Macierewicz: MON musi finansować organizacje proobronne

30.01.2016 21:15
Antoni Macierewicz podczas mszy za ofiary katastrofy smoleńskiej

Antoni Macierewicz podczas mszy za ofiary katastrofy smoleńskiej (PRZEMEK WIERZCHOWSKI)

1. Szef MON: resort obrony musi wspierać organizacje proobronne finansowo
2. A. Macierewicz w sobotę był na szkoleniu tych organizacji w Wesołej

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Chcę podkreślić coś, o czym członkowie wszystkich organizacji proobronnych przez cały czas mówią. Mówią o tym, z dumą, ale nie wiem, czy to jest powód do dumy dla ubiegłych władz państwowych. Oni mówią: wszystko to robimy za własne pieniądze - stwierdził Macierewicz.

Jego zdaniem "ministerstwo obrony musi przejąć na siebie wysiłek finansowy, tak żeby był rzeczywisty skutek w postaci wzmocnienia naszej armii o obronę terytorialną kraju".

Jak powiedział, ćwiczenia członków związków strzeleckich i innych stowarzyszeń obronnych oraz uczniów klas mundurowych pokazały, jak mogą one współdziałać z zawodowym wojskiem.

- To daje nam pokaz rzeczywistego systemu, pozwalającego liczyć na to, że plan budowy już w tym roku Obrony Terytorialnej Kraju zostanie zrealizowany - podsumował sobotni pokaz.

"Duch żołnierski" w społeczeństwie

Według tej koncepcji OTK ma się stać piątym rodzajem sił zbrojnych. Do końca roku mają zacząć działać trzy brygady OTK.

- Mamy do czynienia z organizacją, która realizuje pełną gamę ćwiczeń, zarówno związanych z budową czy odbudową ducha obronnego, ducha żołnierskiego w społeczeństwie, w narodzie, jak i działaniami, które zmierzać będą do budowy Obrony Terytorialnej Kraju jako integralnej części armii, bo to jest ostatecznym celem naszych działań- mówił minister.

Cywile powoływani na szkolenia

Zgodnie z przygotowywaną w MON koncepcją obrony terytorialnej ochotnicy do tej formacji byliby cywilami, powoływanymi na szkolenia przez dwa dni w miesiącu. Raz w roku odbywałyby się dłuższe ćwiczenia poligonowe batalionu lub mniejszego pododdziału.

OTK miałaby być przeznaczona do ochrony obiektów infrastruktury krytycznej, zwalczanie dywersantów przeciwnika w razie wojny i działania na jego tyłach w razie zajęcia terytorium przez wroga.

Na jeden powiat miałaby przypadać jedna kompania (ok. stu ludzi).

Wzór z USA

Autorzy koncepcji widzą OTK jako lekką piechotę, uzbrojoną w karabiny maszynowe, moździerze, granatniki i broń przeciwpancerną, wspieraną przez jednostki zaopatrzenia, łączności, zabezpieczenia technicznego i medycznego. W czasie wojny miałoby to być ok. 46 tys. żołnierzy.

Autorzy przewidują w dalszej kolejności powołanie drugiego komponentu OTK - mobilnych, zdolnych do przerzutu sił, wzorowanych na amerykańskiej Gwardii Narodowej.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!-

Zobacz także
Komentarze (120)
Zaloguj się
 • panzerfaust39

  Oceniono 51 razy 29

  Brawo Antek brawo ! Po wściekłym ujadaniu zaprzaństwa już widać kto będzie witał obce czołgi kwiatami

 • panzerfaust39

  Oceniono 64 razy 26

  Narkomani tęczowi feministki i PaliKODziarze Polski nie obronią Na unijne pięknoduchy też nie można liczyć bo oni nie są wstanie obronić nawet własnych granic przed nieuzbrojonymi uchodźcami ba oni nawet nie potrafią bronić własnych kobiet przed bandami imigrantów a co dopiero kraju przed uzbrojoną wrogą armią

 • 1group

  Oceniono 36 razy 26

  SA sobie pisiory tworzą?

 • boguslawbch6808

  Oceniono 92 razy 22

  Wczoraj Petru pytał Waszczykowskiego co Polska zrobi jak w Estonii pojawią się "zielone ludziki". Dzisiaj dostał odpowiedź co się stanie gdy pojawią się w Polsce.

 • rekontra333

  Oceniono 81 razy 21

  Raz.

  Nic MON nie musi ludziki z GW. Obecny MON chce inwestowac w obrone Kraju. W przeciwienstwie do ideologow czerskich.

  Dwa. Znalezione w sieci:

  "Moj dziadek przezyl 1000 letnia Rzesze, moj dziadek przezyl tez 1000 letni Zwiazek Sowiecki. Jak umieral w 2009 roku mowil nam, rodzinie. Nie wierzcie ze Unia Europejska przetrwa wiecej niz 30 lat. Chociaz mowia, ze to projekt na 5000 tysiecy lat... A on powtarzal ciagle... Nigdy nie wierzcie lewakom w zadne slowo. W zadne. Buduja tylko zamki na piasku a cierpia miliony."

 • endriuuu2

  Oceniono 126 razy 20

  Błagam Polaków o czytanie czegoś więcej niż wyborczej czy onetu i wp.pl. Panie Michnik, żaden z Pana Polak.
  A odpowiadając lemingom mającym pretensje o 20 mln dla Rydzyka: Dla porno aktorów czy dla zdrajcy Michnika 20mln to zdecydowanie za mało. Wam złodzieje 100 mln za mało.
  P.S. Dlaczego Wałęsa, Tusk, Mazowiecki czy Pawlak z potem na czole szukali większości by obalić rząd Olszewskiego pewnej czerwcowej nocy 1992 roku? Dziwne, że nazajutrz chcieli przeprowadzić lustrację, która zdrajcom była nie na rękę.

 • obywatel_nienumerowanej_rp

  Oceniono 28 razy 18

  Najpierw organizacje proobronne, a potem piSSlerjugend...
  Naprawdę... nie ma jednego normalnego na miejscu, któremu się palec na spuście omsknie?
  Wszystko tylko o kasę się rozgrywa?

 • zyks

  Oceniono 55 razy 15

  Chcą prywatnego PiS-wojską. Macierewicz uważa, że bejsbole i maczety w łapach poświęconych na Ciemnej Górze PiS-kiboli to mało. Chce dać im broń.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje