Telewizja ARTE wstrzymuje współpracę z TVP. Powód zawieszenia współpracy wyjaśnia w liście do prezesa Kurskiego

29.01.2016 13:21
Drużyna prezesa Jacka Kurskiego w TVP

Drużyna prezesa Jacka Kurskiego w TVP (Sławomir Kamiński)

1. Powodem wstrzymania współpracy są zmiany w mediach publicznych w Polsce
2. W tym czasie nie będą powstawały wspólne produkcje obu stacji
3. O swojej decyzji w liście do prezesa TVP poinformował dyrektor ARTE

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Żadna nowa koprodukcja nie zostanie rozpoczęta, dopóki ARTE nie upewni się, że gwarantowana jest wolność przekonań, redaktorski pluralizm oraz niezależność telewizji publicznej w Polsce" - przekazano w komunikacie francusko-niemieckiej telewizji.

"Bardzo żałujemy, że musimy podjąć taką decyzję, ponieważ relacje z Polską są dla naszej stacji szczególnie ważne. Mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach możliwy będzie powrót do ściślejszej współpracy z TVP" - zapewnili dyrektor ARTE Peter Boudgoust i wicedyrektor Anne Durupty w liście do nowego szefa TVP Jacka Kurskiego.Programy z polskimi napisami

ARTE planuje ponadto do jesieni br. rozpocząć emisję programów z polskimi napisami. "ARTE po polsku" ma uzupełnić oferowane już napisy po angielsku i hiszpańsku - "ARTE in English" i "ARTE en espanol" - które dzięki współfinansowaniu z UE od jesieni 2015 roku można pobierać ze strony internetowej stacji.

Dwujęzyczny kanał promujący kulturę i sztukę

ARTE to dwujęzyczny kanał telewizyjny założony w 1991 roku. Jego misja to tworzenie, promowanie i emitowanie produkcji telewizyjnych ze świata kultury, sztuki i nauki oraz ambitnych filmów, "sprzyjających promowaniu zrozumienia i współpracy między narodami Europy".

ARTE ma również umowy partnerskie z różnymi europejskimi nadawcami, m.in. z brytyjskim BBC, szwedzkim SVT, austriackim ORF czy holenderskim NPS. Z TVP takie porozumienie obowiązuje od 2001 roku. Umowa partnerska obejmuje tworzenie wspólnych produkcji oraz wymianę części programów.

Uchwalona przez Sejm 30 grudnia ub. roku tzw. mała ustawa medialna m.in. wygasiła mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia i zmieniła sposób powoływania członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Zapowiadana jest tzw. duża ustawa medialna. Zakłada on m.in., że z dniem wejścia ustawy w życie dotychczasowe spółki zostaną przekształcone w państwowe osoby prawne, a ich szefów będzie mianować nowa Rada Mediów Narodowych, której członków wskażą z kolei Sejm, Senat i prezydent. W przypadku nowych szefów mediów narodowych nie będzie obowiązywać kadencyjność, nie przewiduje się też konkursów na te stanowiska.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (538)
Telewizja ARTE wstrzymuje współpracę z TVP. Powód zawieszenia współpracy wyjaśnia w liście do prezesa Kurskiego
Zaloguj się
 • vidi12

  Oceniono 1 raz -1

  Oj... aj waj... coś żydki z GazWybu jakoś dziwnie podniecone faktem, że TVP nie będzie współpracować z gigantem telewizyjnym posiadającym 1% niemieckiego rynku :)

 • sprzeciw21

  Oceniono 1 raz -1

  ARTE kończy współpracę. Stacja bez żadnego znaczenia, o marnej oglądalności. Żadna strata, raczej korzyść.

 • Eric Cartman

  Oceniono 1 raz -1

  Miarka się przebrała! Rzondamy dymisji prezydęta Kaczyńskiego !

 • kaszub102

  Oceniono 3 razy 1

  niszowy francusko-niemicki kanal "kulturowy" zyjacy wylacznie z publicznego finansowanie i bez reszty opanowany przez lewacko-zielone tresci wybiera sie pokarac TVP za zmiane kierownictwa, moze powinnien zerwac wspolprace najpierw z France 2 i France 3 bo wlasnie co Prezydent Francji narzucil tym stacjom wlasnych prezesow? Niemniej na miejscu prezesa Kurskiego nie zostawilbym tej farsy bez odpowiedzi i zazadal wypelnienia zobowiazan wynikajacych z obupolnej umowy na drodze sadowej, ewentualnie zazadan odszkodowania, pare groszy przyda sie bardziej niz zalosne "produkcje" tej stacji..

 • august.b-w

  Oceniono 10 razy 2

  ARTE śmiechu warte...

 • stanislaw50

  Oceniono 4 razy 2

  Jacuś z Wermachtu, z wytartymi kolanami od klęczenia przed PREZESEM, skamlący jak zbity pies. I on ma reprezentować nasze NARODOWE MEDIA. Wolne żarty.
  FACET bez KRĘGOSŁUPA.
  Skamląc przed PREZESEM publicznie okazał się jak zwykła wiejska z epoki średniowiecza skostniałe - analfabetyczne BABSKO.
  Dziś, każda KOBIETA współcześnie z zażenowaniem patrzy na ciebie Jacuś. Ten lisi uśmiech, któremu dorównuje tobie jeszcze jedynie PINOKIO nie chroni ciebie przed oceną publiczną. MIERNY ale WIERNY - jak mój pies.
  DEMOS

 • mielis

  Oceniono 5 razy 3

  Zastanawia mnie w jaki sposób telewizja narodowa zdobędzie telewidzów ? Czy uchwalą ustawę zmuszającą prawych obywateli do jej oglądania ? Kto sprawdzi czy narów wywiązuje się z tego prawnego nakazu ?

 • olias

  Oceniono 14 razy 2

  a co to te ARTE?

  będę płakał ;-);-);-)

 • fenomen83

  Oceniono 7 razy -5

  W dobie discovery itd.nikt po germancach nie bedzie płakał. GW znow straszy motloch mało waznymi newsami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje