodoksyjni Żydzi, ale będzie od niego oddzielony.

Walczyły o to od 20 lat

- Dotychczas cały obszar przy Ścianie Płaczu był kontrolowany przez ultraortodoksyjnych wyznawców judaizmu, którzy mają zawężoną wizję Boga i judaizmu - powiedziała dziennikarzom rabinka Susan Silverman, członkini rady tzw. Kobiet Ściany.

Reprezentuje ona ugrupowanie aktywistek reformatorskiego prądu w judaizmie, które od 20 lat walczyło o swobodę uprawiania kultu w tym świętym miejscu.

Rząd izraelski przeznaczył ponad 10 mln dolarów na urzeczywistnienie projektu stworzenia nowego miejsca kultu pod Ścianą Płaczu, która dwa tysiące lat temu służyła jako mur oporowy płaskowyżu świątynnego w Jerozolimie. Dziś to miejsce jest terenem dawnych wykopalisk archeologicznych.

Złamanie monopolu

Ortodoksyjni Żydzi nie będą już sprawowali kustodii nad nowym terenem modlitw, co oznacza złamanie monopolu, który mieli jako strażnicy tego świętego miejsca.

Nowa przestrzeń wyznaczona do modlitw pod Ściana Płaczu oddalona jedynie o kilkadziesiąt metrów od dwóch placyków, które mają w swej kustodii ortodoksyjni Żydzi, będzie administrowana przez mieszaną komisję konserwatystów i postępowych żydów, mających większość w diasporze północnoamerykańskiej, przedstawicieli rządu, Kobiet Ściany i Agencji Żydowskiej, utrzymującego łączność z Żydami w diasporze.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (76)
Kobiety będą mogły modlić się z mężczyznami przy Ścianie Płaczu
Zaloguj się
 • jaga500

  0

  To rząd decyduje w tych sprawach?!!

 • saammm

  Oceniono 1 raz 1

  OCZYWIŚCIE ANTYSEMICI NIE ZAUWAŻAJĄ ŻE CHODZI O ORTODOKSYJNYCH ŻYDÓW KTÓRZY RZĄDZĄ ŚCIANĄ PŁACZU- O KTÓRĄ TU CHODZI. W bardziej nowoczesnych odłamach wspólne modły to nic nowego. Tak jak w kościołach katolickich- to tez nic nowego, choć tez nie od zawsze.

 • andres1167

  Oceniono 7 razy 3

  Zydzi to jednak glupi i zacofani osobnicy mamy 21 wiek a oni zyja wedlug tory napisanej przez jakiegos zboczonego pedala 2000 lat temu ,przeciez kobieta jest czlowiekiem tak jak mezczyzna wspulnie stanowimy pare i przedluzamy gatunek a zydowskie scierwa zachowuja sie tak jakby kobiety byly zwierzetami ,nie dziwie sie ze zydow ani arabusow nokt nie lubi

 • louisciffer

  0

  raczej kolejny krok w tył.

 • darpodinio

  Oceniono 33 razy 25

  Wygląda na to że najbardziej postępową religią z wielkich religii monoteistycznych jest chrześcijaństwo. Islam i judaizm kultywuje podobne prymitywne zwyczaje, m.in. zakaz jedzenia wieprzowiny, obrzezanie, marginalna rola kobiet, pogarda dla obcych (niewierni, goje), etc.

 • qudaq

  Oceniono 3 razy 1

  To miła wiadomość, zwłaszcza dla miłośniczek równouprawnienia, szerzonego w Polsce. Miłujący pokój i ludzi obecny rząd powinien pochylić się nad tym wydarzeniem i wyciągnąć właściwe wnioski. Przecież jak na dłoni widać na czym polega w tamtym kraju, rozdział państwa od kościoła, a w tym kraju jeszcze nie we wszystkich religiach kobiety pełnia funkcję kapłańskie. I znowu jesteśmy do tyłu.

 • panzerfaust39

  Oceniono 44 razy 34

  Żydzi na siłę wciskają całemu światu tolerancję politpoprawność internacjonalizm a sami są narodem najbardziej nietolerancyjnym ksenofobicznym i rasistowskim

 • miroo

  Oceniono 5 razy 3

  Ludzie to jednak nie homo sapiens tylko jakieś zwierzęta skoro walczą o to aby móc się modlić..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje