Nie żyje muzyk jazzowy Janusz Muniak

31.01.2016 17:44
Muniak w czasie koncertu w Piwnicy pod Baranami

Muniak w czasie koncertu w Piwnicy pod Baranami (MICHAŁ ŁEPECKI)

Zmarł Janusz Muniak - saksofonista, ważna postać polskiego jazzu. Artysta miał 74 lata.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Muzyk zmarł w niedzielę w szpitalu w Krakowie - poinformował Janusz Lunz, współpracownik artysty z krakowskiego "Jazz Klubu u Muniaka".

Według miesięcznika "Jazz Forum" w plebiscycie Jazz Top 2011 Janusz Muniak został uznany najlepszym saksofonistą w Polsce.

W 2015 otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt pracy twórczej.

We wspomnieniu na stronie oficjalnej Krakowa, jego rodzinnego miasta, nazwano go "legendą krakowskiego jazzu".

- Jazz dlatego jest tak osobliwie piękny, bo możliwe jest w nim swobodne kształtowanie wypowiedzi, a przez to przekazanie całej gamy uczuć ludzkich - mówił artysta w wywiadzie dla "Jazz Forum".

Grał ze Stańką, Komedą, Możdżerem

Zadebiutował w 1960 r. w lubelskim zespole Witolda Miszczaka. Został zauważony i zaproszony do zespołu Tomasza Stańki - Jazz Darings. Sukcesem okazał się dla muzyka występ w 1964 r. z kwintetem Andrzeja Trzaskowskiego na festiwalu Jazz Jamboree. W 1967 r. powrócił do kwintetu Tomasza Stańki.

Współpracował także z m.in. Krzysztofem Komedą, zespołami Jana Ptaszyna Wróblewskiego (Studiem Jazzowym PR, SPPT Chałturnik) i kwartetem Jana Jarczyka. Po kilku latach, jako w pełni ukształtowany muzyk, zdecydował się prowadzić własne zespoły.

W roli lidera wystąpił po raz pierwszy w 1976 r. z autorskim Kwintetem, do którego pozyskał zdolnych muzyków młodego, jazzowego pokolenia. W 1979 r. Muniak utworzył autorski kwartet z gitarzystą Jarosławem Śmietaną.

Przez zespoły Muniaka "przewinęli się" najwybitniejsi polscy jazzmani. Muniak był także artystą, z którym często i chętnie współpracowali także zagraniczni jazzmani.

Równie interesujące okazały się projekty realizowane z młodymi muzykami: Leszkiem Możdżerem, Michałem Miśkiewiczem, Darkiem Oleszkiewiczem.

Muzyk stworzył własną grupę - Janusz Muniak Quartet. W skład zespołu weszli: Przemysław Strączek (gitara), Adam Kowalewski (kontrabas) Grzegorz Masłowski (perkusja) i Janusz Muniak (saksofon tenorowy).

W 1992 r. otworzył w Krakowie w piwnicach zabytkowej kamienicy, mieszczącej się przy ul. Floriańskiej, klub jazzowy "U Muniaka", w którym regularnie odbywają się koncerty jazzowe.

Od 1964 r. Muniak nagrywał płyty; Wsród blisko trzydziestu pozycji są m.in. "Janusz Muniak Quartet" (1986); "You Know These Songs" (1994;)"Not So Fast" (1995); "One And Four" (1997); "Spotkanie" (1998); "Just Friends" (2000); "Annie" (2002).

W listopadzie 2015 r. ukazał się najnowszy autorski album Muniaka - "Contemplation".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (18)
Nie żyje muzyk jazzowy Janusz Muniak
Zaloguj się
 • stachkaz47

  Oceniono 1 raz -1

  Piękne dusze odchodzą -tak szybko.

 • majmx

  Oceniono 1 raz -1

  Ale niesamowita muzyka na tym wideo!

 • mer-llink

  Oceniono 3 razy 1

  Graj teraz w spokoju...

 • leszekm

  Oceniono 4 razy 2

  Poza wszystkim Jasiu to była też kopalnia anegdot której by się Himilsbach z Maklakiewiczem nie powstydzili. Nie jest tajemnicą, że "elementu baśniowego" dodawał do rzeczywistości sporo. Jako że Muniak miał klasę i dystans do siebie, pozwolę sobie na jedną anegdotkę, bo wierze że by się nie obraził. Muniak przyszedł do nieżyjącego już Henryka Cholińskiego - wielkiego miłośnika i znawcy jazzu a przez to człowieka wielce szanowanego - z prośbą o wydanie mu zaświadczenia o treści: "Niniejszym zaświadcza się że obywatel Muniak Janusz nie jest alkoholikiem tylko alkoholologiem. Podpisano Henryk alko-Choliński". Po jakimś czasie pan Henryk zapytał czy Jasiu ma jeszcze to zaświadczenie. Okazało się że niestety sprzedał... za pół litra :)

 • m.godwin

  Oceniono 8 razy 2

  Stańko gra z kwintetem muzykę całkiem nową
  Suchanek, Stefański "czadzą" w sekcji doborowo
  Muniak na sopranie i na tenorze
  Ta kapela gra muzykę w każdym kolorze
  Wreszcie Zbyszek Seifert - postać tragiczna
  Jazzowa, liryczna, muzyka fantastyczna
  "Kilimanjaro" - pamiętne nagranie
  Potem w Nowym Jorku z tego płyta powstanie
  A Tomek Stańko: Kto to jest?
  Another great giant in Polish Jazz.

 • Dominik Jarych

  Oceniono 6 razy 4

  wielka strata dla polskiego jazzu. miałem tę przyjemność być na koncercie Pana Janusza w jego klubie- niesamowita atmosfera i duch dobrej zabawy. tam gdzie jest teraz też musi być wesoło;-).

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 6 razy 4

  Jasiu,
  za wcześnie na kodę.
  ...tyle jeszcze nut niewybrzmiało...

 • mistermadmat

  Oceniono 15 razy 3

  Wielcy znikają a ni ich miejsce hołota się pakuje która nie ma nic do powiedzenia...............
  [*]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje