Macierewicz: MON musi finansować organizacje proobronne

30.01.2016 21:15
Antoni Macierewicz podczas mszy za ofiary katastrofy smoleńskiej

Antoni Macierewicz podczas mszy za ofiary katastrofy smoleńskiej (PRZEMEK WIERZCHOWSKI)

1. Szef MON: resort obrony musi wspierać organizacje proobronne finansowo
2. A. Macierewicz w sobotę był na szkoleniu tych organizacji w Wesołej

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Chcę podkreślić coś, o czym członkowie wszystkich organizacji proobronnych przez cały czas mówią. Mówią o tym, z dumą, ale nie wiem, czy to jest powód do dumy dla ubiegłych władz państwowych. Oni mówią: wszystko to robimy za własne pieniądze - stwierdził Macierewicz.

Jego zdaniem "ministerstwo obrony musi przejąć na siebie wysiłek finansowy, tak żeby był rzeczywisty skutek w postaci wzmocnienia naszej armii o obronę terytorialną kraju".

Jak powiedział, ćwiczenia członków związków strzeleckich i innych stowarzyszeń obronnych oraz uczniów klas mundurowych pokazały, jak mogą one współdziałać z zawodowym wojskiem.

- To daje nam pokaz rzeczywistego systemu, pozwalającego liczyć na to, że plan budowy już w tym roku Obrony Terytorialnej Kraju zostanie zrealizowany - podsumował sobotni pokaz.

"Duch żołnierski" w społeczeństwie

Według tej koncepcji OTK ma się stać piątym rodzajem sił zbrojnych. Do końca roku mają zacząć działać trzy brygady OTK.

- Mamy do czynienia z organizacją, która realizuje pełną gamę ćwiczeń, zarówno związanych z budową czy odbudową ducha obronnego, ducha żołnierskiego w społeczeństwie, w narodzie, jak i działaniami, które zmierzać będą do budowy Obrony Terytorialnej Kraju jako integralnej części armii, bo to jest ostatecznym celem naszych działań- mówił minister.

Cywile powoływani na szkolenia

Zgodnie z przygotowywaną w MON koncepcją obrony terytorialnej ochotnicy do tej formacji byliby cywilami, powoływanymi na szkolenia przez dwa dni w miesiącu. Raz w roku odbywałyby się dłuższe ćwiczenia poligonowe batalionu lub mniejszego pododdziału.

OTK miałaby być przeznaczona do ochrony obiektów infrastruktury krytycznej, zwalczanie dywersantów przeciwnika w razie wojny i działania na jego tyłach w razie zajęcia terytorium przez wroga.

Na jeden powiat miałaby przypadać jedna kompania (ok. stu ludzi).

Wzór z USA

Autorzy koncepcji widzą OTK jako lekką piechotę, uzbrojoną w karabiny maszynowe, moździerze, granatniki i broń przeciwpancerną, wspieraną przez jednostki zaopatrzenia, łączności, zabezpieczenia technicznego i medycznego. W czasie wojny miałoby to być ok. 46 tys. żołnierzy.

Autorzy przewidują w dalszej kolejności powołanie drugiego komponentu OTK - mobilnych, zdolnych do przerzutu sił, wzorowanych na amerykańskiej Gwardii Narodowej.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!-

Zobacz także
Komentarze (120)
Macierewicz: MON musi finansować organizacje proobronne
Zaloguj się
 • 0

  to jest fakt. ale jeśli do tej pory nie wyjaśniono przyczyn katastrofy to ja się pytam jakim prawem wypłacono Pani Kaczyńskiej oraz Panu Kaczyńskiemu odszkodowanie?Jeżeli nie znane są przyczyny oraz kto jest winien firma ubezpieczeniowa nie wypłaca odszkodowania????- Pytam jakim prawem ?????

 • kurtho

  0

  Szykuje "sily" dla odparcia wrazych atakow KOD i wszystkich nieprawomyslnie glosujacych na co innego niz przewodnia sile narodu.

 • awers777

  0

  IV wojna światowa będzie na kamienie i maczugi. maciar powinien juz przygotowywać lud radiomaryjny do tej wojny

 • brutus2016

  Oceniono 2 razy 0

  Nie mogę już słuchać tych absurdalnych pomysłów Macierewicza, Pięty i innych. Po pierwsze: z tak gigantyczną i uzbrojoną po zęby armią możemy się zmierzyć tylko w ramach struktur NATO i/lub posiadając sprawną obronę przeciwlotniczą. Najlepiej bazy USA na naszym terenie, co byłoby najlepszym straszakiem na Rosję. Jak w XXI w. można myśleć kategoriami konfederacji barskiej i powstania styczniowego, dosłownie jak w Panu Tadeuszu: "Ja z synowcem na czele i jakoś to będzie". Otóż nie będzie... Czy ci nieodpowiedzialni ludzie chcą zrobić z Polaków mięso armatnie? Są aż tak naiwni? To może od razu postawmy kosy na sztorc i ruszmy w pole. W XIX w. w starciu z Rosją, Prusami i Austrią, mimo ogromnej determinacji nie udało się ani jedno powstanie w oparciu o działania partyzanckie. To była rzeź najlepszych obywateli, "strzelanie do wroga diamentami". Po drugie: szukanie wrogów zewnętrznych i jednoczenie społeczeństwa wokół idei permanentnego zagrożenia jest starą zagrywką systemów autorytarnych i totalitarnych (patrz Orwell) i cała historia. Tworząc psychozę strachu, odwraca się uwagę społeczeństwa od sztuczek i ograniczania wolności przez władzę. Po trzecie: patrząc na działania Macierewicza, widzę kopię różnej maści freikorpsów, bojówek, żeby nie powiedzieć SA (ale powiem ;-), które były fundamentem do budowania faszyzmu w Europie. Po czwarte, co wynika z trzeciego, takim bojówkom stworzonym od zera i zawdzięczającym wszystko władzy (patrz psy wychowane przez świnie w Folwarku Zwierzęcym lub realnie SS, ZOMO itp.), można wmówić, że są zdrową, patriotyczną młodzieżą broniącą narodu, albo nawet wmawiać nie trzeba, wystarczy czasem kasa... i posłać z pałami na manifestację... i zamknąć temat pluralizmu w IV RP.

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 2 razy 0

  Maciarewicz marzy o własnych bojówkach

 • corasad

  Oceniono 4 razy 2

  "resort obrony musi wspierać organizacje proobronne finansowo" - taki przymus wewnetrzny juz da sie leczyc...wiec spokojnie.

 • turkiestan

  Oceniono 4 razy 2

  Bać się narody!!!! A tak na poważnie to wystarczą 2 drony za 20 tys zł i można bez wysiłku położyć trupem tą armię szwejków.Brawo Antoś.Zawodowi pojadą ochraniać rząd i kosztowności udające się za granicę.Jak zwykle zostanie naród z gołymi rękami.Nawet kosy już nie przekuje na sztorc-bo ich nie ma.No a kombajnem na wroga????? No chyba że do zbierania trupów szwejków Antosia.Zdemontować bęben -i jest jak znalazł porządny polski sprzęt wojskowy.

 • antylitania_chwili

  Oceniono 4 razy 2

  W normalnym państwie pomyślałbym: spoko niech próbują. Ale to jest Polska i kto mi zagwarantuje, że pislam pod przykrywką obronności swoich własnych bojówek nie szykuje? Jak tak dalej pójdzie to w Polsce wybuchnie wojna, ale najprędzej domowa.

 • annx78

  0

  ...TAK JAK SRACZKĘ

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje