PiS szuka 20 mln zł na szkołę o. Rydzyka. Komu zabiorą?

29.01.2016 14:25
Ryszard Terlecki i Jarosław Kaczyński

Ryszard Terlecki i Jarosław Kaczyński (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

1. Poprawka do budżetu dot. 20 mln zł dla szkoły o. Rydzyka wróci w Senacie
2. Terlecki: pieniądze dla uczelni powinny pochodzić z resortu nauki
3. Min. Nauki odpowiada: nie ma takiej możliwości prawnej
4. Wcześniej na obcięcie funduszy nie zgodziło się ministerstwo kultury

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Burzliwe dzieje pisowskiej poprawki do budżetu pokazują brak jednomyślności w PiS.

Poprawkę z dotacją dla szkoły przyjęła w czwartek komisja finansów publicznych. Pieniądze miały pochodzić z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Połowa tej kwoty miała dotyczyć dotacji i subwencji w tzw. pozostałych zadaniach w zakresie kultury, a połowa - wydatków na teatry.

Oponował minister Piotr Gliński. Jego rzecznika przekazała, że nie wiedział o planach obcięcia funduszy i - jak mówiła w TVN24 - był zaskoczony. W rozmowie z telewizją tłumaczyła, że ministerstwo dysponuje "skromnym budżetem" i w związku z tym "nie może być zgody na to, aby pozbyć się tych środków".

PiS się wycofuje...

Wczoraj marszałek Sejmu przed wieczornymi głosowaniami ws. budżetu na 2016 rok powiedział, że nie będzie pieniędzy na szkołę w Toruniu. - Poprawka PiS przeznaczająca 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu została wycofana - poinformował Marek Kuchciński.

... ale nie na długo

Dziś powrót poprawki potwierdziła premier Beata Szydło - napisał na Twitterze dziennikarz "Rzeczpospolitej".- Klub będzie zgłaszał poprawki w Senacie. Taka poprawka ma się pojawić. Jeśli będzie poprawką, która jest przygotowana zgodnie z zasadami finansów i prawem, nie widzę powodów, dlaczego nie miałaby być przyjęta - cytuje z kolei wypowiedź premier Polska Agencja Prasowa.

Skąd wziąć pieniądze? Spór

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki w rozmowie m.in. z TVN24 stwierdził: - Te pieniądze powinny pochodzić z resortu ministra Gowina.

Jak dodał, to właściwy sposób na przekazane środków dla uczelni. Terlecki podkreślił, że "z pewnością ta szkoła zasługuje na to, żeby ją wesprzeć".

Teraz oponuje Ministerstwo Nauki. - Ustawa o szkolnictwie wyższym nie daje podstaw do udzielenia dotacji prywatnej uczelni - czytamy na Twitterze resortu:

"Należy wskazać, że uczelnie niepubliczne otrzymują dotację na zadania związane ze stwarzaniem studentom i doktorantom, będącymi osobami niepełnosprawnymi, warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia oraz na zadania związane z bezzwrotną pomocą materialną dla studentów i doktorantów" - dodał resort w komunikacie, który przytacza PAP.

Wygląda na to, że spełnia się przepowiednia publicysty Jacka Żakowskiego, który w TOK FM mówił, że pieniądze w taki lub inny sposób i tak trafią do toruńskiej szkoły.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (374)
PiS szuka 20 mln zł na szkołę o. Rydzyka. Komu zabiorą?
Zaloguj się
 • tupolew71

  0

  20 mln to pikuś. Kiedy Komorowski i PO oddadzą 100 mln za referendum-niewypał o 6-procentowej frekwencji?

 • stachkaz47

  Oceniono 1 raz 1

  I pomyśleć ,ze POLSKĄ rządzi tych dwóch starych tetryków.
  Czy ten dumny NARÓD zasługuje na taką podłość LOSU.
  Ludzie ludziom zgotowali taki LOS.

 • wyciety

  Oceniono 1 raz 1

  Proponuje muzeum zydow polskich.Szkody nie bedzie.

 • gedeon6

  Oceniono 2 razy 2

  500 na dziecko tylko za zgoda proboszcza za okazaniem przekazu na radyo,i tylko slubne dzieci

 • vidi12

  Oceniono 141 razy 133

  Powinni odebrać dotację PO i przekazać te pieniądze Rydzykowi to by zupełnie dobili oszustów z PO :)

 • hager52

  Oceniono 4 razy 2

  społeczeństwo nam się starzeje i tą kasę rząd powinien przeznaczyć na domy starców, żeby ludzie samotni, ubodzy znaleźli na starość opiekę. Po dojściu 25 lat temu katolików do władzy tysiące Polaków popełniło samobójstwo bo znaleźli się w skrajnej nędzy bez pracy i domu. Przez te 25 lat co roku zimą zamarza setki Polaków. W tym czasie kościół katolicki wybudował Licheń i największą na świecie figurę J. Chytrusa, i buduje świątynię opaczności boskiej też niemałą. Kościół katolicki zamiast pomagać ubogim wybudował setki pałaców biskupom i willi zwykłym proboszczom i kupił im tysiące limuzyn. No i jeszcze to imperium Rydzyka. W Toruniu Rydzyk kształci w niezwykle poszukiwanych na rynku pracy zawodach: politolog i dziennikarz katolicki.

 • petrucchio

  Oceniono 2 razy 2

  Gdyby nasi prominenci mieli grać postaci z Gwiezdnych Wojen, to dla Rydzyka trzeba zarezerwować rolę Jabby z rasy Huttów:

  pl.wikipedia.org/wiki/Jabba#/media/File:Jabba_the_Hutt_(10585038414).jpg

 • stevanek

  Oceniono 3 razy 3

  Nie chce dać Gliński i jego ministerstwo,nie chce dać Gowin i jego ministerstwo.Niech da Antoni i jego MON.Odda 10 mln.Jest jeszcze jedno źródło,najmądrzejszy,najprzystojniejszy minister sprawiedliwości,prokurator Zbyszek.Odda 10 mln a Kempa pęknie z zachwytu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje