Sejm ściął budżet RPO o 10 mln zł. Pieniądze pójdą m.in. na remont drogi w Radomiu

29.01.2016 23:32
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar (KUBA ATYS)

1. Sejm przegłosował zabranie RPO 5,3 mln zł
2. W sumie rzecznik straci blisko 10 mln zł
3. To efekt poprawek PiS do budżetu na 2016 r.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zgłoszone przez PiS poprawki, które w piątek późnym wieczorem przyjął Sejm, przewidują odebranie RPO 5,3 mln zł. Pieniądze te mają trafić m.in. do rezerwy ogólnej, na remont drogi i ronda im. ks. Jerzego Popiełuszki w Radomiu, na CBOS oraz remont Kliniki Centrum Stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Wcześniej Sejm, przyjmując inną poprawkę PiS, zmniejszył wydatki RPO o ponad 4,6 mln zł. W sumie więc rzecznik stracił prawie 10 mln zł.

"To uderzy w osoby starsze"

Budżetu RPO broniła Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna). Jej zdaniem zmniejszenie wydatków rzecznika uniemożliwi mu wykonywanie konstytucyjnych obowiązków, jakie na nim ciążą, wynikających z umów międzynarodowych.

- To jest uderzenie w polską rację stanu, ponowne ośmieszanie Polski na arenie międzynarodowej. Wstyd! Czy tego chcecie? - pytała.

Zdaniem Michała Szczerby (PO) zmniejszenie budżetu RPO to uderzenie w zwykłych ludzi. - W osoby starsze, w osoby biedne, w osoby często zagubione - mówił poseł.

Wskazał, że ratyfikując konwencję o zakazie tortur nałożono na RPO nowe zadania - wizytowanie 1,8 tys. miejsc odosobnienia w Polsce. Poseł wyjaśnił, że nie chodzi tylko o więzienia i szpitale psychiatryczne, ale też domy pomocy społecznej. - Tam musi działać rzecznik, nie będzie mógł tego robić - ostrzegł poseł.

Przewodniczący komisji finansów publicznych Andrzej Jaworski (PiS) mówił natomiast, że gdyby przeszły wszystkie poprawki opozycji, dotyczące budżetu RPO, to zabrano by mu znacznie więcej, niż proponowało PiS.

Kukiz'15: nie ma lepszej motywacji niż obcięcie pieniędzy

Obniżenia budżetu RPO domagał się Rafał Wójcikowski (Kukiz'15). Tłumaczył, że nie chodzi o ograniczenie niezależności RPO, ale budowanie lepszej efektywności i sprawności urzędu, czego PO - według niego - nie potrafiła zrobić przez 8 lat.

- Myślę, że nie ma lepszej motywacji do działania urzędnika, niż jak mu się trochę pieniędzy zabierze i zobaczy, że on musi sprawniej działać - oświadczył Wójcikowski.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (113)
Zaloguj się
 • razb1947

  Oceniono 37 razy 33

  A gdzie był rzecznik praw obywatelskich jak Tusk zabrał te 550 złotych dla opiekunów niepełnosprawnych dorosłych- siedział cicho jak mysz pod miotłą dlatego trzeba jemu zabrać nawet 30 milionów.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 97 razy 33

  Czy pan Petru nie ma innej tuby tylko panią Kamilę?
  Czyżby to była przyszła kandydatka .Nowoczesnej na urząd premiera?
  Desygnowana przez pana Prezydenta Petru?

 • 31.februarius

  Oceniono 34 razy 32

  "Sejm ściął budżet RPO o 10 mln zł. Pieniądze pójdą m.in. na remont drogi w Radomiu"

  Świetnie, można będzie szybciej i wygodniej dojechać do baby!

 • dryl1

  Oceniono 52 razy 32

  To nie będzie wożenia dupy do Chin za publiczną kasę. tylko normalna praca za konkretną kasę. a wycieczki za swoje.

 • paskudek1

  Oceniono 42 razy 32

  proponuję obciąć panu posłowi dietkę czy ryczałcik za biuro poselskie. Na pewno zacznie efektywniej działać. Aha, zniżki na PKP i kasę na paliwo też zabrać. Mój mąż do pracy jeździ za swoje. Poseł też może.

 • bigmaciek

  Oceniono 22 razy 16

  ":Myślę, że nie ma lepszej motywacji do działania urzędnika, niż jak mu się trochę pieniędzy zabierze i zobaczy, że on musi sprawniej działać".

  Tzn. zacząć przyjmować koperty pod stołem. Świetna logika osła. Ma facet poukładane w głowie. Ciekawe, czym sam już zaczął.

 • chateau

  Oceniono 44 razy 14

  Obciąć diety Wójcikowskiemu o 50%, to jest szansa, że przestanie durnoty wygadywać.

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 43 razy 13

  "- Myślę, że nie ma lepszej motywacji do działania urzędnika, niż jak mu się trochę pieniędzy zabierze i zobaczy, że on musi sprawniej działać - oświadczył Wójcikowski." - słusznie, może Pan Wójcikowski zrezygnuje z apanaży posła? Zobaczymy jak bardzo go to zmotywuje. RPO jest dla nas, obywateli, posłowie Kukiz'15 z pewnością też do czegoś służą, ale nikt jeszcze nie odkrył do czego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje