PiS nie chciał dyskusji o świeckiej szkole, ale zmienia zdanie. "Nie dlatego, że popieramy". O co chodzi?

29.01.2016 18:38
Pod projektem za świecką szkołą podpisało się 150 tys. osób

Pod projektem za świecką szkołą podpisało się 150 tys. osób (ADAM STĘPIEŃ)

1. PiS nie chce już odrzucać w pierwszym czytaniu proj. o "świeckiej szkole"
2. Teraz trafi on do dalszych prac w komisji
3. Machałek: pozwolimy mu przejść całą procedurę

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Wniosek o odrzucenie projektu, po dyskusji w klubie, wycofaliśmy. Zrobiliśmy to nie ze względu na to, że popieramy ten projekt, bo nie popieramy go, ale dlatego, że postanowiliśmy być konsekwentni. Dlatego pozwolimy, by przeszedł on całą procedurę legislacyjną: pierwsze, drugie i trzecie czytanie, a w trzecim czytaniu powrócimy do tego wniosku - tłumaczy Marzena Machałek (PiS), wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

W minionej kadencji Sejmu posłowie PiS postulowali, by nie odrzucać projektów obywatelskich w pierwszym czytaniu, ale by zawsze w przypadku takich projektów przeprowadzać całą procedurę legislacyjną.

Jednak w czwartek, podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie, klub PiS złożył wniosek o jego odrzucenie. Pozostałe kluby opowiedziały się za skierowaniem projektu do komisji. Negatywne stanowisko wobec zapisów obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty zajął też rząd.

Nie chcą finansowana religii z budżetu

Pod obywatelskim projektem nowelizacji dotyczącym zaprzestania finansowania lekcji religii zebrano ponad 150 tys. podpisów. Autorzy projektu - z inicjatywy "Świecka szkoła" - uważają, że środki z budżetu państwa na organizowanie lekcji religii mogłyby być przeznaczone na inne cele edukacyjne, lekcje wyrównawcze dla najsłabiej się uczących, dofinansowania do szkoleń dla nauczycieli, lepsze wyposażenie pracowni dydaktycznych czy sal gimnastycznych. Jak podają chodzi o 1,35 mld zł.

W projekcie zaproponowano, by lekcje religii organizowane na życzenie rodziców, ale w szkołach ponadgimnazjalnych na życzenie samych uczniów.

Religię do szkół wprowadzono w 1990 r. na mocy instrukcji Ministra Edukacji Narodowej.

Uczniowie mają dwie godziny religii tygodniowo; liczba godzin może być zmieniona jedynie za zgodą biskupa. Stopień z religii lub etyki umieszczany jest na świadectwie szkolnym; jeśli uczeń nie uczestniczy w żadnym z tych zajęć, na świadectwie zamiast stopnia ma kreskę.

Od 2007 r. stopień z religii lub etyki jest wliczany do średniej ocen.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (183)
PiS nie chciał dyskusji o świeckiej szkole, ale zmienia zdanie. "Nie dlatego, że popieramy". O co chodzi?
Zaloguj się
 • asbabicz

  Oceniono 3 razy -3

  Jako rodzice chcemy religii w szkole dla naszych dzieci! Juz bylismy jako dzieci w 1958 ofiarami zabrania religii ze szkol. Rozpoczeli wtedy propagande marksist i wciskali mlodziezy lektury Nietschego i Shopenhauera tych niszczycieli dusz ludzkich. Wprowadzili swobode zabijania dzieci. Tylko ci co chdzili do salek koscielnych na religie unikneli tej deprawacji ocalili swoje przyszle rodziny i dzieci. Nie pozwalamy wiecej na to! Religia ma byc i finansow tak jak inne przedmioty. To ciezka praca duchowa z dziecmi nad ocaleniem ich dusz prawa moralnego i rodziny polskiej! Poganie robia zamach na chrzescijan i edukacje ich dzieci. Poganom wystarzaja gry komputerow niech sie bawia dalej brzydko ale od naszych dzieci łapy PRECZ!!!!

 • Oceniono 3 razy 3

  chce sie wymiotowac, tego nie da sie sluchac, czytac, to jakis belkot, Czy oni sa na chaju!!!! O co tu chodzi? o PRYWATE czy DOBRO DZIECI????normalnych ludzi??? SEKTA nami rzadzic zaczela!!!!

 • reality_show

  Oceniono 6 razy 6

  Jeszcze trochę, a Msze Św. będą odprawiane w hipermarketach. Każdy musi zrozumieć gdzie jest jego miejsce. Tak jak Jezus przegonił kramarzy spod Świątyni, tak Kościół nie powinien wpychać się w sprawy świeckie.

 • gozal

  Oceniono 2 razy 2

  z relacji video pod artykułem: najbardziej mnie rozbawiły dwie babki z pisu - jedna, mówiąca, że "nigdy stawianie pieniądza, korzyści materialnych ponad wartościami bożymi, służenie złotemu cielcowi nigdy się dobrze nie skończyło" (może rydzolowi i w ogóle kościołowi warto przekazać tę informację? i poczynić oczywiście stosowne cięcia.) i druga do osób składających projekt: "bierzecie odpowiedzialność za niebezpieczne przesuwanie wszelkich granic. tam, gdzie to nastąpiło, skutki bywają tragiczne. nie daj boże, żeby do polski to dotarło" (oj, trochę za późno. to już do polski dotarło 25 października anno domini 2015).

 • marzek

  Oceniono 2 razy 2

  Ale wspaniałomyślni tylko na co ta cała pokazówka i tak pójdzie wszystko na przemiał

 • sacc77

  Oceniono 5 razy 3

  Aby w POLSCE było NORMALNIE, trzeba co najmniej:

  1. Wypowiedzieć konkordat
  2. Przywrócić przedwojenną procedurę wedle której Watykan zanim mianował biskupa musiał uzyskać zgodę na daną kandydaturę od władz Rzeczypospolitej a kandydat na biskupa musiał składać publiczne ślubowanie na wierność RP.
  3. Wyprowadzić ze wszystkich struktur Państwa funkcjonariuszy obcego państwa - Watykanu czyli:
  A. Zlikwidować etaty kapelanów
  B. Zlikwidować etaty katechetów a tym samym Wyprowadzić religię ze szkół
  4. Usunąć z rządu wszystkich członków OPUS DEI i jakiegokolwiek zakonu. Członkowie OPUS DEI ślubowali wierność swej zwierzchności z Watykanu i priorytet religii nad racja stanu Państwa Polskiego i dlatego nie powinni mieć możliwości wpływu na polską politykę. Zakonnicy na stanowiskach rządowych (taki typowy polish joke) tez wiadomo kogo reprezentują.
  5. Opodatkować kler i wprowadzić obowiązek posiadania kas fiskalnych
  6. Znacjonalizować majątek zagrabiony przez kler po roku 1989
  7. Usunąć z urzędów i szkół wszelkie symbole religijne
  8. Uroczystości państwowe organizować wyłącznie w charakterze świeckim
  9. Postawić przed sąd wszystkich pedofilów w sutannach jak również za poplecznictwo ochraniających ich biskupów.
  10. Wstrzymać dofinansowywanie "dzieł" KRK z kasy państwa !
  11. Ścigać z urzędu za wywoływanie presji w celu wymuszenia uczestnictwa w praktykach religijnych przez nauczycieli, dowódców i innych osób przełożonych
  12. Zlikwidować przepisy o wartościach chrześcijańskich w radiu i telewizji
  13. Nakazać przestrzegania norm hałasu, niezależnie od wyznania - dzwonić albo wrzeszczeć przez megafon na procesjach na terenach przemysłowych lub w zamkniętych pomieszczeniach
  14. Nakazać organizacjom religijnym przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych wobec osób, które z nich wystąpiły na zasadach przewidzianych w prawie cywilnym

  Kościuszko miał rację pisząc w swoim memoriale - "Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród"

 • ko_elka_1

  0

  Nie rozumiem, po co fatygować Sejm.
  Rodzice, zamiast zbierać podpisy, mogą zanieść kartkę dyrektorowi szkoły.

  Sprawa sama się wyjaśni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje