Tysiące Francuzów protestowały przeciwko stanowi wyjątkowemu

30.01.2016 22:40
Sobotni protest przeciwko stanowi wyjątkowemu

Sobotni protest przeciwko stanowi wyjątkowemu (CHRISTOPHE ENA/AP)

1. Demonstracje przeciw stanowi wyjątkowemu we Francji
2. Do protestów wezwali obrońcy praw człowieka i związki zawodowe
3. Stan wyjątkowy obowiązuje po zamachach w Paryżu

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W paryskim proteście wzięło w niej udział 20 000 osób według organizatorów, a 5 000 według policji. Demonstrowano też w innych miastach.

Uczestnicy domagali się niezwłocznego zniesienia stanu wyjątkowego, który władze chcą przedłużyć do końca maja.

Związane z nimi ograniczenia swobód obywatelskich "zostały wprowadzone w imię hipotetycznego bezpieczeństwa" - podkreślali mówcy zabierający głos.

"Stan wyjątkowy? Jak długo? Do końca istnienia Państwa Islamskiego?" - cytuje agencja AFP wypowiedzi uczestników sobotnich demonstracji.

Kontrowersje budzi projekt dot. obywatelstwa

Inni wypowiadali się przeciwko rządowej propozycji cofania francuskiego obywatelstwa osobom skazanym za terroryzm, która jest wpisana w budzący kontrowersje projekt reformy konstytucyjnej, podobnie jak stan wyjątkowy. Według jednej z demonstrantek propozycja może dotyczyć tylko osób z podwójnym obywatelstwem, jest to więc "rasistowski pomysł sugerujący, że niektórzy Francuzi są bardziej Francuzami niż inni".

W proteście przeciwko projektowi cofania francuskiego obywatelstwa osobom z podwójnym obywatelstwem skazanym za terroryzm, popieranemu przez prezydenta Francois Hollande'a i premiera Manuela Vallsa, podała się w środę do dymisji minister sprawiedliwości Christiane Taubira.

Sondaż: większość za stanem wyjątkowym

Według sondażu ośrodka Ifop, którego wyniki opublikowały w sobotę portale internetowe, 4 na 5 Francuzów opowiada się za utrzymaniem stanu wyjątkowego w kraju.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (179)
Zaloguj się
 • panzerfaust39

  Oceniono 100 razy 74

  -Tato oni mają pistolety i nas zastrzelą
  -A my mamy kwiaty i dlatego wygramy

  Już czas aby lewacko/liberalni szaleń przestali bredzić że z terrorem można walczyć balonikami kwiatami i strzelającymi korkami od szampana To liberałowie i lewactwo sprowadzili kolorową zarazę i muszą ponieść konsekwencje swoich przestępczych działań

 • smiki48

  Oceniono 103 razy 67

  najpierw lewacy posprowadzali do Europy muzułmanów, to teraz protestują przeciwko działaniom rządowym zmierzającym do ograniczenia działań islamistów.
  Francuzi powinni pozbawiać swojego obywatelstwa nie tylko tych z podwójnym obywatelstwem ale każdego muzułmanina, któremu obce są zasady współżycia obowiązujące w Europie.
  W Szwecji grupa ludzi rozdawała ulotki protestując przeciwko masowej imiogracji, to już miejscowa policja dokonała zatrzymań a GW wprowadziła cenzurę. Jak natomiast w muzułmańskich szkołach w Szwecji i w meczetach rozpowszechniane są poglądy o konieczności wprowadzenia islamu, to władze siedzą cicho. Tchórzostwo i hipokryzja nie mają granic.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 66 razy 60

  Jak skomentować "rasistowski pomysł sugerujący, że niektórzy Francuzi są bardziej Francuzami niż inni"
  Jak postawić znak równości między Francuzem z Francji i Afgańczykiem który ma w kieszeni francuski paszport?
  Na coś takiego może wpaść jedynie totalny jełop, w tym przypadku lewicowy

 • Michal Xinski

  Oceniono 68 razy 60

  Nie czytają Gazety Wyborczej. U nas dwóch radzieckich generałów: Kiszczak i Jaruzelski, którzy wzięli za mordę cały naród, uznanych zostało za "człowieków honoru". Mało tego, państwa Europy Zachodniej, w których marksistowskie bojówki mordowały przedsiębiorców, w których muzułmanie mordują postchrześcijan, nazistowskie bojówki podpalają ośrodki dla uchodźców, gwałci się kobiety na ulicach w ramach obchodów Sylwestra, przedstawiane są przez GW jako wzory praworządności i demokracji.

  Oj zdecydowanie powinni czytać Gazetę Wyborczą, wtedy zrozumieją w jakim "mylnym błędzie" się znajdują.

 • tad_51

  Oceniono 77 razy 59

  "zostały wprowadzone w imię hipotetycznego bezpieczeństwa". Idę o zakład, że za chwilę będą skamleć za tym hipotetycznym bezpieczeństwem, a to z tej przyczyny, że wielu już tam główkuje jak tu coś niehipotecznie wysadzić lub gdzieś za cyngiel pociągnąć. Dalsze zamykanie granic, a w szczególności próby odsyłania imigrantów do krajów pochodzenia spowoduje dalszy wzrost napięcia.

 • right33

  Oceniono 62 razy 58

  Co jest? W GW anty imigracyjny artykuł. Cuda się zdarzają

 • smurfmadrala

  Oceniono 62 razy 58

  Francja nie istnieje,
  duma Europy kona zabijana przez raka marksizmu,
  dziś to kundel rasy multi-kulti z przewagą cech "pokoju" bardzo krwawego.
  Marksizm i multi-kulti daje przerzuty do innych krajów Europy.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 68 razy 58

  Ta cała lewacka banda powinna zostać aresztowana za współpracę z islamskimi terrorystami i uznana za współodpowiedzialnych w przygotowaniu i przeprowadzaniu zamachów terrorystycznych

 • panzerfaust39

  Oceniono 78 razy 58

  Na szczęście stan wyjątkowy odcedził szumowiny i jeszcze odcedzi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje