Syryjska opozycja weźmie udział w rokowaniach pokojowych z rządem

30.01.2016 08:19
Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura z ambasadorem Syrii przy ONZ Baszarem al Jaafari

Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura z ambasadorem Syrii przy ONZ Baszarem al Jaafari (HANDOUT/REUTERS)

1. Główne ugrupowanie opozycyjne - Wysoki Komitet Negocjacyjny - weźmie udział w rozmowach
2. Genewskie pertraktacje mają zakończyć wojnę w Syrii

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Po czterech dniach wahań główne ugrupowanie opozycyjne w Syrii - Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC) postanowił wziąć bezpośredni udział w rokowaniach z rządem.

Przedstawiciel HNC poinformował w piątek późnym wieczorem, że ugrupowanie wyśle do Szwajcarii "od 30 do 35 osób". W skład HNC, ugrupowania powstałego w grudniu ub. r. w Rijadzie, wchodzą zarówno politycy opozycyjni jak i ugrupowania zbrojne walczące z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

Rokowania w niedzielę?

Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura oświadczył, że "ma dobre podstawy" aby przypuszczać, że rokowania rozpoczną się "prawdopodobnie w niedzielę".

Wcześniej HNC odmawiał rozpoczęcia bezpośrednich rokowań z rządem dopóki nie ustaną bombardowania celów cywilnych, siły rządowe nie zniosą blokady terenów będących pod kontrolą rebeliantów a rosyjskie lotnictwo nie wstrzyma nalotów na cele opozycji. HNC chciał rozmawiać jedynie z de Misturą. Zmienił jednak zdanie - jak oświadczył Farrah el-Atassi, polityk opozycyjny bliski HNC - po otrzymaniu gwarancji ONZ i "innych stron".

Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska wyraziły w piątek wieczorem zadowolenie z decyzji HNC. Oba kraje wskazały na konieczność przestrzegania przez wszystkie strony konfliktu rezolucji nr 2254 Rady Bezpieczeństwa ONZ, która wzywa m. in. do zaprzestania bombardowań celów cywilnych i zapewnienia dostępu do rejonów walk.

Pierwsze rozmowy od 2014 roku

To pierwsza taka inicjatywa od 2014 roku, gdy załamały się poprzednie dwie rundy negocjacji. Plan specjalnego wysłannika ONZ do Syrii Staffana de Mistury przewiduje, że na początku będzie on prowadził rozmowy osobno ze stronami konfliktu, by w ten sposób przygotować grunt pod bezpośrednie negocjacje.

De Mistura spotkał się w piątek z syryjską delegacją rządową, na której czele stoi ambasador Syrii przy ONZ Baszar Dżaafari. Rzecznik ONZ powiedział, że przewidziane są też jego spotkania z innymi delegatami, w tym z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

HNC krytykowane jest za włączenie w swoje szeregi islamistycznej organizacji Dżaisz al-Islam, która kontroluje rozległe tereny wokół Damaszku, a przez rząd syryjski i jego sojuszniczkę Rosję jest uważana za ugrupowanie terrorystyczne.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w piątek, że umiarkowanej syryjskiej opozycji trudno będzie uczestniczyć w rozmowach pokojowych, dopóki rosyjskie lotnictwo atakuje w Syrii jej bojowników. Z kolei rosyjskie MSZ oświadczyło, że nie do przyjęcia jest udział w genewskich rozmowach islamistycznych ugrupowań Dżaisz al-Islam i Ahrar al-Szam.

Szacuje się, że w konflikcie zbrojnym w Syrii zginęło dotychczas ponad 250 tys. ludzi; miliony musiały opuścić swe domy, a setki tysięcy uciekły do Europy.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (16)
Syryjska opozycja weźmie udział w rokowaniach pokojowych z rządem
Zaloguj się
 • hel_w_skarpetach

  0

  Najlepszym argumentem dla tych śmierdzieli jest doskonałe rosyjskie lotnictwo bombowe. Bez tego by nie rozmawiali. Tym niemniej rozmowy z szajbusami do niczego nie doprowadzą. Szajbusy chcą tylko wprowadzenia swoich dzikich islamskich praw a nie żadnych wyborów.

 • oloros11

  Oceniono 5 razy 3

  jedyna silą która walczy w terenie to Kurdowie - oni maja najwięcej do stracenia i zyskania - ale to właśnie się nie podoba wielkim -
  opozycja syryjska - tzw umniarkowani - czy po prostu bandyci uzbrojenie i uytrzymywani przez US - dostaja dobrze lupnia i tylko szybjie zakonczenie wojny ich moze uratowac - stad w ogole negocuja
  ale nie zdąża - postępy Rosjan i Asada sa bardzo widoczne - jeszcze 3 miesiace i Syria zostanie odbita - a ciagle jeszcze nie zostala yuruchomiona jednostka irańska - tylko czekaja ? - kiedy wkrocza do Syrii?

 • e50504

  Oceniono 27 razy 21

  Wysoki Komitet Negocjacyjny, założony dziś rano żeby sprzedać tłuszczy newsa

  xD

  Leżę i kwiczę ze śmiechu, przecież to już nawet nie jest Miś, to są szczytowe lata Breżniewa. Abstrahując już zupełnie od faktu, że Trybuna Ludu nie zająknęła się o trwających od 4 dni problemach w zorganizowaniu tego szczytu, który został zerwany przez umiarkowaną opozycję (o jezu, pardon, teraz się powinno pisać o Wysokim Komitecie Negocjacyjnym) ponieważ żaliła się ona w ONZ że Assad rozbił ich praktycznie do zera :D

 • mate29

  Oceniono 5 razy 1

  Rokowania nic nie rozwiążą .To tylko ściema przygotowana przez USA dla maluczkich na tym świecie

 • kacap_z_moskvy

  Oceniono 13 razy 7

  To nie syryjska oppozycja, tylko czesc tej oppozycji. Bo wieksza czesc jest juz w Genewie. A ta, stworzona przez Arabije Saudyjska, ma zlegalizowac kilka ugrupowan terrorystycznych. Ale Rosja nie zgodzi sie na wlaczenie terrorystow do delagacji. Wiec poki jest duza iewiadomo co do skladu. Czyli twierdzenie ze juz wszystko ustalone jest dalekie od rzeczywistosci.

  Aha, i Kurdowie beda na sali rozmow!

 • marszalek1980

  Oceniono 13 razy 7

  czytaj - islamiści popierani przez USA wezmę udział w rozmowach z legalnymi władzami.

 • cmochall

  Oceniono 18 razy 12

  opozycja wspierana przez amerykanow to zadna opozycja to ekstermisci majacy za zadanie destabilizace calego regionu.

 • rabieg

  Oceniono 24 razy 12

  Syryjska opozycja? To przecież wynajęci bandyci amerykańscy.

 • swinton

  Oceniono 25 razy 19

  Ciekawy powód wykluczenia z rozmów Kurdów - bo walczą z ISIS a nie z wojskami syryjskimi.
  To że wojsk syryjskich na obszarach kurdyjskich nie ma jest nie ważne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje