Jasna Góra i tygodnik "Niedziela" nagrodzone. "To hołd wdzięczności rządu"

31.01.2016 18:45
Msza w uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej

Msza w uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej (GRZEGORZ SKOWRONEK)

1. Jasna Góra została uhonorowana odznaką Zasłużony dla kultury polskiej
2. Odznakę otrzymał też tygodnik "Niedziela"
3. Nagrody wręczył w sobotę minister kultury Piotr Gliński

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- To hołd wdzięczności rządu dla Jasnej Góry i tygodnika ,,Niedziela", czyli mediów katolickich w podtrzymywaniu polskiej wspólnoty - cytuje wicepremiera "Gazeta Wyborcza".

Gliński zaznaczył, że na Jasnej Górze możemy obcować ze sztuką, a także "przekonujemy się, że warto żyć sensownie, w zgodzie z ustalonymi wartościami".

Uroczystość wręczenia odznaczeń miała miejsce w sobotę na Jasnej Górze, podczas noworocznego koncertu Jasnogórskiej Orkiestry Dętej.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza" uczestniczyli w niej także częstochowscy parlamentarzyści PiS.

"Tworzenie pięknej kultury Polskiej"

Przeor sanktuarium o. Marian Waligóra podkreślił, że wyróżnienie przypomina o tym, jakie znaczenie ma dla Polaków Jasna Góra. To z jednej strony miejsce o znaczeniu duchowym, religijnym, ale też ważny ośrodek kultury.

- Bardzo mnie ucieszyło, że ktoś dostrzegł Jasną Górę jako to miejsce, które wpisuje się również w tworzenie pięknej kultury polskiej - powiedział przeor.

Z kolei redaktor naczelna "Niedzieli" Lidia Dudkiewicz wyraziła radość, że jej tygodnik otrzymuje wyróżnienie w roku, w którym obchodzi jubileusz 90-lecia.

O przyznanie Jasnej Górze i "Niedzieli" odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej wnioskowało Stowarzyszenie Przyjaciół "Gaude Mater". Wicepremier przyznał je 28 grudnia 2015 r.Czytaj więcej na lokalnych stronach "Gazety Wyborczej".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (248)
Jasna Góra i tygodnik "Niedziela" nagrodzone. "To hołd wdzięczności rządu"
Zaloguj się
 • senior2244

  Oceniono 2 razy 2

  Cyrk zaczął działać na wszystkich frontach.

 • egg69

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedy te cymbały zrozumieją, że zgodnie z ustalonymi wartościami można żyć nie wyznając gorliwie ich wartości?

 • hiperon59b

  0

  nic złego nie napisałem po co ta cenzura?

 • hiperon59b

  Oceniono 2 razy 2

  jestem przekonany, że za odznaczeniem pójdzie jeszcze kasa na renowacje jakiegoś zabytku albo czegoś tam na przykład nowa oprawa dla cudownego obrazu. A może dofinansowanie z NFZ wszak uzdrawia i ratuje życie tylu wiernym.

 • zd46

  Oceniono 3 razy 3

  "Uroczystość wręczenia odznaczeń miała miejsce w sobotę na Jasnej Górze, podczas noworocznego koncertu Jasnogórskiej Orkiestry Dętej" zadal, z falszywych nut nieudacznik Glinski. Jasna Gora stala sie TUBA POLITYCZNA PiSu, miejscem pochowku Blasika, spiskow krucjatowych, kopia rydzykowa i trybuna polityczna innych pomylencow. JG stracila swoje MISYJNE, MODLITEWNE, PELNE KULTU ZNACZENIE dla NAS WIERZACYCH !!!!! Szwedzi nie pokonali Jasnej Gory, ale wy POLITYCY PiSu i inni krucjatowi JA UPODLILISCIE !!!! Ile BUDZETOWYCH pieniedzy bylo ZAWIEZIONYCH przez Glinskiego na JG i ile filharmonii, muzeow, teatrow padnie, w wyniku tego, na RYJ!!!! Za to orkiestra deta bedzie grac, jak „traby jerychonskie” !!!!!!!!! Tylko RUNA MURY POLSKI, NASZEJ OJCZYZNY I NASZYCH RODZINNYCH DOMOW !!!!!! Pozostanie IMPERIUM ZŁA urzadzone przez PiS i jego kołowatych, kupujacych sobie zbawienie w imie swojego ŚWIĘTOKRADZTWA !!!!!

 • komentatorbis

  Oceniono 4 razy 2

  Jasna Góra ma zasługi dla kultury -- choćby promuje dawną muzykę, komponowaną dla zakonu; czasem też zamawia dzieła u współczesnych artystów. Tyle, że trudno mi się oprzeć wrażeniu, że o jednym i drugim wręczający nawet nie wiedzą.
  Z Niedzielą jest dużo gorzej.
  Tak, czy inaczej, lepiej by wyglądało, gdyby nie rozpoczynano wręczania nagród (przez ten rząd) od tak mocno napiętnowanych ideologią nagrodzonych.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 85 razy 79

  Taaak, to był fatalny prezent, herr Grupiński.
  Za to 12 milionów ofiarowane przez Zdrojewskiego na Świątynię Opatrzności było OK.

 • saammm

  Oceniono 2 razy 2

  UKŁAD SIĘ UJAWNIA. JESZCZE TROCHĘ I MOŻE POZNAMY CAŁOŚĆ...jak się nazywa taka organizacja działająca wspólnie dzięki nieformalnym powiązaniom?

 • y0rg

  Oceniono 3 razy 3

  Oj, ten Gliński zapisze sie w historii - pewnie za życia już mu zafundują pomniki, a i ulice za pewne też.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje