"Zabijaka, palił i gwałcił", "Wątpliwej jakości chrześcijanin". Senatorowie kłócą się o władcę

30.01.2016 12:37
Senator Barbara Zdrojewska o Mieszku I

Senator Barbara Zdrojewska o Mieszku I (Fot. Kornelia Głowacka -Wolf / AG, obraz Jana Matejki)

Czy Mieszkowi, który doprowadził do chrztu Polski, należny jest hołd czy tylko cześć? Nad tą kwestią pochylili się wczoraj członkowie izby wyższej polskiego parlamentu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wczoraj w Senacie trwała dyskusja nad tym, czy Mieszko I zasługuje na hołd czy tylko na cześć. Senatorowie pracowali nad uchwałą dot. uczczenia polskiego księcia z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Okolicznościowa uchwała, która ma ustanowić rok 2016 rokiem jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski zawierała, zdaniem niektórych senatorów, kontrowersyjny zapis. "Senat oddaje hołd Mieszkowi I", mówił ów passus. Sprawozdawca Robert Gaweł (PiS) przypominał, że w poprzednich latach Senat oddawał hołd m.in. Zygmuntowi Krasińskiemu, Bolesławowi Prusowi czy gen. Stanisławowi Maczkowi.

"Wątpliwej jakości chrześcijanin"

Niektórzy parlamentarzyści apelowali, by Senat nie oddawał Mieszkowi hołdu, tylko cześć. Jak do tej pory, Senat uhonorował tym tylko jedną osobę - marsz. Józefa Piłsudskiego. Pojawiły się w żartach pytania, czy projekt zgodny jest z prawem unijnym.

- Mieszko I był raczej wątpliwej jakości chrześcijaninem - zaznaczył Jerzy Wcisła z PO. - Przyjął chrześcijaństwo bardziej z powodów politycznych niż moralnych czy etycznych - powiedział, apelując o nieoddawanie czci władcy.

- Możemy się zaledwie domyślać, jak zachowywał się Mieszko - wtórowała mu jego partyjna koleżanka Barbara Zdrojewska. Jej zdaniem, mamy w historiografii do czynienia z "mitologizacją postaci Mieszka". - Można domniemywać, że był to zabijaka i zapewne palił, gwałcił - podkreślała. - Czym innym jest wspominanie, a czym innym oddawanie czci człowiekowi, o którym niewiele wiemy - dodała senatorka.

Nieważne powody, ważny sam chrzest

Senator Gaweł podkreślał, że uczył historii w liceum przez 25 lat. - Nigdy takie wątpliwości jak dziś mnie nie spotkały - powiedział, co spotkało się ze śmiechem i oklaskami z sali. - Czy Mieszko robił złe rzeczy? - pytał. W jego przekonaniu, powinno się raczej skupić na tym, że był to pierwszy historyczny władca Polski, którego imię widnieje w źródłach, m.in. w kronikach Galla Anonima.

- To on, a nie inny władca, podjął decyzję o chrzcie - zaznaczył Gaweł. - Nie wiem, z jakich względów. Czy tak strasznie zakochał się w Dobrawie, która nie dopuszczając go do łoża, uczyła nowej wiary? - zastanawiał się. - Czy też przemyślał sprawę politycznie i przyjął chrzest wcześniej, by zabezpieczyć się przed niemiecką ekspansją? - dodał polityk.

Senator Marek Borowski (niezależny) apelował o zakończenie tematu. - Mamy ważniejsze sprawy. Przyjąć i tyle - uciął.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (370)
Zaloguj się
 • Ryszard Kubaszko

  Oceniono 234 razy 102

  Strasznie małostkowi, podli i w rezultacie po prostu śmieszni są ci senatorowie PO, którzy nie mają większych zmartwień na głowie, tylko jakby tu zaszkodzić Polsce.

 • jan.go

  Oceniono 119 razy 97

  "Mieszko I był raczej wątpliwej jakości chrześcijaninem - zaznaczył Jerzy Wcisła z PO " No i tak się kończy nauczanie zdegenerowanej polityki historycznej zamiast historii Jakby matoł uczył się tej drugiej to by wiedział że mitycznych Chrześcijan o jakich bredzi nie było (a i teraz teraz też nie jest ich za dużo ) a Mieszko był przedstawicielem swojej epoki

 • villiers

  Oceniono 111 razy 95

  Jedni debatują o długości knota w świecy , a drudzy o psotniku Mieszku
  A ja ,q...a im za to płacę.

 • villiers

  Oceniono 96 razy 86

  ( Mieszko I )"Zabijaka, palił i gwałcił", "Wątpliwej jakości chrześcijanin".
  A św. Wojtek cukierki rozdawał.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 83 razy 77

  Miszko był... bandziorem. A jego synek Bolesław Chrobry był... super bandziorem - mordował, oślepiał, gwałcił.
  Kto tego nie chce przyjąć do wiadomości, ten jest śmiesznym durniem, jakich w tym żałosnym kraju dziesiątki milionów.
  I tyle.

 • dziadekjam

  Oceniono 91 razy 73

  Najbardzie zapieprzył z tym chrztem, bo za tę wodę święconą Polacy słono zapłacili i płacą nadal.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 103 razy 73

  Kawał z Mieszka rzezimieszka
  Był, bo kiedy w domu mieszkał,
  Nieodmiennie to się wiąże
  Z tym, że wywoływał ciąże.
  Na dębowej kiedyś ławie
  Wyznał miłość swą Dobrawie
  (Że Dobrawa była Czeszka,
  Lud ją nazwał: "Czeszka Mieszka").

  Mieszko, Mieszko!
  Mój koleżko!
  Mieszko, Mieszko!
  Mój koleżko!

  T-raperzy znad Wisły

 • ferroetigni

  Oceniono 74 razy 68

  ale mają problemy

 • snajper21

  Oceniono 55 razy 41

  "Czy Mieszkowi, który doprowadził do chrztu Polski, należny jest hołd czy tylko cześć? "
  Przekląć Mieszka za niewolę i wszystkie klęski pod watykańskim butem, za wmawianie dyrdymałów o niepokalanym poczęciu i zbawieniu po śmierci.
  Polacy obudźcie się i przestańcie utrzymywać spasione, zboczone świnie w kieckach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje