W środku nocy Sejm uchwalił budżet. Tracą RPO, NIK, GIODO...

30.01.2016 07:39
Posłowie podczas trzeciego czytania Ustawy Budżetowej na rok 2016

Posłowie podczas trzeciego czytania Ustawy Budżetowej na rok 2016 (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

1. Sejm ok. 1.40 w nocy uchwalił budżet
2. Maksymalny deficyt wynosi 54,7 mld zł, przewidywany wzrost PKB to 3,8 proc.
3. W nocy powołano też nowych członków RPP

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Sejm, w nocy z piątku na sobotę, uchwalił budżet na 2016 r. z maksymalnym deficytem w wysokości 54,7 mld zł. Wg budżetu wzrost PKB ma wynieść 3,8 proc., średnioroczna inflacja - 1,7 proc., a deficyt sektora finansów publicznych - 2,8 proc. PKB.

Podczas głosowań nad poprawkami do ustawy, które miały miejsce w nocy z czwartku na piątek oraz w nocy z piątku na sobotę, Sejm zajął się ponad 300 wnioskami. Przyjęto ponad 20 poprawek - wszystkie zgłoszone przez PiS. Zakładały one m.in. zmniejszenie o prawie 10 mln zł budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich.

RPO straci prawie 10 mln zł

Wśród uchwalonych poprawek znalazł się wniosek w sprawie utworzenia nowej rezerwy celowej związane z organizacją Światowych Dni Młodzieży z kwotą 15 mln zł. Pieniądze te mają pochodzić ze zmniejszenia wydatków na NIK (o ok. 6,5 mln zł), RPO (o ok. 4,6 mln zł) i Krajowe Biuro Wyborcze (o ponad 3,8 mln zł). W sumie w wyniku wszystkich przyjętych poprawek PiS Rzecznik stracił prawie 10 mln zł.

Sejm uchwalił też zmianę, która przewiduje zmniejszenie o blisko 39 mln zł wydatków m.in. Kancelarii Senatu, Sądu Najwyższego, NSA, NIK, KRRiT, GIODO, PIP, IPN, RPD, KRS. Zaoszczędzone pieniądze mają trafić na wydatki bieżące z rezerwy ogólnej budżetu.

Posłowie poparli również zmniejszenie o 3 mln 300 tys. zł wydatków KRRiT i przeznaczenie tych pieniędzy na wynagrodzenia w Służbie Więziennej. Zdecydowano też o zmniejszeniu o 35 mln zł wydatków bieżących sądów powszechnych i przekazaniu tej kwoty na zwiększenie rezerwy ogólnej.

Nie głosowano natomiast m.in. poprawki PiS przeznaczającej 20 mln zł z wydatków na kulturę, w tym teatry, na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Została ona wycofana w czwartek.

"Polska wejdzie suchą nogą w 2017 r."

Minister finansów Paweł Szałamacha powiedział, że budżet ten realizuje politykę prorodzinną państwa, ale jednocześnie jest bezpieczny dla finansów publicznych. - Dochody budżetowe zostaną w pełni zrealizowane i Polska wejdzie suchą nogą w rok 2017. Zasadnicze wyzwanie, jakim jest odbudowa dochodów podatkowych państwa polskiego, jeszcze jest przed nami i my tego dokonamy - zaznaczył.

Ministerstwo Finansów zaplanowało, że tegoroczny deficyt nie przekroczy 54 mld 740 mln zł. Dochody mają wynieść 313 mld 788 mln 526 tys. zł, a wydatki 368 mld 528 mln 526 tys. zł.

Nowi członkowie RPP

Sejm w nocy powołał także dwoje nowych członków Rady Polityki Pieniężnej: prof. Grażynę Ancyparowicz z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej i prof. Eryka Łona z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Zostali oni zgłoszeni przez PiS.

Ancyparowicz jest ekonomistką, wykładowcą akademickim, członkinią Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP i publicystką, m.in. Telewizji Trwam i Radia Maryja. Zasiada również w radzie naukowej Spółdzielczego Instytutu Naukowego, spółki jawnej powiązanej z systemem polskich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK).

Prof. nadzw. Eryk Łon jest specjalistą w zakresie rynku kapitałowego, polityki budżetowej i bankowości komercyjnej.

RPP składa się z dziewięciu członków, wybieranych po trzech przez Sejm, Senat i prezydenta. W tym roku upływa kadencja prawie całej obecnej Rady, wybranej w 2010 r. W RPP pozostanie jedynie Jerzy Osiatyński, jego kadencja kończy się w 2019 r.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (256)
W środku nocy Sejm uchwalił budżet. Tracą RPO, NIK, GIODO...
Zaloguj się
 • waleriandom

  0

  Zalzoyc zwiazek zawodowy "Solidarnosc" poslow i pracownikow Sejmu. Nie bedzie wowczas Kaczorek latal na imprezy Gazety Polskiej. Nie bedzie obrad noca. Czytajcie moje ksiazki o KOmunie Fabryki dymu, Klasa robotnicza rzadzi, Male dziewczynki z duzej wsi.
  HUmor, satyra PRL-u.
  Walerian Domanski waleriando@gmail.com
  www.DomanskiBooks.com
  www.ksiegarniagazetypolskiej.pl

 • almagus

  Oceniono 1 raz 1

  ...Pazerni tego świata wybrani na lata.

  Oszustom oszuści.
  Owieczki, barany.
  Na wiarę podpuści.
  Ten lud okradany.

  Łupem są podatki.
  Obietnic pozory.
  Sobie na dostatki.
  Za „Bóg zapłać” skory!

  Ojciec nagrodzony.
  A młodsze dlaczego?
  Tort już podzielony.
  Co tobie do tego!

  Ze jesteś rodakiem?
  Mamy zastrzeżenia.
  Pewnie z jakimś hakiem.
  Prosto do więzienia.

  2016-01-30 almagus
  almagus.blox.pl/html

 • edals

  Oceniono 1 raz 1

  Spodziewam się ( nawet dziwie, że dotychczas jeszcze się to nie zaistniało), że grupa 6- 10 posłów PiS, tych z ostatnich rzędów nie zagroziła wystąpieniem z partii i klubu parlamentarnego żądając dla siebie i swoich bliskich konkretnego udziału w łupach władzy. Wbrew pozorom (co do ich pozycji w Sejmie) mogą w ten sposób zyskać więcej niż ta I liga pisowska. Od nich zależeć będzie czy rząd pis się utrzyma, czy pis będzie miał większość. Jakimś ewentualnym problemem może być kolaborująca z PiSem partia Kukiza, ale już PiS pokazał że w rzeczywistości ma ich za śmieci i jeszcze parę takich zlekceważeń i zrobią to samo. Wczoraj Szydło w trybie pilnym jechała na Śląsk bo się boja protestów górniczych, ale nic im konkretnego nie powiedziała, błagała o czas. Nie powiedziała bo nie mogła, doskonale wie, że Duda i ona oszukali górników, świadomie oszukali. Górnicy stracą prace i będą mieli obniżone zarobki.I górnicze protesty będą, ale po to podnoszą pensje policjantom by ich pałami spacyfikowali. I tak samo zostali oszukani posłowie Kukiza i lada chwila przekonają się jakie odnośnie ich są prawdziwe intencje PiSu.

 • redakotr

  0

  jaka piękna katastrofa

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 2 razy 2

  TREPY PISOWSKIE ODSYPIAJĄ W PALARNIACH ,COBY MÓC W NASTĘPNĄ NOC POSZALEĆ! KTO TYCH IDIOTÓW WYBRAŁ, CO ZA BARANY!

 • Oceniono 1 raz 1

  Przestepcy, nocna pora, ustalili przestepczy budzet, ktory sie im nigdy nie sprawdzi. To bedzie dla nich kara - ich wlasny "narod" porozwala im czaszki maczuga kibola.

 • dzaga41

  Oceniono 2 razy 2

  Co mnie obchodzą jakieś świątobliwe dni.Szlag mnie trafia jak słyszę,że rząd da.Jeśli tak to niech ten pożal się boże rząd się złoży i da .Bo jak na razie to daje z naszych podatków. A ja ani grosza nie chcę dawać czarnym

 • hastatrespasos

  Oceniono 19 razy -13

  Dobrze, iż zmonopolizowany przez kaczystów Sejm nie pozbawił w ogóle dotacji budżetowych wymienionych urzędów. Przecież mógł w swej łaskawości uchwalić, iż z braku środków finansowych, a także z braku uzasadnienia dalszego ich istnienia, likwiduje się urząd RPO, oraz NIK i GIODO. Przecież wszystkie pełnione przez te urzędy funkcje z nadwyżką spełniają nowe służby szeryfa Ziobro, itd. One zgromadzą najwięcej danych osobowych o obywatelach. A po inspekcjach milionów poddanych DUCKczyńskiego, podejrzewanych o chęć obalenia tej dyktatury, zabraknie miejsc w więzieniach. Dlatego służba więzienna musiała dostać więcej szmalu, którego i tak jej nie wystarczy z powodu masowych represji wobec obrońców demokracji.

 • jurand10

  Oceniono 3 razy 3

  "Żeby Polska, Żeby Polska, Żeby Polska, była Polska"
  To bym takich bzdur nie czytał

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje