Ten projekt pozwoli Macierewiczowi na badanie katastrofy smoleńskiej. Jak? [WYJAŚNIAMY W 4 PUNKTACH]

29.01.2016 21:08
Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

Antoni Macierewicz chce wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej. MON właśnie przygotowało projekt, który da mu możliwość wznowienia badań i kontrolę nad nimi. Dokument został właśnie skierowany do pilnych konsultacji między resortami.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Co się zmieni?

1. Szef MON będzie mógł powołać zespół badawczy

To główny cel projektu przedstawionego przez MON. Jak napisano w uzasadnieniu, ma on na celu "wprowadzenie możliwości wznowienia przez Ministra Obrony Narodowej, nie zaś jak dotychczas Przewodniczącego Komisji Lotnictwa Państwowego, badania wypadku lub incydentu lotniczego, gdy zostaną ujawnione nowe okoliczności lub dowody mogące mieć istotny wpływ na ich przyczyny".

W projekcie zaproponowano, by szef MON mógł powołać podkomisję do ponownego zbadania tego wypadku lub incydentu.

2. Raport z prac trafi na biurko Macierewicza

Raport z prac podkomisji przedstawiany będzie ministrowi obrony - zakłada dokument.

3. Szef MON zyska wpływ na decyzje personalne

W projekcie zapisano, że zarówno przewodniczącego Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, jak i jego pierwszego zastępcę oraz sekretarza będzie powoływał szef MON.

Przewodniczący komisji nie będzie już przełożonym jej członków oraz członków zespołów badawczych, zajmujących się konkretnymi wypadkami lub incydentami.

4. Do badań będą mogli zostać włączeni nowi eksperci

Skład komisji będzie mógł być szerszy - zamiast maksymalnie 30 członków, komisja będzie mogła liczyć 60. W razie konieczności szef MON w porozumieniu z szefem MSWiA będzie uprawniony do rozszerzenia składu komisji o osoby niezbędne do przeprowadzenia czynności badawczych.

Kolejna zmiana to możliwość włączenia do zespołu badawczego nie tylko członków komisji, ale i w razie potrzeby innych osób "niezbędnych do przeprowadzenia czynności badawczych".

Pilne konsultacje

Rzecznik prasowy MON Bartłomiej Misiewicz potwierdził, że projekt ma związek z zamiarem wznowienia badania przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Projekt zmiany rozporządzenia w sprawie organizacji oraz działania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego został opublikowany na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji. MON określił go jako bardzo pilny.

Plan Macierewicza

Ponowne zbadanie katastrofy to jeden z priorytetów Antoniego Macierewicza.

Tuż po objęciu urzędu ministra obrony narodowej powiedział, że konieczne jest wznowienie prac Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP) w sprawie katastrofy smoleńskiej i "uwzględnienie podczas nowych badań dorobku zespołu parlamentarnego i niezależnych naukowców oraz uwzględnienie ich osobiście jako członków tej komisji".

Jak mówił szef MON, komisja ma zbadać sprawę przynajmniej od rozpisania przetargu na remont Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, choć zdaniem ministra kluczowe znaczenie ma "końcowy moment lotu i katastrofy".

W połowie stycznia MON oficjalnie poinformowało, że nie da się określić terminu powołania komisji do zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, ale zakładało, że stanie się to jeszcze w styczniu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (212)
Ten projekt pozwoli Macierewiczowi na badanie katastrofy smoleńskiej. Jak? [WYJAŚNIAMY W 4 PUNKTACH]
Zaloguj się
 • szabepio

  Oceniono 1 raz 1

  Antek parówka.

 • wit.tar

  Oceniono 1 raz 1

  Śmiech śmiechem, ale Arabskiego i innych będą musieli postawić przed "jakimś" sądem z prawem do wypowiedzi, obrony...i tu mogą, i z pewnością padną, b.niewygodne dla nowej komisji fakty...Nie moze być to proces utajniony a niechybnie zyska rozgłos co najmniej europejski. Nie wiem czy "antek konia brat" jest nawet w stanie obłaknia udźwignąć taki spektakl, ktory moze skończyc sie klęska dla prezesa. Czy podejmą takie ryzyko?! Czy tylko komisja pierdnie i wyda odgłos...

 • kuma1

  Oceniono 2 razy 2

  Koszt dotychczasowych dochodzeń i śledztw to ponad 3 mld zł i końca nie widać. A wariactwo rozpoczynają od nowa choć sprawca siedzi w pierwszej ławie sejmowej tak ten geniusz opracował plan, wytworzył ogromne ciśnienie polityczne w kraju, dopilnował oprawę z TVP, koordynował i kontrolował wszelkie działania przed , w trakcie a następnie po dramacie. Pierwszy wywiad jest kluczowy ...... brat mówił ze lądują za pół godziny.!!!!!!!!!

 • aluksz

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ktoś wie, ile pieniędzy pochłonęły już te "badania" ???

 • dzikimietek

  Oceniono 4 razy 4

  Mistrzostwa Świata w graniu trupami

 • Oceniono 3 razy 3

  I znowu wpieprzymy w gó... pieniądze podatnika. Bogaty ten kraj jeżeli może fundować takie prezenty i tak drogie zabawki w celu udowodnienia tezy o parówkach.

 • zerozer52

  Oceniono 3 razy 3

  Najpierw trzeba jego zbadać. W trybie pilnym. W Tworkach.

 • jan.go

  Oceniono 3 razy 3

  Drogie dzieci Nie ćpajcie i nie wąchajcie kleju bo skończycie jak Terlecki ,Kuchciński czy inny Macierewicz .

 • psakreda

  Oceniono 3 razy 3

  I okaże się, że Tusk i Putin wysadzili w powietrze tutkę, a potem poszli na piwo i to bez Antka!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje