Propaganda w "Wiadomościach". Rada programowa TVP wnosi o zewnętrzny monitoring

"Wiadomości" TVP (TVP1 (kadr))

1. W uchwale z 29 stycznia rada programowa TVP skrytykowała ?Wiadomości?
2. Członkowie rady zarzucili redakcji "uprawianie propagandy i brak pluralizmu"
3. Rada zarekomendowała monitoring treści programu

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak poinformował serwis Wirutalnemedia.pl, członkowie rady programowej TVP przyjrzeli się kilku styczniowym wydaniom "Wiadomości". Pod uwagę wzięli sposób doboru informacji w serwisach oraz formę ich przekazywania. Na podstawie przeprowadzonej analizy przyjęli uchwałę, w której zarzucają redaktorom "Wiadomości" uprawianie rządowej propagandy.

"Manipulacja i wypaczenia"

W uchwale czytamy między innymi, że "program mediów publicznych powinien cechować pluralizm, bezstronność, wyważenie". "'Wiadomości' nie mogą zatem uprawiać propagandy, nie mogą być rządowe lub partyjne - przytaczają Wirtualne Media.

- W wydaniu z 19 stycznia w sześciu materiałach na siedem znalazły się negatywne przekazy na temat Niemiec. W takich proporcjach to już manipulacja i wypaczenie - powiedziała Wirtualnym Mediom przewodnicząca rady, posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska -. Cztery dni wcześniej tematem dnia było obniżenie ratingu Polski przez agencję Standard & Poor's. Cała Polska była tym zaskoczona, natomiast w "Wiadomościach" poświęcono temu zaledwie kilka sekund - dodała.

Zdaniem rady w przypadku "Wiadomości" w ogóle nie można mówić o zachowaniu zasady pluralizmu w doborze informacji. RP wystąpiła z wnioskiem o przeprowadzenie profesjonalnego monitoringu treści programu. Może się tym zająć Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, ale w uchwale członkowie rady rekomendują zarządowi TVP skorzystanie z usług zewnętrznego ośrodka.

Rada programowa TVP liczy 15 osób. Przewodniczącą jest posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska, a jej zastępącą Tomasz Kalita z SLD. W skład Rady wchodzi także posłanka PiS Anna Sobecka.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Tomasz Lis "Tomasz Lis na żywo" żegna się z TVP. Telewizja pokazała ostatni odcinek
 • Program "Dziś wieczorem" w TVP Info TVP Info przerywa wywiad, żeby pokazać jak prezydent ściska dłonie skoczków narciarskich
 • Mirosław Cichy Kolejny reporter "Panoramy" zwolniony. Żegna się z TVP po 13 latach pracy
Komentarze (205)
Propaganda w "Wiadomościach". Rada programowa TVP wnosi o zewnętrzny monitoring
Zaloguj się
 • m_j_1977_byd

  Oceniono 2 razy 2

  Słyszałem, że Kim Dzong Un nakazał monitorowanie Wiadomości i TVP Info jako wzorów godnych naśladowania, a do towarzyszki Holeckiej jedzie już na szkolenie pierwsza grupa dziennikarzy z Pjongjangu.

 • feelek

  Oceniono 3 razy 1

  Rada Programowa?
  Toz to pogrobowcy UB i SB a jak nie są, to się okażą
  A serio, szkoda, ze p. Kaczynski nie wyciagnie innych wnioskow niz ww.: a nóż. ta rada ma racje? Moze te cenzurowania to byly tylko potkniecia? Profesjonalizmu trzeba sie uczyc, wytrwale do niego dążyć. Chyba, ze p. Kurski rzeczywiscie jest,. tak jak sie wydaje, takim skonczonym idiota.
  ale wtedy, razem z tym calym PiSem dlugo nie porzadza.
  I dobrze

 • czechy11

  Oceniono 2 razy 0

  TVP to pislamski shit cos na kształt organu propagandowego NSDAP w hitlerowskich Niemczech.

 • jerzyb-ucholc

  Oceniono 2 razy 0

  jak się to czyta to się nie dowierza, TVPiS a polityczna i pluralistyczna ?

 • navaira

  Oceniono 2 razy 2

  Zaraz się radę zmieni i następna będzie chwalić pluralizm. #dobrazmiana #zwłaszczadlamoichkuzynówichrzestnych

 • iwano10

  Oceniono 3 razy 1

  Komu potrzebne są publiczne tzn.rządowe media?Niech więc właściciel owych"obiektywnych i niezależnych"utrzymuje je z własnej kasy a nie ciągle straszy obowiązkowym abonamentem.TVP mogła stawiać warunki kiedy miała monopol na nadawanie programu ale teraz,kiedy można wybierać w setkach innych - można zlikwidować TVP i PR,bez żalu.

 • marek-02

  Oceniono 3 razy 3

  Ale pismaki się pluja ile za wpis 1 czy 3 złote. Co to bezstronność rządowej telewizji jest zagrożona, przecież bezstronności pilnuje były poseł PiS i solidarnie polski pan Jacek Kurski myślę że nie potrzebna jest tutaj wasza obrona .Jedno wam powiem musicie zablokować nasze piloty, nad tym debatujcie.

 • adam-aga

  Oceniono 5 razy -3

  telewizja przemówiła ludzkim głosem. Po Polsku, do Polaków i dla Polaków. a rada programowa/ toż to sam aparat partyjny z Śledzińską-Katarasińską na czele. Czy sejmowa plujka może coś dobrego powiedzieć o czymś co służy Polsce. Ona tylko potrafi pluć na Polskę i Polaków. więc ja tak po chrześcijańsku, katolicku: spadaj dziadu na szczaw i mirabelki. A lemingi niech wyją, salon skowyczy a KOD, walcząc na barykadach, pluje sobie w brodę i płaci alimenty.

 • jace.k50

  Oceniono 5 razy 5

  Przestałem oglądać ten program po 25.X.2015 r.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje