PiS: "Będzie mechanizm" wsparcia uczelni o. Rydzyka. Kukiz: "Zapłaćcie, ale nie z mojej kasy"

31.01.2016 13:41

SŁAWOMIR KAMIŃSKI

1. Prywatna uczelnia ojca Rydzyka dostanie jednak pieniądze z budżetu?
2. - Będzie mechanizm, który pozwoli na wsparcie - mówił Jacek Sasin
3. - Będzie poprawka w Senacie - zapowiadała Beata Szydło.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Będzie wskazany mechanizm, który zgodnie z prawem, pozwoli na wsparcie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - powiedział w Radiu ZET Jacek Sasin.

Ze słów posła PiS wynika, że PiS jest naprawdę zdeterminowany, by dać państwowe pieniądze prywatnej uczelni toruńskiego redemptorysty. - Myślę, że będzie (...) mechanizm wskazany, który zgodnie z prawem pozwoli na to wsparcie - zaznaczył. Jak mówił Sasin, jest przeciwny "takiemu postrzeganiu konstruowania budżetu, że (...) jak cokolwiek się tam wpisuje, to (...) (oznacza to, że) rząd za coś płaci, (...) odwdzięcza się" - stwierdził.

Przypomnijmy: PiS zgłosił poprawkę do budżetu przesuwającą 20 mln zł z wydatków na kulturę, w tym teatry, na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jednak potem poprawka została wycofana i w nocy z piątku na sobotę, uchwalił budżet na 2016 r. z maksymalnym deficytem w wysokości 54,7 mld zł.

Ale już w piątek premier Beata Szydło zapowiedziała, że w Senacie pojawi poprawka do budżetu, autorstwa PiS - przeznaczająca 20 mln zł na WSKSiM. - Taka poprawka ma się pojawić. Jeśli będzie przygotowana zgodnie z zasadami finansów i prawem, nie widzę powodów, dlaczego nie miałaby być przyjęta - podkreśliła.

Kukiz: Zapłaćcie, tylko nie z mojej kasy

- 20 mln zł za to, co ojciec Tadeusz (Rydzyk) dla was zrobił (...). Zapłaćcie, tylko nie z mojej kasy - kpił w Radiu ZET Paweł Kukiz, zwracając się do Jacka Sasina z Prawa i Sprawiedliwości. Ocenił, że PiS mogłoby sięgnąć po 20 mln zł ze swoich subwencji partyjnych. W programie "7 Dzień Tygodnia" opozycja zgodnie krytykowała PiS za plany wsparcia uczelni ojca Rydzyka.

I tak Marek Sawicki (PSL) zauważył, że zgodnie z prawem "na wydatki niematerialne szkół niepublicznych nie można przekazać pieniędzy budżetowych". - Jestem przekonany, że PiS sobie z tym poradzi - zaznaczył.

Andrzej Halicki (PO) skrytykował budżet na 2016 r., którego struktura - jak podkreślił - jest zła, "obcina" pieniądze m.in. Rzecznikowi Praw Obywatelskich czy funduszowi, który służy poprawianiu sytuacji na terenach, gdzie doszło do powodzi czy huraganów.

Wtórowała mu Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna). - Niepokoi fakt, że zabrano pieniądze Rzecznikowi Praw Obywatelskich" - mówiła. Podkreśliła, że 20 mln zł to podziękowanie za działalność w kampanii wyborczej "mediom ojca dyrektora Radia Maryja".

Sprawy nie chciał komentować rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, Marek Magierowski. - Kancelaria Prezydenta nie będzie komentować poszczególnych poprawek do ustawy budżetowej. Tym bardziej, że ta poprawka - zdaje się - pojawia się i znika, więc trudno komentować coś, co de facto się jeszcze nie zdarzyło - zaznaczył. Z przytoczonych wcześniej słów Sasina i Szydło wynika jednak, że nie długo "de facto" może się to zdarzyć.

Sasin: Uczelnia o. Rydzyka ma wysoki poziom nauczania

Zdaniem Sasina toruńska uczelnia prezentuje bardzo wysoki poziom nauczania, polityk PiS mówił m.in., że "polska komisja akredytacyjna wyróżniła szczególnie kierunek dziennikarski na tej uczelni". Stwierdził też, że według niego nie ma nic złego w tym, że państwo wspiera instytucje i działania, które dobrze służą interesowi publicznemu.

- Ta uczelnia dobrze interesowi publicznemu służy, szkoli bardzo dobrych dziennikarzy. Uważam, że rzeczywiście zasługuje na wsparcie z budżetu państwa, tak jak zasługują różne inne przedsięwzięcia, które z budżetu są współfinansowane - powiedział.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (558)
PiS: "Będzie mechanizm" wsparcia uczelni o. Rydzyka. Kukiz: "Zapłaćcie, ale nie z mojej kasy"
Zaloguj się
 • jr43

  0

  Ja nie miałbym nic przeciwko milionom dla Rydzyka. Ale niech PiiS reguluje swoje partyjne zobowiązania ze swoich, PiSowskich pieniędzy a nie z pieniędzy państwowych. To byłoby malwersacją.

 • senior2244

  Oceniono 1 raz 1

  A złodziej w swoim żywiole.Obojętne czy ukradnie czy mu dadzą, zawsze dużo kasy i wesołe życie. I śmieje się z tych durni co mu d..ę liżą.

 • michalstr3

  Oceniono 1 raz 1

  Jakim cudem RZĄD POLSKI, debatuje nad wydaniem publicznych pieniędzy na jakąś prywatę?????? To nie jest sprawa, która powinna być rozpatrywana na tym szczeblu...... No ale cóż nie ma co czekać aż Tadzik wyzwie Becię od czarownic i się wtedy narobi.. elektorat wyborczy trzeba szanować....

 • candid13

  0

  trzeba wkoncu zaplacic trollom agenta ruskiego z Torunia, wspopracowali tez ze szkola trolli putinowskich z Petersburga.

 • candid13

  Oceniono 1 raz 1

  * Wyostrzyli apetyt, będą ostrzy jak brzytwa,
  pod wodzą ojca grzyba na Kraj nadciąga sitwa.
  Stare podziały łupów, wyblakły tatuaże,
  padły bastiony hossy i wszędzie wojska wraże.
  Zawodzą zakonni, zarżnięta stoczni rybitwa,
  o nasze pieniądze szykuje się walna bitwa.

  Rozdzwoniły się dzwony, odezwy do narodu,
  podają numery kont publikatory smrodu.
  Alleluja do przodu, więc sypią z moherów szańce,
  sieje, sieje kasa, grzeją modlitwą różańce.
  Sitwa podlicza straty, ściąga zobowiązania,
  szuka eSBe papiery, co ma do pokazania.

  Tak ciągle powraca czarna, albo czerwona,
  czwarta katolicka, komuną podbarwiona.
  Targani Bogiem, Niepokalaną Maryją
  chętni pokraść państwową, czyli niczyją,
  powiemy basta, jesteśmy wolni w Europie,
  teraz my, a kartofle nakopie, dokopie!

 • jr43

  0

  Za kościelne usługi trzeba drogo płacić.

 • arab-z-bajki

  0

  O i takie teksty GW bardzo lubi !

 • jaga500

  0

  A na "Paradę golizny" pieniądze się znajdą? Oczywiście dać uczelni!

 • jachol23

  0

  Ojdyr wyłudza kasę od biednych rencistów i emerytów i nie ma żadnych wyrzutów sumienia z okradania biedoty, więc nie widzę powodu dla którego miałby nie sięgnąć po forsę z budżetu, a są to pieniądze z naszych podatków, a nie z kaczego kupra. Nikt w całej kampanii wyborczej z pisuarów nie wspomniał ani słowem, że będzie zasilał naszą wspólną kasą tego spaślaka i oszusta toruńskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje