Propaganda w "Wiadomościach". Rada programowa TVP wnosi o zewnętrzny monitoring

29.01.2016 14:17

"Wiadomości" TVP (TVP1 (kadr))

1. W uchwale z 29 stycznia rada programowa TVP skrytykowała "Wiadomości"
2. Członkowie rady zarzucili redakcji "uprawianie propagandy i brak pluralizmu"
3. Rada zarekomendowała monitoring treści programu

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak poinformował serwis Wirutalnemedia.pl, członkowie rady programowej TVP przyjrzeli się kilku styczniowym wydaniom "Wiadomości". Pod uwagę wzięli sposób doboru informacji w serwisach oraz formę ich przekazywania. Na podstawie przeprowadzonej analizy przyjęli uchwałę, w której zarzucają redaktorom "Wiadomości" uprawianie rządowej propagandy.

"Manipulacja i wypaczenia"

W uchwale czytamy między innymi, że "program mediów publicznych powinien cechować pluralizm, bezstronność, wyważenie". "'Wiadomości' nie mogą zatem uprawiać propagandy, nie mogą być rządowe lub partyjne - przytaczają Wirtualne Media.

- W wydaniu z 19 stycznia w sześciu materiałach na siedem znalazły się negatywne przekazy na temat Niemiec. W takich proporcjach to już manipulacja i wypaczenie - powiedziała Wirtualnym Mediom przewodnicząca rady, posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska -. Cztery dni wcześniej tematem dnia było obniżenie ratingu Polski przez agencję Standard & Poor's. Cała Polska była tym zaskoczona, natomiast w "Wiadomościach" poświęcono temu zaledwie kilka sekund - dodała.

Zdaniem rady w przypadku "Wiadomości" w ogóle nie można mówić o zachowaniu zasady pluralizmu w doborze informacji. RP wystąpiła z wnioskiem o przeprowadzenie profesjonalnego monitoringu treści programu. Może się tym zająć Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, ale w uchwale członkowie rady rekomendują zarządowi TVP skorzystanie z usług zewnętrznego ośrodka.

Rada programowa TVP liczy 15 osób. Przewodniczącą jest posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska, a jej zastępącą Tomasz Kalita z SLD. W skład Rady wchodzi także posłanka PiS Anna Sobecka.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (204)
Zaloguj się
 • damiann_38

  Oceniono 25 razy 23

  Postawienie Kurskiego na czele TVP było napluciem w twarz wszystkim Polakom (z wyjątkiem fanatycznych pisowców) z komentarzem "i co nam k. zrobicie".

 • fakiba

  Oceniono 102 razy 20

  Dzień jeszcze młody , w nocy radę programową pisiory odwołają i powołają nową , taką jak trzeba

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 67 razy 17

  to nie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zajmie się monitorowaniem TVP tylko prezio zajmie się monitorowaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji...

 • psakreda

  Oceniono 18 razy 16

  Wiadomości to pislamska gadzinówka!

 • felekstankiewicz

  Oceniono 52 razy 16

  Niema to znaczenia,zaden normalny czlowiek nie oglada telewizjii rzadowej

 • kolejnalawina

  Oceniono 49 razy 15

  Ale jak prymitywnie to robią :) Tych wiadomości teraz to nie da się oglądać nawet z czystej ciekawości są tak durnowate. Kto to ogląda? Dla kogo to kręcą? To najciekawsze...

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 67 razy 15

  TVP Narodowa posypie się,kiedy za pół roku okaże się,że abonamentu nie płaci 50 % gospodarstw domowych,dziś nie płaci już 25%. Gratuluję kaczyzmowi pikowania głową w dół i to na oślep!.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje