33 ofiary kolejnego wypadku łodzi z migrantami na Morzu Egejskim

30.01.2016 11:42
Migranci w okolicy greckiej wyspy Lesbos

Migranci w okolicy greckiej wyspy Lesbos (MSTYSLAV CHERNOV/AP)

1. 33 osoby zginęły na Morzu Egejskim
2. Wśród ofiar jest pięcioro dzieci
3. Według agencji Anatolia uratowano 75 osób

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWcześniej straż przybrzeżna informowała, że zginęło 10 osób. Prywatna agencja Dogan donosi, że policja zatrzymała obywatela Turcji. Służby bezpieczeństwa podejrzewają, że chodzi o przemytnika, który zorganizował sobotnią przeprawę.

Migranci wypłynęli z prowincji Canakkale na północnym zachodzie Turcji i najpewniej próbowali dotrzeć na grecką wyspę Lesbos. Ich łódź przewróciła się w pobliżu tureckiego miasta Ayvacik.

Według Dogan łodzią płynęli Syryjczycy, Afgańczycy i Birmańczycy. Trwa akcja poszukiwawcza.

Kolejna tragedia

To kolejna tragedia na Morzu Egejskim w ostatnich dniach. W czwartek 24 migrantów, w tym dziesięcioro dzieci, utopiło się u wybrzeży greckiej wyspy Samos. W środę w pobliżu wyspy Kos zginęło siedem osób, w tym dwoje dzieci.

Mimo zimowych warunków pogodowych na greckie wyspy wciąż przybywają z Turcji migranci. Płyną do Grecji na prowizorycznych łodziach, by stamtąd udać się do bogatszych państw UE.

Ponad milion uchodźców i migrantów dotarło w ub.r. drogą lądową i morską do UE, a ok. 3,6 tys. zginęło lub zaginęło.

Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) już 218 osób poniosło śmierć od początku tego roku podczas niebezpiecznej morskiej przeprawy z Turcji do Grecji.

Turcja przyjęła ok. 2,5 mln uchodźców uciekających przez wojną domową w Syrii. W listopadzie ub.r. władze w Ankarze zgodziły się zwalczać gangi przemytników ludzi i powstrzymać falę migracji do Europy, a w zamian UE obiecała Turcji 3 mld euro na programy wsparcia dla uchodźców.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także

Najnowsze informacje