Sejm ściął budżet RPO o 10 mln zł. Pieniądze pójdą m.in. na remont drogi w Radomiu

29.01.2016 23:32
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar (KUBA ATYS)

1. Sejm przegłosował zabranie RPO 5,3 mln zł
2. W sumie rzecznik straci blisko 10 mln zł
3. To efekt poprawek PiS do budżetu na 2016 r.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zgłoszone przez PiS poprawki, które w piątek późnym wieczorem przyjął Sejm, przewidują odebranie RPO 5,3 mln zł. Pieniądze te mają trafić m.in. do rezerwy ogólnej, na remont drogi i ronda im. ks. Jerzego Popiełuszki w Radomiu, na CBOS oraz remont Kliniki Centrum Stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Wcześniej Sejm, przyjmując inną poprawkę PiS, zmniejszył wydatki RPO o ponad 4,6 mln zł. W sumie więc rzecznik stracił prawie 10 mln zł.

"To uderzy w osoby starsze"

Budżetu RPO broniła Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna). Jej zdaniem zmniejszenie wydatków rzecznika uniemożliwi mu wykonywanie konstytucyjnych obowiązków, jakie na nim ciążą, wynikających z umów międzynarodowych.

- To jest uderzenie w polską rację stanu, ponowne ośmieszanie Polski na arenie międzynarodowej. Wstyd! Czy tego chcecie? - pytała.

Zdaniem Michała Szczerby (PO) zmniejszenie budżetu RPO to uderzenie w zwykłych ludzi. - W osoby starsze, w osoby biedne, w osoby często zagubione - mówił poseł.

Wskazał, że ratyfikując konwencję o zakazie tortur nałożono na RPO nowe zadania - wizytowanie 1,8 tys. miejsc odosobnienia w Polsce. Poseł wyjaśnił, że nie chodzi tylko o więzienia i szpitale psychiatryczne, ale też domy pomocy społecznej. - Tam musi działać rzecznik, nie będzie mógł tego robić - ostrzegł poseł.

Przewodniczący komisji finansów publicznych Andrzej Jaworski (PiS) mówił natomiast, że gdyby przeszły wszystkie poprawki opozycji, dotyczące budżetu RPO, to zabrano by mu znacznie więcej, niż proponowało PiS.

Kukiz'15: nie ma lepszej motywacji niż obcięcie pieniędzy

Obniżenia budżetu RPO domagał się Rafał Wójcikowski (Kukiz'15). Tłumaczył, że nie chodzi o ograniczenie niezależności RPO, ale budowanie lepszej efektywności i sprawności urzędu, czego PO - według niego - nie potrafiła zrobić przez 8 lat.

- Myślę, że nie ma lepszej motywacji do działania urzędnika, niż jak mu się trochę pieniędzy zabierze i zobaczy, że on musi sprawniej działać - oświadczył Wójcikowski.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (113)
Sejm ściął budżet RPO o 10 mln zł. Pieniądze pójdą m.in. na remont drogi w Radomiu
Zaloguj się
 • matitalolo

  0

  Czy w Radomiu będą wystawione stoły z napojami po zakończeniu budowy ?

 • steven1968

  0

  Ileż to w naszej Najjaśniejszej jest instytucji ,, broniących ,, obywateli. Wystarczy oglądać programy publicystyczne pokazujące jak ta obrona wygląda. Te wszystkie rozbudowane biurokratyczne zgraje winne być natychmiast zlikwidowane. Rzecznik praw obywatelskich, rzecznik praw dziecka, rzecznik do spraw równouprawnienia, trybunał konstytucyjny, rzecznik d/s konsumenta , rzecznik d/s rodziny , posłowie, senatorzy ze swoimi biurami, policja, itd. i tp. Oni wszyscy przy pomocy milionów z kasy budzetu mają bronić obywateli. Wystarczy zostać klientem tych instytucji ażeby przekonać się, że to wszystko to pic na wodę. Pogonić to całe towarzystwo. Jedynym logicznym wyjściem jest wzmocnienie sądów rejonowych i rozliczanie ich z nałożonych zadań. Za dużo jest tych niby obrońców za potężną kasę. Kto ma wątpliwości niech zwróci się o pomoc do któregoś z tych ,,obrońców,, !

 • kuma1

  0

  Mafia plus sitwa z PIS demontuje państwo Polskie. Ustalają budżet tak , by w końcowym efekcie finansowo Polskę rzucić na kolana . Na kluczowe stanowiska w wojsku , służbach i prokuraturze postawili osoby, które wiemy do czego są zdolne na polecenie Guru lub jego mocodawców. O figurantach nie ma o czym mówić. Wolność i niezależność kraju tym razem jest poważnie zagrożona. Aż śmierdzi od zdrady i łamania wszelkich zasad i tradycji.

 • razb1947

  Oceniono 37 razy 33

  A gdzie był rzecznik praw obywatelskich jak Tusk zabrał te 550 złotych dla opiekunów niepełnosprawnych dorosłych- siedział cicho jak mysz pod miotłą dlatego trzeba jemu zabrać nawet 30 milionów.

 • gadojan

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe ile bysmy zaoszczedzili zmiejszajac liczbe poslow i likwidujac senat... i tak te obrady za dlugo trwaja, za duzo przerw w dzien, a w nocy trzeba swiatlo wlaczac, - to by byla prawdziwa oszczednosc.... Kilka partii juz to obiecywalo... No ale moze teraz????

 • antylitania_chwili

  Oceniono 2 razy 2

  RPO to jeden z niewielu urzędów, który ma jaką-taką niezależność od sejmu i rządu, bo został powołany do monitorowania ich działań. Ktoś ma jeszcze wątpliwości, że chodzi o uciszenie RPO? Żeby nikt nie krzyczał, jak Ziobro znów kogoś do więzienia poślę bez twardych dowodów...

 • hefajstos1

  Oceniono 1 raz 1

  Panu R. Wójcikowskiemu trzeba obciąć uposażenie poselskie, może wtedy postara się nie pleść bzdur. Więcej milionów na ojca dyrektora, zabrać hospicjom i teatrom, niepotrzebne jedne i drugie wg kukizowców .

 • Oceniono 5 razy 1

  RPO to twór Jaruzelskiego dla pani Łętowskiej, fasadowa posada. Gdzie prawo nie działa, tam tworzy się urząd rzecznika, a obecny rzecznik prawa obywatelskie chce ograniczać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje