Telewizja ARTE wstrzymuje współpracę z TVP. Powód zawieszenia współpracy wyjaśnia w liście do prezesa Kurskiego

29.01.2016 13:21
Drużyna prezesa Jacka Kurskiego w TVP

Drużyna prezesa Jacka Kurskiego w TVP (Sławomir Kamiński)

1. Powodem wstrzymania współpracy są zmiany w mediach publicznych w Polsce
2. W tym czasie nie będą powstawały wspólne produkcje obu stacji
3. O swojej decyzji w liście do prezesa TVP poinformował dyrektor ARTE

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Żadna nowa koprodukcja nie zostanie rozpoczęta, dopóki ARTE nie upewni się, że gwarantowana jest wolność przekonań, redaktorski pluralizm oraz niezależność telewizji publicznej w Polsce" - przekazano w komunikacie francusko-niemieckiej telewizji.

"Bardzo żałujemy, że musimy podjąć taką decyzję, ponieważ relacje z Polską są dla naszej stacji szczególnie ważne. Mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach możliwy będzie powrót do ściślejszej współpracy z TVP" - zapewnili dyrektor ARTE Peter Boudgoust i wicedyrektor Anne Durupty w liście do nowego szefa TVP Jacka Kurskiego.Programy z polskimi napisami

ARTE planuje ponadto do jesieni br. rozpocząć emisję programów z polskimi napisami. "ARTE po polsku" ma uzupełnić oferowane już napisy po angielsku i hiszpańsku - "ARTE in English" i "ARTE en espanol" - które dzięki współfinansowaniu z UE od jesieni 2015 roku można pobierać ze strony internetowej stacji.

Dwujęzyczny kanał promujący kulturę i sztukę

ARTE to dwujęzyczny kanał telewizyjny założony w 1991 roku. Jego misja to tworzenie, promowanie i emitowanie produkcji telewizyjnych ze świata kultury, sztuki i nauki oraz ambitnych filmów, "sprzyjających promowaniu zrozumienia i współpracy między narodami Europy".

ARTE ma również umowy partnerskie z różnymi europejskimi nadawcami, m.in. z brytyjskim BBC, szwedzkim SVT, austriackim ORF czy holenderskim NPS. Z TVP takie porozumienie obowiązuje od 2001 roku. Umowa partnerska obejmuje tworzenie wspólnych produkcji oraz wymianę części programów.

Uchwalona przez Sejm 30 grudnia ub. roku tzw. mała ustawa medialna m.in. wygasiła mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia i zmieniła sposób powoływania członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Zapowiadana jest tzw. duża ustawa medialna. Zakłada on m.in., że z dniem wejścia ustawy w życie dotychczasowe spółki zostaną przekształcone w państwowe osoby prawne, a ich szefów będzie mianować nowa Rada Mediów Narodowych, której członków wskażą z kolei Sejm, Senat i prezydent. W przypadku nowych szefów mediów narodowych nie będzie obowiązywać kadencyjność, nie przewiduje się też konkursów na te stanowiska.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (538)
Zaloguj się
 • otto.zderzak

  Oceniono 340 razy 84

  Koniec Kolaboracji :-)
  TVP powinna zacząć realizować dokumenty o uchodźcach w Niemczech i we Francji.

 • mireczekb

  Oceniono 326 razy 64

  Bardzo dobrze. Niech promują taką kulturę i sztukę gdzie indziej. Może emigrantom w Niemczech ? ... A najlepiej w ich rodzinnych stronach. Odwagi życzę.

 • dyzio-badyzio

  Oceniono 137 razy 53

  Jeszcze niech Springer zakończy działalność w PL. A co nie da się ? Kasa nie śmierdzi ?

 • observanto

  Oceniono 132 razy 52

  Pewnie nasi odwieczni przyjaciele zza Odry wybrali teraz inny kierunek i innego odbiorcę:

  www.youtube.com/watch?v=iZotRzUhHUE

 • kardea

  Oceniono 371 razy 45

  Bardzo dobrze oceniam zmiany w telewizji publicznej. Aż chce się teraz oglądać telewizję. Brawo!

 • boguslawbch6808

  Oceniono 261 razy 43

  Żadnych zarzutów merytorycznych, tylko polityka. Pełna kultura.

 • bernays

  Oceniono 219 razy 41

  Francusko-niemiecka Telewizja ARTE wstrzymuje współpracę z TVP! :D
  Czy ktoś oglądał choćby jeden program ARTE TV? Jeżeli nikt to o co chodzi?

  Tak dla przypomnienia cytat:

  "... jestem wystarczająco inteligentny, żeby występować w telewizji, ale nie, żeby ją oglądać. I trochę a propos tego zidiocenia, ja doszedłem do bardzo smutnego wniosku: widz w Polsce ogłupiany od lat, konsekwentnie przez wszystkich, bo tu jest straszna rywalizacja – zdebilenie w jednostce czasu – kto osiągnie największy sukces. Widz w Polsce wybaczy wiele, bardzo wiele, ale jednego nie wybaczy nigdy: nigdy, przenigdy nie wybaczy tego, żeby go potraktować poważnie."

  Tomasz Lis

  Za starych, dobrych czasów PO telewizja była lepsza? :) Tylko, czy aby na pewno?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje