PiS nie chciał dyskusji o świeckiej szkole, ale zmienia zdanie. "Nie dlatego, że popieramy". O co chodzi?

29.01.2016 18:38
Pod projektem za świecką szkołą podpisało się 150 tys. osób

Pod projektem za świecką szkołą podpisało się 150 tys. osób (ADAM STĘPIEŃ)

1. PiS nie chce już odrzucać w pierwszym czytaniu proj. o "świeckiej szkole"
2. Teraz trafi on do dalszych prac w komisji
3. Machałek: pozwolimy mu przejść całą procedurę

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Wniosek o odrzucenie projektu, po dyskusji w klubie, wycofaliśmy. Zrobiliśmy to nie ze względu na to, że popieramy ten projekt, bo nie popieramy go, ale dlatego, że postanowiliśmy być konsekwentni. Dlatego pozwolimy, by przeszedł on całą procedurę legislacyjną: pierwsze, drugie i trzecie czytanie, a w trzecim czytaniu powrócimy do tego wniosku - tłumaczy Marzena Machałek (PiS), wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

W minionej kadencji Sejmu posłowie PiS postulowali, by nie odrzucać projektów obywatelskich w pierwszym czytaniu, ale by zawsze w przypadku takich projektów przeprowadzać całą procedurę legislacyjną.

Jednak w czwartek, podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie, klub PiS złożył wniosek o jego odrzucenie. Pozostałe kluby opowiedziały się za skierowaniem projektu do komisji. Negatywne stanowisko wobec zapisów obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty zajął też rząd.

Nie chcą finansowana religii z budżetu

Pod obywatelskim projektem nowelizacji dotyczącym zaprzestania finansowania lekcji religii zebrano ponad 150 tys. podpisów. Autorzy projektu - z inicjatywy "Świecka szkoła" - uważają, że środki z budżetu państwa na organizowanie lekcji religii mogłyby być przeznaczone na inne cele edukacyjne, lekcje wyrównawcze dla najsłabiej się uczących, dofinansowania do szkoleń dla nauczycieli, lepsze wyposażenie pracowni dydaktycznych czy sal gimnastycznych. Jak podają chodzi o 1,35 mld zł.

W projekcie zaproponowano, by lekcje religii organizowane na życzenie rodziców, ale w szkołach ponadgimnazjalnych na życzenie samych uczniów.

Religię do szkół wprowadzono w 1990 r. na mocy instrukcji Ministra Edukacji Narodowej.

Uczniowie mają dwie godziny religii tygodniowo; liczba godzin może być zmieniona jedynie za zgodą biskupa. Stopień z religii lub etyki umieszczany jest na świadectwie szkolnym; jeśli uczeń nie uczestniczy w żadnym z tych zajęć, na świadectwie zamiast stopnia ma kreskę.

Od 2007 r. stopień z religii lub etyki jest wliczany do średniej ocen.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (183)
Zaloguj się
 • boguslawbch6808

  Oceniono 123 razy 79

  Od 2007 r. stopień z religii lub etyki jest wliczany do średniej ocen.
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Podziękowania dla Romana Giertycha. Mecenasa rodziny PO.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 133 razy 61

  Zna ktoś odpowiedź na pytanie: Dlaczego PO, Ruch Palikota i SLD nie zniosły nauki religii w szkołach mając na to 4 lata i prezydenta Komorowskiego?

 • atlas41

  Oceniono 103 razy 59

  Religia w szkole to robienie dzieciom i mlodziezy wody z mozgu, ci co nie chca usuniecia religi ze szkol sa wrogami polskiego narodu

 • pyrazgzikiem

  Oceniono 32 razy 28

  Jedna godzina historii tygodniowo-religia 2 godziny.Klasa piąta szkoła podstawowa. I uczeń jeden z drugim nie wie jaka rocznica przypada w tym roku. Historii ni w ząb i religii też (MIMO DWÓCH GODZIN TYGODNIOWO). A niech już dla wygody rodziców i uczniów ta religia byłaby na terenie szkoły-ale prowadzona przez katechetów finansowanych z pieniędzy Kurii. Można byłoby za zaoszczędzone pieniądze wyposażyć dzieciaki w tablety (miało być - nie ma), wyposażyć sale dydaktyczne, kupić książki do bibliotek szkolnych, lub zatrudnić dentystów - niechby był gabinet - chociaż jeden na dwie szkoły...

 • zec

  Oceniono 46 razy 28

  No dobrze. Przedstawienie nie zostanie przerwane.
  Tylko poco?
  Choć może i dobrze. Dowiedziałem sie przynajmniej, że zarówno PO jak i PSL są przeciwne religii w szkole. Do pełnego szczęścia brakuje mi tylko wiedzy, czemu przez osiem lat nic nie zrobiły w tym kierunku?
  PiS najlepiej zrobi, jeżeli doprowadzi projekt aż do glosowania. Może wtedy PO i PSL też zagłosują za usunięciem religii ze szkół?
  Prędzej kaktus... ;-)

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 39 razy 25

  Zamiast udawać, że jesteś tacy demokratyczni, może nie wywalajcie 20 milionów w toruńskie błoto?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 21 razy 21

  Jeżeli ponad 90% rodziców posyła dobrowolnie swe dzieci na religię, to nie znaczy to, że będą w razie czego dobrowolnie za to płacić. Każdy z poprzednich rządów doskonale zdawał z tego sprawę, więc niczego "wpoprzek" woli większości nie czynił. Nieśmiałe próby poruszenia tematu, próby dyskusji kończyły się gromami ze strony KK i mediów. Nie miał zatem szans SLD, bo z komuszym rodowodem miał mnie praw. Podobnie było z Ruchem Palikota. Ten po prostu obsobaczono i wyśmiano. Teraz zebrano dość podpisów, by rozpocząć dyskusję, ale co z tego, gdy zainteresowani, co wspomniałem na początku, nie zgodzą się płacić. NWWD!

 • chi-neng

  Oceniono 34 razy 18

  No i jeszcze przypomnienie o tych, ktorzy nebawem beda Was ingwilowac w internecie:

  ARMIA INTERNETOWYCH TROLLI ANDRZEJA DUDY ZALEWA KOMENTARZE SPAMEM.

  SZTAB PRZYZNAJE, ŻE TO JEGO LUDZIE Internet zaczęły atakować trolle zajmujące się wychwalaniem Andrzeja Dudy.

  W serwisach grupy Ringer Axel Springer, ale też na portalu braci Karnowskich pojawiają się komentarze o identycznej treści dodawane przez użytkowników o podobnych linkach i adresach IP.

  TO JEDEN Z RODZAJÓW AKTYWNOŚCI W INTERNECIE – przyznaje szef kampanii internetowej Andrzeja Dudy.

  Normą jest wynajmowanie przez firmy, ale i przez sztaby wyborcze internetowych trolli, które będą zaśmiecały dyskusje w komentarzach peanami na cześć swoich zleceniodawców.

  PANIE ANDRZEJ DUDA ORAZ PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ JAK JUŻ OPŁACACIE TROLLE INTERNETOWE, TO NIECH TA WASZA AGENCJA NAUCZY SIĘ, ŻE NIE MOŻNA KOMENTOWAĆ "DUDA ZADBA O POLAKÓW" POD TEKSTAMI O INTELIGENCJI PSA – napisał na Facebooku Paweł Olwert z "Newsweeka".

  Jego strona, a także kilka innych, jest zalewana komentarzami wychwalającymi przymioty Andrzeja Dudy i akcentującymi konieczność zmiany władzy.

  Komentarze pojawiają się tam, gdzie nie ma obowiązku rejestracji.

  OBSERWUJEMY TO CO SIĘ DZIEJE NA FORACH, JEST W ZESPOLE INTERNETOWYM TAKA GRUPA OSÓB – MÓWI PAWEŁ SZEFERNAKER, KTÓRY W SZTABIE DUDY ODPOWIADA ZA KAMPANIĘ INTERNETOWĄ.

  Zwracamy uwagę na to, co się pisze, działamy tam, gdzie możemy.

  Zgłaszają się do nas ludzie, którzy chcą w taki sposób działać – dodaje.

  WSPÓŁPRACOWNIK DUDY DŁUGO JEDNAK BRONI SIĘ PRZED PRZYZNANIEM, ŻE POZA OBSERWOWANIEM WOLONTARIUSZE DODAJĄ TEŻ KOMENTARZE.

  Obserwujemy sieć, zgłaszają się różne osoby, które chcą pomagać w internecie – mówi.

  Także przez dodawanie komentarzy? – dopytuję.

  TAKŻE W TEN SPOSÓB, JEST TO JEDEN Z RODZAJÓW AKTYWNOŚCI W INTERNECIE –MÓWI PAWEŁ SZEFERNAKER.

  DODAJE JEDNAK, ŻE SZTAB NIE KONTROLUJE DOKŁADNIE LICZBY KOMENTARZY ANI ICH TREŚCI.

  DO AKTYWNOŚCI W SIECI ZACHĘCA TEŻ DUDA NA SWOJEJ STRONIE INTERNETOWEJ:

  Jedną z możliwości dołączenia do jego drużyny jest rozpowszechnianie w mediach społecznościowych komunikatów sztabu.

  Jak widać nie tylko.

  Ale spamowanie w komentarzach Dudzie tylko zaszkodzi, nie pomoże.

  To najgorszy sposób prowadzenia marketingu w internecie.

 • antylitania_chwili

  Oceniono 29 razy 17

  PiS chyba liczy, że ta 'łaskawość' odciągnie uwagę mediów od ponownego scalenia funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości, dających superuprawnienia Ziobrze! PR ponad wszystko - a to, że projekt upadnie, niestety, wiadomo z góry...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje