W środku nocy Sejm uchwalił budżet. Tracą RPO, NIK, GIODO...

30.01.2016 07:39
Posłowie podczas trzeciego czytania Ustawy Budżetowej na rok 2016

Posłowie podczas trzeciego czytania Ustawy Budżetowej na rok 2016 (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

1. Sejm ok. 1.40 w nocy uchwalił budżet
2. Maksymalny deficyt wynosi 54,7 mld zł, przewidywany wzrost PKB to 3,8 proc.
3. W nocy powołano też nowych członków RPP

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Sejm, w nocy z piątku na sobotę, uchwalił budżet na 2016 r. z maksymalnym deficytem w wysokości 54,7 mld zł. Wg budżetu wzrost PKB ma wynieść 3,8 proc., średnioroczna inflacja - 1,7 proc., a deficyt sektora finansów publicznych - 2,8 proc. PKB.

Podczas głosowań nad poprawkami do ustawy, które miały miejsce w nocy z czwartku na piątek oraz w nocy z piątku na sobotę, Sejm zajął się ponad 300 wnioskami. Przyjęto ponad 20 poprawek - wszystkie zgłoszone przez PiS. Zakładały one m.in. zmniejszenie o prawie 10 mln zł budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich.

RPO straci prawie 10 mln zł

Wśród uchwalonych poprawek znalazł się wniosek w sprawie utworzenia nowej rezerwy celowej związane z organizacją Światowych Dni Młodzieży z kwotą 15 mln zł. Pieniądze te mają pochodzić ze zmniejszenia wydatków na NIK (o ok. 6,5 mln zł), RPO (o ok. 4,6 mln zł) i Krajowe Biuro Wyborcze (o ponad 3,8 mln zł). W sumie w wyniku wszystkich przyjętych poprawek PiS Rzecznik stracił prawie 10 mln zł.

Sejm uchwalił też zmianę, która przewiduje zmniejszenie o blisko 39 mln zł wydatków m.in. Kancelarii Senatu, Sądu Najwyższego, NSA, NIK, KRRiT, GIODO, PIP, IPN, RPD, KRS. Zaoszczędzone pieniądze mają trafić na wydatki bieżące z rezerwy ogólnej budżetu.

Posłowie poparli również zmniejszenie o 3 mln 300 tys. zł wydatków KRRiT i przeznaczenie tych pieniędzy na wynagrodzenia w Służbie Więziennej. Zdecydowano też o zmniejszeniu o 35 mln zł wydatków bieżących sądów powszechnych i przekazaniu tej kwoty na zwiększenie rezerwy ogólnej.

Nie głosowano natomiast m.in. poprawki PiS przeznaczającej 20 mln zł z wydatków na kulturę, w tym teatry, na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Została ona wycofana w czwartek.

"Polska wejdzie suchą nogą w 2017 r."

Minister finansów Paweł Szałamacha powiedział, że budżet ten realizuje politykę prorodzinną państwa, ale jednocześnie jest bezpieczny dla finansów publicznych. - Dochody budżetowe zostaną w pełni zrealizowane i Polska wejdzie suchą nogą w rok 2017. Zasadnicze wyzwanie, jakim jest odbudowa dochodów podatkowych państwa polskiego, jeszcze jest przed nami i my tego dokonamy - zaznaczył.

Ministerstwo Finansów zaplanowało, że tegoroczny deficyt nie przekroczy 54 mld 740 mln zł. Dochody mają wynieść 313 mld 788 mln 526 tys. zł, a wydatki 368 mld 528 mln 526 tys. zł.

Nowi członkowie RPP

Sejm w nocy powołał także dwoje nowych członków Rady Polityki Pieniężnej: prof. Grażynę Ancyparowicz z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej i prof. Eryka Łona z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Zostali oni zgłoszeni przez PiS.

Ancyparowicz jest ekonomistką, wykładowcą akademickim, członkinią Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP i publicystką, m.in. Telewizji Trwam i Radia Maryja. Zasiada również w radzie naukowej Spółdzielczego Instytutu Naukowego, spółki jawnej powiązanej z systemem polskich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK).

Prof. nadzw. Eryk Łon jest specjalistą w zakresie rynku kapitałowego, polityki budżetowej i bankowości komercyjnej.

RPP składa się z dziewięciu członków, wybieranych po trzech przez Sejm, Senat i prezydenta. W tym roku upływa kadencja prawie całej obecnej Rady, wybranej w 2010 r. W RPP pozostanie jedynie Jerzy Osiatyński, jego kadencja kończy się w 2019 r.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (256)
Zaloguj się
 • kikut5

  Oceniono 87 razy 73

  Zakazać tworzenia deficytów budżetowych pod groźbą kary pozbawienia wolności od lat 5.

 • tome4k

  Oceniono 122 razy 72

  Zły sejm po raz kolejny uchwalł jakąś ustawę, w której ktoś tam traci a ktoś zyskuje, blablablabababa. Ja zadam inne pytane, co ci ludzie jeszcze robl w pracy? O 20, tymbardziej w pątek, już tam nikogo nie powinno być! Pownni ruszyć na ośmiornczki do Sowy, dyskutować o przyszłości (np. " Na Ch.. z tą Polską wschodną", "Polska istneje tylko teoretycznie, "ch d i kamieni kupa") to była prawdziwa praca! Można też skoczyć do Merkel, może akurat po plecach poklepiew, a przy dobrym sprawowanu jakąś fuche w korycie, tym razem już europejskim załatwi!

 • klimbimp

  Oceniono 75 razy 71

  Indoktrynacja prowadzona przez PZPR była niczym w porównaniu z tym co wyprawia kościół.
  Nie dałem się czerwonym nie dam się i czarnym. Od dziś zamiast "pochwalony"
  usłyszą "do roboty pasożycie".

 • andaluz111

  Oceniono 178 razy 64

  Zastanawiam sie jak bardzo Polacy musza nienawidziec wlasny kraj, ze wybrali to moherowe bydlo aby nimi rzadzilo.. Smutne

 • drwoytek

  Oceniono 150 razy 62

  To już naprawdę przestaje być śmieszne. Z dnia na dzień bliżej dna.

 • vontomke

  Oceniono 121 razy 57

  Kaczyński z Macierewiczem demontują Polskę, dla Polaków to dobra zmiana bo już nie słychać aby ktoś z rządu jadł ośmiorniczki. Ten kraj jest skazany na klęskę nie dlatego że urodził się tu Kaczyński, tylko dlatego że Polacy nie są w stanie ocenić rządzących, dla Polaka przeklinanie na taśmach i ośmiorniczki stanowią szczyt poznawczy tego co się dzieje w polityce.

 • keysyr

  Oceniono 79 razy 51

  Jakie to symptomatyczne dla tej ekipy. Zmniejszają budżet RPO jednoznacznie jako karę za jego opinie w sprawie działań wokół TK. Oczywiście, według PiS coś takiego jak prawa obywatelskie nie mają takiej wagi jak szkoła Rydzyka. Po drugie, zmniejszenie budżetu NIK daje znowu do myślenia. Przecież tam jeszcze rządzi PO, a w sumie po co nam teraz NIK? Jeszcze się będą czegoś czepiać.

 • frakcja-z

  Oceniono 84 razy 48

  wedlug PIS polska racja stanu wymaga silnego sojusznika
  jakim jest watykan...

  STOP RELIGIOM => www.noreligion.comxa.com

 • szabepio

  Oceniono 71 razy 43

  Firmy masowo przenoszą siedziby do Czech Chorwacji. Z waszych łupów bedzie gó****no. He he. Widac juz takze ogromny wzrost szarej strefy zarówno w fakturach jak i wynagrodzeniach. Je he. Zapomnijcie o 3.8% wzroscie. Ni hu****a. A rozwcieczony lud bez pracy i z drożyzną rzuci wam sie do gardła. Mina maliniaka i spółki bedzie bezcenna!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje