Prezydent Brazylii ogłasza ogólnokrajową kampanię przeciwko wirusowi Zika. "Wygramy tę wojnę"

30.01.2016 07:43
Prezydent Brazylii Dilma Rousseff

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff (STRINGER/REUTERS)

1. Dilma Rousseff ogłosiła ogólnokrajową kampanię przeciw wirusowi Zika
2. Wirus, z którym walczy kraj, powoduje m.in. nieodwracalne deformacje płodu
3. O walce z wirusem Rousseff rozmawiała z Barackiem Obamą

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Rousseff poinformowała, że pierwszy etap kampanii przewiduje likwidację rejonów wylęgania się moskitów z rodziny Aedes aegypti. Kampanią, w której uczestniczy wojsko, objęte zostały wszystkie federalne placówki oświatowe, ośrodki zdrowia i inne instytucje państwowe.

Prezydent wezwała cały naród do włączenia się do kampanii, m. in. poprzez likwidowanie zbiorników stojącej wody oraz oddawanie do utylizacji resztek żywności.

- Rząd, kościoły, drużyny piłkarskie, związki zawodowe - wszyscy muszą przyczynić się do eliminowania miejsc lęgowych. Wygramy tę wojnę - powiedziała Rousseff.

Rousseff rozmawiała w piątek o walce z wirusem z prezydentem USA Barackiem Obamą. Uzgodniono ścisłą współpracę w badaniach nad wirusem i opracowaniem skutecznej szczepionki. W USA zanotowano już szereg przypadków zakażenia wirusem Zika.

Przenoszony przez moskity wirus wywołuje szereg groźnych chorób. Jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży; ma powodować m.in. małogłowie u płodu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (14)
Prezydent Brazylii ogłasza ogólnokrajową kampanię przeciwko wirusowi Zika. "Wygramy tę wojnę"
Zaloguj się
 • drzejms-buond

  0

  ciekawy zbieg okoliczności. W ub. roku notuje się wzrost zachorowań na nikomu nieznaną Zikę
  DWA LATA PO TYM jak pojawiają się "fantastyczni naukowcy" z Oxitec'u wypuszczający w środowisko zmutowane komary (GMO) wyprodukowane do walki z dengą...

 • kamil-t

  0

  Z całym szacunkiem: oto, co mówią na temat tego wirusa specjaliści:
  1) Wirus zika jest znany od bardzo dawna 2) 80% zarażonych nie wykazuje żadnych objawów, u 20% występuje np. wysypka czy bóle stawów 3) nie wiadomo, czy wirus powoduje groźne choroby, np. małogłowie u płodu - badania nad tym dopiero się rozpoczęły.

 • cucurucu

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wygracie. W Singapurze walcza z komarami przenoszacymi denge od lat i nadal komary gora...bzz bzz bzz

 • muminos1975

  Oceniono 1 raz 1

  takie cos w 21 wieku ? bez jaj , to celowe działanie jakis koncernów

 • 2-julita

  Oceniono 10 razy 4

  a kto wypuścił tego wirusa z laboratorium ?????????????????????
  z niczego się nie wziął , a teraz będą testować gdzieś na ludziach lek bo koncerny farmaceutyczne chcą zarobić
  wirus HIV też został wypuszczony w latach 80 z laboratorium ( miał niszczyć narkomanów i afrykańską nędze- naturalnym rezerwuarem czyli nosicielem tego wirusa były małpy z którymi od lat ludzie mieli kontakt i nie chorowali)
  nasze komary na pewno go nie przeniosą
  ciekawe jakie choroby wloką uchodźcy nikt ich przecież nie bada

 • badziewiak66

  Oceniono 11 razy 7

  Znaleźli sposób na populację zbrodniarze. Pod koniec 1942 roku wszystko było przygotowane do zakończenia II wojny światowej. Niemcy chciały się wycofać z wojny, przygotowano operację obalenia Hitlera i NSDAP. Polska wróciłaby do granic z 1939 roku, komunizm nie rozlałby się po Europie Środkowo-Wschodniej, narody Europy Środkowo- Wschodniej nie zostałby ujarzmione, poddane wieloletniej tyranii. W Casablance , 13 stycznia 1943 roku, Churchill i Roosvelt wykonali rozkaz finansjery i przekazali światu że bankierzy i finansiści i powiązana z nimi elita, nie życzą sobie zakończenia wojny. Zdecydowali , że ma ona trwać jeszcze dwa lata. Przez te dwa lata wymordowano miliony ludzi, zniszczono Polskę doszczętnie. To oni są odpowiedzialni za Holocaust, za ludobójstwo , za śmierć 200 000 Warszawiaków, za zakatowanych w obozach zagłady, więzieniach. Za rozstrzelanych, torturowanych i gwałconych. Przez te dwa lata Niemcy ograbiły podbite narody. Wszystko to było finansowane z pieniędzy pochodzących z USA , które przechodziły do Niemiec przez BIS - bank w Bazylei. To nie Hitler i Stalin są odpowiedzialni za ludobójstwo, byli jedynie narzędziami tej zbrodni, lecz ci którzy stworzyli im warunki do zbiorowego mordu, ci którzy ich wynieśli do władzy i zaopatrzyli w pieniądze i broń. Finansjera z Nowego Jorku była tak chciwa że finansowała Niemcy nawet po wypowiedzeniu im wojny przez USA. Zabijano żołnierzy amerykańskich za pieniądze z amerykanskie Wall Street. W 1930 roku USA miały dług 30 milionów dolarów. W 1946 aż 269 milionów dolarów. Po to była im ta wojna potrzeba, żeby wycisnąć z podatników amerykańskich tak astronomiczne pieniądze. Roosvelt, ich prezydent, pożyczał od ich prywatnego banku centralnego pieniądze na wojnę pod zastaw wpływów z podatków obywateli.
  Tak działają od połowy XVIII wieku, tak stworzyli najpierw wieczysty dlug Anglii. Po każdej następnej wojnie rosły im słupki na kontach kosztem milionów ludzi. To są najwięksi zbrodniarze w historii ludzkości. Od dawna planują rzeź, chcą zmniejszyć drastycznie populację, gdyż obecna groźna jest dla ich systemu długu. Boją się że system się zawali i że stracą władzę nad światem.
  W ich laboratoriach naukowcy wyhodowali wirusy, by uczynić człowieka bezpłodnym, by powstrzymać prokreację. Zadziwiający zbieg okoliczności. Wirus ZIKA powstrzymuje prokreację. Jak sądzę w okresie letnim zawita do Europy i Azji gdzie trwa teraz zima.

 • derp970

  Oceniono 2 razy -2

  Polecam. Dowiecie się szybko czym ta "zika" jest.
  omon.pl/wiadomosci/714-bzik-zika-oszustwo-i-tajne-operacje

 • palo_ma1

  Oceniono 4 razy 2

  Komary trzeba zwalczać, ale z drugiej strony - alarm dla Heiko Blehera i innych jemu podobnych - to co w tych zbiornikach pływa (nie tylko larwy komarów) - ma przegwizdane.

 • kornblum

  Oceniono 8 razy 4

  Strach, że kibice nie przyjadą na OLIMPIADĘ spowodował, że wreszcie brazylijskie buractwo wzięło się do roboty.
  Pytanie: DLACZEGO DOPIERO TERAZ?
  O tym problemie było wiadomo od kilkunastu lat - I CO - NIC!!!
  Komary zwalczyć się nie da - najwyżej można trochę ograniczyć populację - a i tak szybko się odrodzi i uodporni na środki zwalczające ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje