Kraj, w którym ciężko kupić prezerwatywę, radzi kobietom, by przez dwa lata nie zachodziły w ciążę

Dzieci z wywołaną wirusem Zika mikrocefalią urodzone w Brazylii

Dzieci z wywołaną wirusem Zika mikrocefalią urodzone w Brazylii (Felipe Dana / AP (AP Photo/Felipe Dana))

Władze Salwadoru sugerują kobietom, by do 2018 roku nie zachodziły w ciążę, z uwagi na wirus zika. Problem w tym, że w tym kraju antykoncepcja jest bardzo trudno dostępna, a aborcja - karalna.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wirusa zika, którego epidemia szerzy się w Ameryce Południowej, jest bardzo niebezpieczny dla kobiet w ciąży - prawdopodobnie wywołuje uszkodzenia płodów prowadzące do małogłowia.

Ponieważ nie istnieje jeszcze szczepionka przeciwko wirusowi, trudno o skuteczną ochronę. Najważniejsza jest ochrona przed komarami, które przenoszą wirusa. W środkowoamerykańskim Salwadorze - gdzie wykryto ponad 5 tys. przypadków wirusa - władze zaproponowały alternatywną metodę profilaktyki.

Zastępca ministra zdrowia Eduardo Espinoza "zasugerował wszystkim płodnym kobietom" by "podjęły się planowania rodzicielstwa" i nie zachodziły w ciążę do 2018 roku - podaje Reuters. Problem w tym, że planowanie rodzicielstwa jest w Salwadorze bardzo trudne.

Niedostępna antykoncepcja i nielegalna aborcja

Prezerwatywy i tabletki antykoncepcyjne są co prawda legalne, jednak są też trudno dostępne - podaje portal vocativ.com. Środki farmaceutyczne wymagają recepty i są dostępne tylko w wybranych miejscach, a prezerwatywy są zbyt drogie dla najbiedniejszej części społeczeństwa.

Według danych sprzed kilku lat, z różnych metod antykoncepcji korzysta w Salwadorze 73 proc. kobiet. Jednak najwięcej z nich - ponad 40 proc. - wybiera sterylizację, a tylko ok. 10 proc. korzysta z tabletek i prezerwatyw.

Kobiety - głównie młode, z terenów wiejskich - wybierają tę metodę, gdyż jest trwała i nie niesie ryzyka efektów ubocznych lub niechcianej ciąży.

Salwador ma też jedno z najbardziej restrykcyjnych na świecie praw aborcyjnych. Przerwanie ciąży jest nielegalne nawet, gdy zagraża ona życiu matki. Dochodziło nawet do przypadków, że kobiety były oskarżane o morderstwo po tym, jak poroniły.

Podsumowując: rząd Salwadoru chce, by kobiety nie rodziły dzieci, a jednocześnie zabrania aborcji i utrudnia dostęp do antykoncepcji. To pozostawia kobietom dwie możliwości: poddać się sterylizacji i już nigdy nie mieć dzieci, lub na co najmniej dwa lata wstrzymać się od współżycia.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Dzieci z wywołaną wirusem Zika mikrocefalią urodzone w Brazylii W Brazylii kolejne dzieci rodzą się z małogłowiem. Przyczyną może być wirus, który sięga coraz dalej
Komentarze (48)
Kraj, w którym ciężko kupić prezerwatywę, radzi kobietom, by przez dwa lata nie zachodziły w ciążę
Zaloguj się
 • olena55

  Oceniono 1 raz 1

  Wyslac tam tego szamana co w Warszawie za ciezka forse glupich leczyl na stadionie ,powinien pokazac tam swoja moc

 • wuk4

  Oceniono 1 raz 1

  Lepiej niech zaleci, żeby mężczyźni przez dwa lata nie uprawiali seksu z kobietami. Albo przynajmniej, żeby nie kopulowali waginalnie.

 • pajanko

  Oceniono 4 razy 2

  Moze i to dobrze. Ziemia jest juz przeludniona, wymeczona naszym ludzkim gatunkiem. Kto zna temat wie o czym mowie. Jest nas za duzo. Cierpi ziemia i zwierzeta, ktorych ilosc na wolnosci maleje a te zamkniete w chlewach i oborach przechodza przez pieklo by pozyc sobie na kotleta dla tlustych ludzi, ktorzy i tak w polowie zjedza a reszte wyrzuca na smieci...

 • wen_yinlu

  Oceniono 3 razy 3

  "Kobiety nie zachodźcie w ciążę" - ale jak jakiś macho Juan Carlos bije i gwałci regularnie swoją partnerkę, która bez niego nie ma środków do życia, do antykoncepcji dostępu nie ma a aborcja jest przestępstwem... to takie proste, nie? Później urodzi kobiecina upośledzone dziecko, Juan Carlos się zmyje bo po co mu takie problemy w życiu, państwo nie pomoże. Ale nie, "nie zachodźcie w ciążę" niby ma wszystko rozwiązać.

 • umargos

  Oceniono 2 razy 2

  A może byście się zdecydowali na kraj. W tytule na stronie jest Ekwador, w tekście Salwador.

 • mynia_pynia

  Oceniono 1 raz 1

  I na zdrowie, lepiej patrzyć jak umiera dziecko, bo zapewne na opiekę medyczną i operacje tez kasy brak.

 • badziewiak66

  Oceniono 37 razy 15

  No i znaleźli sposób na populację zbrodniarze. Pod koniec 1942 roku wszystko było przygotowane do zakończenia II wojny światowej. Niemcy chciały się wycofać z wojny, przygotowano operację obalenia Hitlera i NSDAP. Polska wróciłaby do granic z 1939 roku, komunizm nie rozlałby się po Europie Środkowo-Wschodniej, narody Europy Środkowo- Wschodniej nie zostałby ujarzmione, poddane wieloletniej tyranii. W Casablance , 13 stycznia 1943 roku, Churchill i Roosvelt wykonali rozkaz finansjery i przekazali światu że bankierzy i finansiści i powiązana z nimi elita, nie życzą sobie zakończenia wojny. Zdecydowali , że ma ona trwać jeszcze dwa lata. Przez te dwa lata wymordowano miliony ludzi, zniszczono Polskę doszczętnie. To oni są odpowiedzialni za Holocaust, za ludobójstwo , za śmierć 200 000 Warszawiaków, za zakatowanych w obozach zagłady, więzieniach. Za rozstrzelanych, torturowanych i gwałconych. Przez te dwa lata Niemcy ograbiły podbite narody. Wszystko to było finansowane z pieniędzy pochodzących z USA , które przechodziły do Niemiec przez BIS - bank w Bazylei. To nie Hitler i Stalin są odpowiedzialności za ludobójstwo , bo to były narzędzia tej zbrodni, lecz ci którzy stworzyli im warunki do zbiorowego mordu, ci którzy ich wynieśli do władzy i zaopatrzyli w pieniądze i broń. Finansjera z Nowego Jorku była tak chciwa że finansowała Niemcy nawet po wypowiedzeniu im wojny przez USA. Zabijano żołnierzy amerykańskich za pieniądze z Wall Street. W 1930 roku USA miały dług 30 milionów dolarów. W 1946 aż 269 milionów dolarów. Po to była im ta wojna potrzeba, żeby wycisnąć z podatników amerykańskich tak astronomiczne pieniądze. Roosvelt, ich prezydent, pożyczał od ich prywatnego banku centralnego pieniądze na wojnę pod zastaw wpływów z podatków obywateli.
  Oni tak działają od połowy XVIII wieku. Po każdej następnej wojnie rosły im słupki na kontach kosztem milionów ludzi. To są najwięksi zbrodniarze w historii ludzkości. Od dawna planują rzeź, chcą zmniejszyć drastycznie populację, gdyż obecny populacji jest groźny dla ich systemu długu. Boją się że system się zawali i że stracą władzę nad światem.
  W ich laboratoriach naukowcy wyhodowali wirusy by uczynić człowieka bezpłodnym, by powstrzymać prokreację. Zadziwiający zbieg okoliczności. Wirus ZIKA powstrzymuje prokreację. Jak sądzę w okresie letnim zawita do Europy i Azji gdzie trwa teraz zima.

 • Anna Gerlich

  Oceniono 7 razy 7

  to ,to samo co obecnie w Polsce tam tez rzadzi mozgami ludzi kler

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje