PiS: "Będzie mechanizm" wsparcia uczelni o. Rydzyka. Kukiz: "Zapłaćcie, ale nie z mojej kasy"

31.01.2016 13:41

SŁAWOMIR KAMIŃSKI

1. Prywatna uczelnia ojca Rydzyka dostanie jednak pieniądze z budżetu?
2. - Będzie mechanizm, który pozwoli na wsparcie - mówił Jacek Sasin
3. - Będzie poprawka w Senacie - zapowiadała Beata Szydło.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Będzie wskazany mechanizm, który zgodnie z prawem, pozwoli na wsparcie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - powiedział w Radiu ZET Jacek Sasin.

Ze słów posła PiS wynika, że PiS jest naprawdę zdeterminowany, by dać państwowe pieniądze prywatnej uczelni toruńskiego redemptorysty. - Myślę, że będzie (...) mechanizm wskazany, który zgodnie z prawem pozwoli na to wsparcie - zaznaczył. Jak mówił Sasin, jest przeciwny "takiemu postrzeganiu konstruowania budżetu, że (...) jak cokolwiek się tam wpisuje, to (...) (oznacza to, że) rząd za coś płaci, (...) odwdzięcza się" - stwierdził.

Przypomnijmy: PiS zgłosił poprawkę do budżetu przesuwającą 20 mln zł z wydatków na kulturę, w tym teatry, na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jednak potem poprawka została wycofana i w nocy z piątku na sobotę, uchwalił budżet na 2016 r. z maksymalnym deficytem w wysokości 54,7 mld zł.

Ale już w piątek premier Beata Szydło zapowiedziała, że w Senacie pojawi poprawka do budżetu, autorstwa PiS - przeznaczająca 20 mln zł na WSKSiM. - Taka poprawka ma się pojawić. Jeśli będzie przygotowana zgodnie z zasadami finansów i prawem, nie widzę powodów, dlaczego nie miałaby być przyjęta - podkreśliła.

Kukiz: Zapłaćcie, tylko nie z mojej kasy

- 20 mln zł za to, co ojciec Tadeusz (Rydzyk) dla was zrobił (...). Zapłaćcie, tylko nie z mojej kasy - kpił w Radiu ZET Paweł Kukiz, zwracając się do Jacka Sasina z Prawa i Sprawiedliwości. Ocenił, że PiS mogłoby sięgnąć po 20 mln zł ze swoich subwencji partyjnych. W programie "7 Dzień Tygodnia" opozycja zgodnie krytykowała PiS za plany wsparcia uczelni ojca Rydzyka.

I tak Marek Sawicki (PSL) zauważył, że zgodnie z prawem "na wydatki niematerialne szkół niepublicznych nie można przekazać pieniędzy budżetowych". - Jestem przekonany, że PiS sobie z tym poradzi - zaznaczył.

Andrzej Halicki (PO) skrytykował budżet na 2016 r., którego struktura - jak podkreślił - jest zła, "obcina" pieniądze m.in. Rzecznikowi Praw Obywatelskich czy funduszowi, który służy poprawianiu sytuacji na terenach, gdzie doszło do powodzi czy huraganów.

Wtórowała mu Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna). - Niepokoi fakt, że zabrano pieniądze Rzecznikowi Praw Obywatelskich" - mówiła. Podkreśliła, że 20 mln zł to podziękowanie za działalność w kampanii wyborczej "mediom ojca dyrektora Radia Maryja".

Sprawy nie chciał komentować rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, Marek Magierowski. - Kancelaria Prezydenta nie będzie komentować poszczególnych poprawek do ustawy budżetowej. Tym bardziej, że ta poprawka - zdaje się - pojawia się i znika, więc trudno komentować coś, co de facto się jeszcze nie zdarzyło - zaznaczył. Z przytoczonych wcześniej słów Sasina i Szydło wynika jednak, że nie długo "de facto" może się to zdarzyć.

Sasin: Uczelnia o. Rydzyka ma wysoki poziom nauczania

Zdaniem Sasina toruńska uczelnia prezentuje bardzo wysoki poziom nauczania, polityk PiS mówił m.in., że "polska komisja akredytacyjna wyróżniła szczególnie kierunek dziennikarski na tej uczelni". Stwierdził też, że według niego nie ma nic złego w tym, że państwo wspiera instytucje i działania, które dobrze służą interesowi publicznemu.

- Ta uczelnia dobrze interesowi publicznemu służy, szkoli bardzo dobrych dziennikarzy. Uważam, że rzeczywiście zasługuje na wsparcie z budżetu państwa, tak jak zasługują różne inne przedsięwzięcia, które z budżetu są współfinansowane - powiedział.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (558)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 132 razy 120

  "- Będzie wskazany mechanizm, który zgodnie z prawem, pozwoli na wsparcie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - powiedział w Radiu ZET Jacek Sasin."
  ================================================================
  Czytaj: zostanie stworzone "prawo", które komu trzeba da co trzeba.

 • euro67

  Oceniono 294 razy 118

  Nie tylko wasze, ale tez moje padatki i podatki milionow moherowych babc, ktore maja gdzies stadiony etc. a chcialyby wspierac Wyzsza szoke w Toruniu!

 • obywatelkamania

  Oceniono 86 razy 78

  Najsmutniejsze jest ta bezbrzeżna pogarda dla całego społeczeństwa. Zrobimy to chcemy i nic wam do tego? A właśnie, że do wydawania naszych pieniędzy coś jednak mamy. I nie chcemy płacić sprytnemu oszustowi za te wszystkie brednie, które wygaduje o swoim kraju i jego obywatelach, którzy mają inne poglądy na rzeczywistość. nie chcemy płacić za popieranie kilku wątpliwej jakości posłów.

 • koru-pcja

  Oceniono 58 razy 56

  Są w kraju wyżej notowane uczelnie niepubliczne (pod względem naukowym!!!), nawet uwzględniane są w rankingach zagranicznych, np. Koźmiński, czy SWPS i jeszcze można wymieniać inne. Ciekawe czy one też mogą dostać takie dofinansowanie?

 • fakiba

  Oceniono 196 razy 48

  Pisiory zaciągnęły dług u muchomora , a teraz wszyscy mają go spłacać , a wała

 • wiecej.niz.jedno.zwierze

  Oceniono 92 razy 46

  Legalna państwowa kasa dla prywatnego biznesu Ojca Tadeusza? Podaję przepis.

  Składniki:
  - białe rękawiczki,
  - usłużny minister (do kupienia w każdym sklepie z usłużnymi ministrami)
  - publiczna kasa,
  - skrupuły (uwaga: towar trudno dostępny w polityce)
  - błoto do obrzucania protestujących

  Zakładamy białe rękawiczki. Bierzemy cały posiadany zapas skrupułów i wyrzucamy precz. Bierzemy ok. 40 mln zł z publicznych pieniędzy oraz 1 usłużnego ministra i ogłaszamy konkurs na projekty pod hasłem "Edukacja patriotyczna". Żeby wyeliminować niepożądany plankton zainteresowanych konkursem, ustawiamy minimalną wartość projektu na ok. 5 mln zł (przyprawiamy do smaku pitoleniem o konieczności uzyskania odpowiedniego efektu skali, dzięki temu nasz konkurs będzie odpowiednio wyrośnięty i bez zakalca). Tak przyrządzony konkurs Ojciec Tadeusz od Maybacha wypełnia farszem projektowym o wartości 20 mln zł. Oczywiście, jest to doskonale przygotowany farsz, idealnie spełniający oczekiwania ekspertów, których wskaże usłużny minister. Resztę kasy dajemy na farsz przygotowany przez ONR, Frondę czy inne Towarzystwo Przyjaciół SKOKu, albo nawet i tych wrednych liberałów, żeby nie marudzili, że konkurs był przypalony.

  Zdejmujemy białe rękawiczki.
  Bierzemy odzyskane obiektywne media i ewentualnych protestujących obrzucamy błotem. Świetnie nadają się odmiany: "komuch", "targowica", "resortowiec", "ubek" (może też być "syn/wnuk ubeka"), "oderwany od koryta".

  Smacznego!

 • ksiadz_ale_pedofil

  Oceniono 60 razy 38

  sasin (odpowiedzialny w kancelarii Prezydenta a przygotowanie wizyty w Smoleńsku) obiecał, że pis stworzy mechanizm wyprowadzania pieniędzy z budżetu państwa ...
  wyborne!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje