Kłusownicy zabili pilota śmigłowca, który ich tropił. Postrzelili go w trakcie lotu

31.01.2016 15:58
Kość słoniowa

Kość słoniowa (AP Photo/Eranga Jayawardena)

1. Pilot Roger Gower został postrzelony w trakcie lotu śmigłowcem
2. Brytyjczyk pomagał tropić kłusowników, którzy zabili trzy słonie
3. Rannemu udało się wylądować, ale zmarł, zanim dotarła pomoc.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Roger Gower wraz z tanzańskimi władzami brał udział w akcji tropienia i aresztowania kłusowników - czytamy na stronie fundacji Friedkin Conservation Fund. Według tanzańskich władz sprawców na razie nie schwytano. Brytyjskie MSZ potwierdziło śmierć swego obywatela w Tanzanii i poinformowało, że udziela wsparcia rodzinie.Tanzański deputowany i były minister ds. zasobów wodnych i turystyki Lazaro Nyalandu napisał na Twitterze, że do wypadku doszło w rezerwacie Maswa Game, który graniczy z parkiem narodowym Serengeti na północy kraju.

Założyciel fundacji Friedkin Conservation Fund, Dan Friedkin, oświadczył, że straciła ona "drogiego przyjaciela". "Ta tragedia po raz kolejny przypomina o przerażającym ryzyku, z jakim wiąże się ochrona tanzańskiej przyrody" - dodał.

Liczba słoni w Tanzanii w 6 lat spadła o 60 proc.

Tanzania jest jednym z krajów, w których wyjątkowo skutecznie działają kłusownicy polujący na słonie. W ub.r. władze ogłosiły, że w kraju żyje ok. 43 tys. słoni, a populacja tych zwierząt od 2009 roku zmniejszyła się o 60 proc. Głównym powodem tego drastycznego spadku jest kłusownictwo.

Porty w Dar es-Salaam we wschodniej Tanzanii oraz na Zanzibarze stały się głównymi punktami, skąd wywozi się olbrzymie ilości kości słoniowej i wyrobów z tzw. białego złota. Od 2009 roku z Tanzanii na rynki międzynarodowe w Azji wywieziono co najmniej 45 ton kości słoniowej - wynika z danych organizacja ochrony dzikiej przyrody TRAFFIC.

Od 1989 roku wprowadzony został całkowity zakaz handlu kością słoniową na świecie, jednak popyt na kły słoni jest niezmiennie wysoki. Wśród przyczyn tego procederu są m.in. bieda, nieskuteczne ściganie przestępców w krajach z populacjami słoni oraz światowy popyt na wyroby z kości słoniowej.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (34)
Kłusownicy zabili pilota śmigłowca, który ich tropił. Postrzelili go w trakcie lotu
Zaloguj się
 • spokops

  0

  ja rozumiem, że Redakcja ma nas za idiotów, ale to punktowanie informacji na wstępie artykułu to już przesada...

 • safelogica

  Oceniono 3 razy 3

  A może to polował król Hiszpanii Juan Carlos, wielki miłośnik polowań na słonie

 • mmeydey

  Oceniono 5 razy 5

  problemem jest aresztowanie, oni się nie patyczkują strzelają a my mamy się ich bać?? tak samo terroryści, nie wolno o nich źle mówić a oni nas szanują?? strzelają do nas jak do kaczek bez skrupułów, więc pora zmienić filozofię wobec przestępców, pora skończyć z obecną poprawnością polityczną

 • geotrupes_stercorarius

  Oceniono 6 razy 6

  Gdyby nie było popytu, nie byłoby podaży. Zwykli ludzie nie kupują wyrobów z kości słoniowej, bo ich nie stać. Natomiast zdziczałe od nadmiaru kasy "elity" owszem.

 • genocidezionism

  Oceniono 31 razy 11

  murzyni też ludzie coś jeść muszą ich słonie i ich pieniądze . to ich sprawa niech sie angole nie mieszają . polski węgiel polska sprawa . palić w piecu trzeba a w Krakowie maja ograniczyć i to jest skandal!

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 6 razy 4

  wystrzelaja slonie to rusz na Europe

 • zocha688

  Oceniono 8 razy 6

  Cholerni zdegenerowani mordercy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje